передплата Українською | In English

№9, травень 2005

Економічна нобелелогія – підручник для майбутніх українських нобеліантів

Поділитися:

Вихід цієї книжки може здивувати навіть освіченого читача, добре знайомого з економічною літературою. Адже йдеться про навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, у якому узагальнено колосальний масив наукових досліджень усіх 55 лауреатів Нобелівської премії з економіки. До цього відомості про їхні теоретичні надбання не були в Україні зібрані докупи, вони були розсіяні в численних публікаціях у реферативних збірниках, журналах і газетах, як по літописах. І ось нарешті з'явилася перша фундаментальна робота, де доктор економічних наук Михайло Довбенко комплексно висвітлив сутність теорій, концепцій, ідей провідних економістів – лауреатів найпрестижнішої у світі премії, чиї наукові праці, як влучно зауважив сам автор, "мають всесвітню вартість".
12.1970 р.

В СРСР запущено космічний корабель "Луна-16"(на знімку), який здійснив м’яку посадку на Місяці і доставив на Землю зразки місячного грунту. Нині Україна пропонує різні варіанти доставки ракетами вітчизняного виробництва вантажів на Місяць, а Росія – космічних туристів всього за 100 тис. доларів.
Уперше предметом системного дослідження став величезний новаторський пласт економічних знань, запропонований ученими-нобеліантами світовій спільноті. Фактично в другій половині ХХ століття світ одержав нову галузь економічної науки, яку автор досить удало назвав економічною нобелелогією. Про це докладно розповідається в шести розділах книги: 1. Неокейнсіанський напрям в економічній нобелелогії. 2. Неокласичний напрям в економічній нобелелогії. 3. Розвиток неолібералізму нобеліантами. 4. Неоінституціоналізм у теоріях нобеліантів. 5. Формування нобеліантами поведінкової економіки. 6. Новітні технології прикладного аналізу в економічній теорії. Всі ці напрями та аспекти нобелелогії стали приводом для ретельного аналізу, підкріпленого високим рівнем наукової аргументації, безліччю цифр і конкретних прикладів.

Автор переконливо доводить, що теорії та ідеї вчених, які отримали визнання Нобелівського комітету та наукової громадськості, відкрили нові грані економічної науки, вдосконалили її методологію, радикально вплинули на реформування економічної практики, стимулювали вихід світової економіки на постіндустріальні орбіти її функціонування. Одне слово, книга директора Інституту відкритої політики (Київ) М. Довбенка цікава, глибока і практична. З огляду на значущість наукових знань, які репрезентує економічна нобелелогія, цілком справедливо її можна вважати новітнім етапом розвитку економічної теорії. До речі, автору, уже відомому читачам по виданій у 2000 році монографії "Видатні незнайомці" (про наукові ідеї, здобутки та життя вчених –лауреатів Нобелівської премії в галузі економіки), вдалося, на мою думку, поєднати на сторінках своєї нової праці серйозне наукове дослідження, унікальний навчальний посібник і видання енциклопедичного характеру.

Завідувач кафедри політекономії Київського національного економічного університету, член-кореспондент НАН України В. С. Савчук, зокрема, вважає, що "на відміну від більшості науковців, які досліджують економічну теорію і зосереджуються переважно на минулому, ця робота акцентує увагу на вивченні сучасних економічних поглядів. Її важливою особливістю є те, що виклад історико-економічного матеріалу доведено до початку ХХІ століття. Неповторність посібника – у його міждисциплінарному характері, що дає змогу органічно поєднати проблеми формування наукового світогляду фахівців із можливостями набуття ними практичного досвіду у процесі опрацювання значних масивів теоретико-методологічної та соціально-економічної інформації, необхідної для розробки й реалізації управлінських рішень на мікро- та макроекономічному рівнях. Це, безперечно, значний науковий доробок автора, його вагомий внесок у консолідацію інтелектуальних зусиль теоретиків та методологів на провідному напрямі економічної науки".

Новий посібник зацікавить багатьох – як студентів економічних спеціальностей, так і науковців, викладачів, аспірантів, а також народних депутатів України, практиків-фахівців, які займаються в Україні розробкою та реалізацією економічної політики. Без сумніву, ця книжка матиме попит у широкого кола читачів, хто вивчає сучасну економічну теорію. Бо де ще знайдеш у цілісному вигляді розповідь про її специфічний розділ, що охоплює найважливіші новітні наукові ідеї, концепції, розробки, проекти. Отож, якщо книжка має стільки достоїнств, то хіба не варто її прочитати?

Автор: Юрій КИЛИМНИК

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Останні новини

Україна вимагає пояснень від Мінська через визнання Білоруссю "прокуратури ЛНР" Вчора, 16 червня

Байден на зустрічі з Путіним заявив про незмінну підтримку України Вчора, 16 червня

Новини 16 червня: Вітренка хочуть відсторонити, Кабмін пропонує придбати більше вакцин Вчора, 16 червня

Ціна приватизації "Більшовика" починається з 45 мільйонів доларів – UkraineInvest Вчора, 16 червня

Надходження до бюджету від приватизації у 2021 році мають збільшитися вчетверо – ОП Вчора, 16 червня

МЗС: Росія погрожує повним закриттям місії ОБСЄ на російсько-українському кордоні 15 червня

ЄС і США домовилися покінчити з 17-річною суперечкою довкола субсидій для Boeing і Airbus 15 червня

ЄС і США домовилися покінчити з 17-річною суперечкою довкола субсидій для Boeing і Airbus 15 червня

Кулеба відповів, чи є ризики для України від зустрічі Байдена і Путіна 15 червня

Кулеба розказав, як Україна в останній момент "вигризла" згадку про ПДЧ у рішенні НАТО 15 червня