передплата Українською | In English

№22, листопад 2006

Основи політичного прогнозування

Поділитися:

Прогностика – один з нових, важливих напрямів політичної науки. Політичне прогнозування охоплює теорію, методологію і практику дослідження динаміки та перспектив розвитку різноманітних процесів і явищ суспільного життя. Від його рівня залежить не лише ефективність державного управління, а й розуміння всього розмаїття форм суспільно-політичного життя, специфіки функціонування політичних інститутів, механізмів, геополітичних структур. Забезпечення через потенціал прогнозування їх стійкого розвитку постає в умовах сьогодення конструктивною метою.

У монографії Володимира Горбатенка зазначено, що нині немає офіційно прийнятої, науково обґрунтованої стратегії розвитку політичної і правової систем. Відсутність досвіду якісного аналізу і планування політичних процесів за умов динамічного суспільного розвитку, слабка емпірична й методологічна база, яку використовують українські політологи-аналітики, спричинили виникнення труднощів та непослідовності у реформуванні українського суспільства. Саме це й спонукало автора започаткувати дослідження такої складної, гостро необхідної для суспільної практики проблеми.

Дослідник наголошує, що політичне керівництво України у своїх діях має орієнтуватися на науково обґрунтовані прогнози, оскільки саме вони є однією з гарантій передбачуваного розвитку конкретних подій і суспільно-політичних процесів загалом. З цим важко не погодитись, оскільки за сучасних умов неспроможність прогнозувати означає неспроможність здійснювати реформи. Тож у дослідженні В. Горбатенка реалізовано авторське бачення проблематики політичного прогнозування, а саме: з'ясування його місця, ролі й засобів у сучасному політичному розвиткові; розкриття стратегії і тактики державного прогнозування; висвітлення визнаних варіантів соціально-політичного прогнозування майбутнього; інтерпретація основних суспільно-політичних тенденцій розвитку людської цивілізації та ситуації постмодерну, які створюють картину доступного для огляду майбутнього. Всі ці проблеми є надзвичайно важливими для фахівця в галузі політичного прогнозування.

Дослідження проблеми політичного прогнозування має значні перспективи, широке поле теоретичного пошуку та практичної діяльності. Ця проблема зумовлена значним ускладненням процесів розвитку суспільного життя, розширенням обсягу і масштабів прогностичної діяльності, кількісної і якісної багатоманітності об'єктів прогнозування, зростанням соціальної, економічної, екологічної та інформаційної цінності прогнозів. За таких умов політичне прогнозування покликане слугувати однією з найважливіших складових реформування суспільства і процесу прийняття державно-політичних рішень.

Така ситуація й мотивація, викладена в рецензованій монографії, лише підтверджують необхідність соціального прогнозування в широкому контексті та здійснення прогнозів у політичній сфері на пострадянському просторі й, зокрема, в Україні. Визнати достатньою наявну нині практику реалізації прогнозів немає жодних підстав. Що ж стосується здійснюваних сучасних прогнозів, то й тут, як правило, виявляються дефіцит стратегічних складових, слабка здатність вирватися з цупких обіймів поточної суспільно-політичної кон'юнктури у часі й просторі, а також недостатнє наповнення предметно-практичними елементами, рекомендаціями щодо вчасної та ефективної реалізації прогнозних висновків.

Автор: Фелікс РУДИЧ

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Останні новини

Єврокомісія надає додаткові €3,5 млн гуманітарної допомоги для жителів Донбасу Сьогодні, 20 жовтня

Глава Пентагону в Києві, усунення Земана, прорив польського кордону: головне за 19 жовтня Сьогодні, 20 жовтня

Новини 19 жовтня: відставка міністра, незалежність НБУ Сьогодні, 20 жовтня

Силовики провели обшуки в "Київтеплоенерго": вручено підозри керівнику СП та підряднику Вчора, 19 жовтня

ДБР перевіряє причетність Медведчука до оборудок з російським дизелем Вчора, 19 жовтня

Рада відхилила постанови про скасування "антиолігархічного" закону Вчора, 19 жовтня

У МЗС пояснили, що буде після виключення України з "зеленого списку" ЄС Вчора, 19 жовтня

Скинулися всі: "Центренерго" акумулювало 1,5 мільярда на закупівлю вугілля Вчора, 19 жовтня

У МЗС пояснили, що буде після виключення України з "зеленого списку" ЄС Вчора, 19 жовтня

До Києва прибув глава Пентагону Вчора, 19 жовтня