№22, листопад 2007

Час і приводи пересваритися або таки об’єднатисяЧас і приводи пересваритися або таки об’єднатися

Їх надали блокам-коаліціантам Центрвиборчком, котрий таки повних 15 днів опрацьовував результати парламентських виборів-2007, та Президент України, який заявив про політичний тест на зрілість і потребу співпраці трьох найбільших політичних сил, що здобули найвідчутнішу підтримку електорату, однак згодом уточнив свою позицію: мовляв, передусім він сподівається на дієздатність коаліції демократичних сил.

Та найефектніше вчинили партії-позивачі (Комуністична і її представник народний депутат попередніх скликань Сергій Гмиря, Соціалістична, Вільних демократів, Прогресивних соціалістів), котрі звернулися до Вищого арбітражного суду з оскарженням підрахунку голосів Центрвиборчкомом. Через це сліпа Феміда відклала офіційну публікацію результатів виборів у газетах «Голос України» та «Урядовий кур'єр». Аж уранці 26 жовтня, після десятиденного розгляду скарг і семигодинного перебування суддів у дорадчій кімнаті, стало відомо їхнє рішення про відмову в задоволенні позову. Та початок роботи з підготовки сесії парламенту шостого скликання відтягнувся. Утім, може, саме тоді, коли читач на початку листопада триматиме в руках журнал «Віче», буде відома дата першого засідання новообраної Верховної Ради. Ба дехто навіть прогнозує, що в ці дні найстаріший народний депутат Герасимов уже й зачитає присягу та всі 450 народних обранців складуть її на вірність Україні.

Усе можливо.

Та хоч би там як, змова з часом і приводи, котрі самі коаліціанти заклали в парафованій угоді, здатні дати волю сумнівам у єдності демократичних сил. Здається, навіть переконані оптимісти можуть не витримати публічних бродінь і хитань, демонстрованих членами майбутньої коаліції демократичних сил та державними посадовцями, котрі досі багатьма сприймалися як прихильники заявленого політичного тандему.

Та коаліціанти вже почули шал критики на свою адресу, розпізнали обструктивні мотиви не лише з боку стійких опонентів, а й, що найвразливіше та найболючіше, з боку, скажімо так, клятвених соратників. Один із високопосадовців навіть порадив коаліціантам залучити до реалізації їхньої угоди великого ілюзіоніста Девіда Копперфільда, настільки нереальними видаються йому плани коаліції. Однак лідери блоків БЮТ і НУ–НС публічно заспокоюють громадськість, мовляв, немає сили, котра може зруйнувати коаліцію, та не втомлюються повторювати: вона дієздатна, а всі позиції узгоджені й ніхто нікого не зрадить.

Усе можливо.

Проте, мабуть, вони таки мали змогу використати час не тільки на заклинання про вірність одне одному, а й вироблення або спільної командної стратегії і тактики, або поступового згортання гасельних штампів, що позитивно впливають на довірливого виборця та зовсім навпаки – на так звані владні вершки, котрі вважають себе прагматиками й терпіти не можуть популізму, коли закінчуються виборчі перегони. Хоча, переконана, у кого прагматизму більше, ще з'ясовуватиметься протягом кількох наступних років. Утім, облишмо перспективу-2010.

Проаналізуймо приводи для грюкання дверима не лише сесійної зали, котрі ще й не відчинилися. Отже, парафовано коаліційну угоду-2007, що, за словами самих же її підписантів, мало чим відрізняється від такого само документа зразка-2006. Однак, виявляється, вона містить приводи для дискусій і навіть погроз. Приміром, екс-прем'єр, нашоукраїнець Юрій Єхануров заявляє, що апелюватиме до з'їзду партії. І додає: «А якщо я програю на з'їзді, то мені в такій партії нема що робити. Тоді я маю честь покласти свій партійний квиток і скажу, що я помилився в партії, яка не виконує своїх програмних принципів». А з чим же незгодний Юрій Іванович? Він проти фішки БЮТ – продовження мораторію на продаж землі, а також запланованих змін до багатостраждального й визначально-вибухового закону про Кабмін, а також тендерного законодавства.

І помаранчевий екс-прем'єр, й інші відомі політики ставлять під сумнів можливість і реалістичність зобов'язань повернути протягом двох років громадянам України втрачені в Ощадбанку СРСР заощадження. Це 132 мільярди гривень. Дехто припускає, що, вкинувши такі гроші в обіг, країну потоплять в інфляційному вирі. І ніхто не сприймає серйозно аргументи про можливості з відшкодування втрачених громадянам активів іншими, не менш цінними за гроші, компенсаційними інструментами.

Проте найяскравіше оцінює реальність сприйняття ініціатив коаліції демократичних сил Президент України Віктор Ющенко. Він не тільки поділяє обурення міністра оборони («Народна самооборона») Анатолія Гриценка поспішністю пропозиції БЮТ скасувати призов з 1 січня 2008 року. Замість дискусії Президент, Верховний Головнокомандувач Збройних сил України, перебуваючи на форумі однієї з найвпливовіших політичних сил у Європі (на запрошення якої прибула й Юлія Тимошенко), пояснив пресі свою позицію стосовно створення професійної, контрактної армії не раніше, як у 2010 році. І вже 24 жовтня видав Указ «Про строки проведення чергових призовів та звільнення в запас військовослужбовців у 2008 році». Ним передбачається навіть не один, а два призови…

А ще раніше Віктор Андрійович у колі політиків, бізнесменів і дипломатів, з якими спілкувався в Братиславі, назвав справжнього, на його думку, винуватця розвалу уряду-2005 під орудою Юлії Тимошенко. Його звуть ЕГО. Віктор Ющенко так і сказав: «Те, що виникли інші стосунки вже в самому уряді, – це не моя провина. Я все зробив, щоб помаранчеві сили використали свій шанс».

Нині Віктор Ющенко знову каже про шанси новоспеченої, принаймні задекларованої, коаліції демократичних сил. Шанси він оцінює навіть вище за попередні. Справді, БЮТ приростив півтора мільйона виборців-симпатиків і здобув перемогу на парламентських перегонах у 16 областях. А разом із прихильниками НУ–НС коаліціанти можуть пишатися перевагою в 17 регіонах. За логікою Юлії Тимошенко, облдержадміністрації мають очолити відповідно представники партій-переможців. Реакція глави держави не забарилася: тимчасово виконувачами обов'язків голів адміністрацій у Тернопільській та Івано-Франківській областях, де впевнену перемогу здобув БЮТ, призначено креатури «Нашої України». Третій номер списку БЮТ Микола Томенко навіть запідозрив, що це рішення ухвалював не Президент, а його близькі соратники по партії та водночас вищі посадовці в Секретаріаті глави держави й Радбезі… На це п'ятий номер списку БЮТ Андрій Шевченко парирує: мовляв, це особиста думка пана Томенка. Нікому не вдасться посварити Віктора Андрійовича та Юлію Володимирівну…

Якщо відверто, то прихильникам демократичних сил стає дедалі моторошніше від публічних дискусій останніх, а ще більше вони ніяковіють від залпів далекобійної артилерії Головнокомандувача. А з другого боку, з гіркотою згадують анекдот про нудоту, яку спричиняє поїздка в потягу за брежнєвських часів, коли знову йдеться про «пакет». Його парламентарії мають намір спробувати застосувати на пленарному засіданні Верховної Ради, голосуючи за 12 законопроектів ДО затвердження кандидатури прем'єра.

Виникають резонні запитання: в якому ж році Україна матиме уряд, а не в.о.? Невже приводи так і бродитимуть Україною?

Автор: Вікторія СВІТЛАНОВА

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Парламент Греції не зміг оголосити вотум недовіри уряду Сьогодні, 29 березня

Молдова не підтверджує дані про проліт ракет своєю територією під час удару РФ по Україні Сьогодні, 29 березня

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня