№11, червень 2008

За що воювали українці?За що воювали українці?

22 червня 1941 року о 3 годині 30 хвилин фашистська Німеччина без оголошення війни здійснила напад на Радянський Союз. У складі її військ налічувалось 190 дивізій, що становило 5,5 млн. солдатів і офіцерів. У лавах Радянської армії на початку війни перебувало близько 5,4 млн. чол.

Сучасні історики беруть під сумнів панівну в радянській історичній науці тезу, ніби одна з головних невдач радянських військ на початку війни, це – неочікуваність нападу. Версія ця належить «батькові всіх народів» Йосипу Сталіну. Як відомо з документальних матеріалів, радянське керівництво регулярно інформували про підготовку Німеччини до війни. Військові частини, що першими прийняли бої на кордоні, виявили героїзм та надзвичайну витримку. Радянська армія в перші дні війни зазнала шалених втрат зброї, тисяч танків, гармат, мінометів, складів боєприпасів, які знаходились практично на кордоні й були захоплені ворогом. Мали місце і прорахунки командування.

Давно підраховано втрати техніки та зброї, людські втрати. Але чи вдасться колись вирахувати глибину того нещастя, яке принесла війна не тільки народові України, а й людям усієї Європи, усього світу?

Що означала війна для українців? Де «свої», а де «чужинці»? Чи палав патріотизмом українець, котрого за якихось сім-вісім років до цього радянський режим прирік на голодну смерть, перед очима котрого пронеслись жахи політичних репресій? Як захищати велику радянську батьківщину, що відібрала в тебе землю, свободу, а заразом і право на життя?

В. Б.

Архів журналу Віче

Віче №5/2016 №5
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Скільки коштує прибирання квартири в Києві у 2026 році Сьогодні, 06 травня

На Банковій заявили, в якому році запрацює і винесе вироки трибунал щодо агресії РФ Сьогодні, 06 травня

Мудра: збитки від підриву Каховської ГЕС – $14 млрд, а усі збитки України – понад трильйон Сьогодні, 06 травня

ЄС вимагатиме від України податкову реформу в обмін на "макрофін" з 90 млрд євро Вчора, 05 травня

Президент Фінляндії: Європі доведеться відновити діалог із РФ через позицію США Вчора, 05 травня

Канада внесе додаткові 200 мільйонів доларів до схеми закупівлі зброї США для України 04 травня

У Британії опозиція критикує прем'єра після повідомлень про щорічні внески до ЄС 04 травня

ЗМІ: у ЄС вважають можливим напад РФ у найближчі два роки, поки Трамп на посаді 04 травня

Британія має намір долучитися до допомоги від ЄС на 90 млрд євро для України 04 травня

Швеція затримала підсанкційне судно, що може входити до "тіньового флоту" 03 травня