№3, лютий 2006

Видання унікальне, масштабне, святкове… й необхідне

Дослідження "Україна – козацька держава" отримало на книжкових виставках п'ять гран-прі лише за півроку, заживши великої слави на книжкових виставках у Києві, Одесі, Львові та за кордоном – у Москві, Франкфурті-на-Майні, Бухаресті.




Володимир Недяк, нащадок давнього козацького роду, народився в знаменитому стародавньому козацько-чумацькому селі, колись містечку Вереміївці Черкаської області, на березі Дніпра. З дитинства захопився загадковою героїчною минувшиною України. Перші колекції кераміки та старовинних монет розпочав збирати вже у сім років. До закінчення середньої школи створив хатній краєзнавчий музей. Двадцятирічним познайомився з видатним львівським мистецтвознавцем Павлом Жолтковським, який приїхав до Вереміївки. У книзі відгуків приватного музею Володимира Недяка доктор мистецтвознавства написав: "Ваша колекція свідчить про Ваше глибоке захоплення пам'ятками культури та мистецтва. Бажаю, щоб з аматора Ви стали фахівцем і знавцем. Травень 1975 року".

У 1972 році Володимир Недяк познайомився з видатним скульптором і відомим громадським діячем Іваном Гончаром, який рекомендував йому вступити на історичний факультет Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка. Та не судилося. Освіту В. Недяк здобув в університеті тільки в 1984 році, коли вже мав великий стаж фотожурналіста. Пізніше закінчив факультет історії і теорії мистецтва Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. За покликанням Володимир Недяк – художник та історик-дослідник, збирач українських старожитностей, засновник приватного історико-етнографічного музею "Козацькі землі України" та найдавнішого в Україні приватного видавництва (з 1988 року).


Розповідь для тих, хто ніколи не побачить десятикілограмового фоліанта, не прочитає 1216 сторінок тексту великого формату, не матиме змоги переглянути 5175 фотосвітлин, сконцентрованих в одній книзі, не шукатиме свого імені серед 18500 прізвищ у дев'яти козацьких реєстрах!

"Україна – козацька держава"... Про це видання ходить чимало найрізноманітніших чуток. Набагато більше їх було раніше, ще коли фотографували експонати в музеях, працювали з ученими й готували книжку до друку. Часу для творення пліток вистачало. Багато хто просто не вірив, що таємниче дослідження побачить світ. Невеличкий колектив видавництва – своєрідний "науково-творчий спецназ" – щоденно утілював у життя первісний задум керівника та автора проекту Володимира Недяка протягом шести років. Поки ентузіасти натхненно й самовіддано працювали, деякі легенди, які народилися, вже згасли, а деякі перейшли до сьогодння, бо знову ж таки видання нелегко з'явилося друком, а тим більше не просто його побачити всьому світові. Накладу в 3000 примірників не вистачає, щоб задовольнити бажання й потребу всіх, хто хоче його мати.

Це видання воістину монументальне! Важить приблизно десять кілограмів, а за розміром – 40х29х8 сантиметрів. На моїх очах багатосторінковий фоліант перекладали зі столу на стіл дві юні чарівні співробітниці видавництва. Потім принесли ще книги, в яких обкладинки виконано в різних кольорах і матеріалах: темно-зелений, темно-вишневий, помаранчевий, коричневий, золотавий і світло-коричневий. В обкладинку вмонтовано бронзову гравіровану печатку Війська Запорозького ручної роботи. Сто примірників перетягнуто в натуральну шкіру.

Це видання унікальне! Воно має 1216 сторінок формату А-3, а також 5175 світлин із оригіналів документів, стародруків, рукописів, гравюр, картин, історичних мап і музейних експонатів, пам'ятників архітектури та природних ландшафтів. Вбирають око фотографії зібрання козацьких клейнодів, українського національного одягу та зброї. Зір невідривно розкошує на репродукованих живописних полотнах видів стародавньої України, зі смаком представлених виробів декоративно-ужиткового мистецтва. Вражають гонорово подане вітчизняне золотарство часів бароко та величаво відтворена культова архітектура – православні храми й монастирі.

Це видання виняткове за масштабністю й ґрунтовністю. У вступному слові доктори історичних наук, академіки НАН України Володимир Литвин та Валерій Смолій наголошують, що книжка широко й переконливо розкриває історію "козацтва, яке, по суті, перехопило естафету національної державної традиції, збагатило вітчизняну та європейську політичну практику самобутніми формами соціально-політичної організації, соціальної системи й господарської моделі, адміністративно-територіального устрою".

Це дослідження композиційно струнке, естетично вибагливе. Воно поділене на осяжні розділи з промовистими назвами: "Українська земля – колиска козацтва", "Запорозьке низове козацтво", "Визвольні козацькі війни", "Володарі козацької булави", "Гетьманська держава", "Козацька еліта", "Життя та побут козацької України", "Освіта і культура в Україні у XVI – XVIII ст.", "Відродження козацтва і визвольні змагання в Україні 1-ї половини ХХ століття". Розкішний фоліант увінчано своєрідним епілогом, який може стати заспівом для багатьох подальших студій: "Повернення історичної спадщини української нації на зламі тисячоліть".

Це видання святкове, презентабельне чи й презентаційне. Без сумніву, належачи до енциклопедичних досліджень на козацьку тематику, монументальна книга "Україна – козацька держава" воднораз нагадує урочистий гімн чи героїчну поему про нашу минувшину. Поему, яка вкрай потрібна українцям сьогодні.

Людмила КЛОЧАН, генеральний директор видавництва "ЕММА":

– Ми працювали щодня без вихідних довгі роки, бо твердо вірили, що рано чи пізно втілимо в життя задум створення ілюстрованої історії українського козацтва, концепцію й зміст якої розробив автор і керівник проекту Володимир Недяк. Він-таки подбав про злагоджену діяльність авторитетного колективу науковців, розшукав, дослідив і упорядкував матеріали, провів фотозйомки, здійснив підбір та систематизацію фотоілюстрацій, зробив описи експонатів і подав коментарі, змоделював графічно сторінки й розділи книги, титул та авантитул, шмуцтитули розділів, дизайн обкладинки, а також забезпечив усе художнє оформлення. Видання називають монументальним. Це, безперечно, так. Адже воно воднораз підкреслено строге, класичне й закохано поетичне. Інакше й не могло бути, бо приватне видавництво Володимира Недяка назване ім'ям його дружини, яка стала натхненницею цього величного національного проекту.

Леся СТЕПОВИЧКА, поетеса, голова Дніпропетровської обласної організації Національної спілки письменників України:

– Наша Січеславщина сприйняла видання як унікальну, вивірену до кожної коми енциклопедію не лише козацтва, а й усього українського народу. Ця книга багатоманітна, відкривавча, наснажена пафосом утвердження високих ідеалів, пронизана оптимістичним духом. Так, наш козацький лет був орлино високим, таким він і стане.

Автор: Микола СЛАВИН

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

У Польщі кажуть, що готові допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку Вчора, 25 квітня

Глава МЗС Польщі: Росія бреше про польські плани анексувати частину України Вчора, 25 квітня

Євродепутати просять владу Австрії вплинути на Raiffeisen щодо його бізнесу в Росії Вчора, 25 квітня

Макрон захищає свою позицію про створення "стратегічної двозначності" для Росії Вчора, 25 квітня

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Вчора, 25 квітня

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини 24 квітня

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії 23 квітня