Можливість досягнення ідеалів правової держави визначається низкою чинників суб’єктивного й об’єктивного характеру. Передусім така можливість залежить від правосвідомості населення. Правосвідомість є особливою формою свідомості, необхідною й істотною складовою світогляду людини.
Важливою віхою у становленні України як демократичної, соціальної, правової держави стала Декларація про державний суверенітет України, прийнята Верховною Радою УРСР 16 липня 1990 року. Саме нею проголошено верховенство українських законів на території нашої держави.
Поява цілої низки цікавих і змістовних наукових досліджень феномену правової держави не знімає з порядку денного актуальності та значимості проблеми наукового осмислення фундаментальних ідей і положень, які лежать в основі моделі правової держави та процесу її формування і розвитку.…
Одним з основних принципів розбудови правової держави, що закріплений частиною першою статті 8 Конституції України, є верховенство права. Цей принцип розкривається в спорідненому, хоча й не тотожному принципі верховенства конституції, який є характерним для більшості сучасних демократичних держав.
Виповнилося 20 років від дня прийняття Верховною Радою Української РСР 16 липня 1990 року «Декларації про державний суверенітет України» [1] (далі – Декларація) та 14 років від дня прийняття Верховною Радою України 28 червня 1996 року Конституції України.
Однією зі складних проблем конституційного розвитку небезпідставно вважається конкуренція засад конституційного ладу, яка особливо дається взнаки в процесі правозастосування та офіційної інтерпретації норм Основного Закону.
На перший погляд може видатися, що проблема співвідношення Декларації про державний суверенітет України (далі – Декларація) з Конституцією України є надуманою, не вартою уваги теоретиків.
Уже минуло понад 14 років після ухвалення Конституції незалежної України. Тож варто проаналізувати, якою мірою втілені в життя та реалізуються її положення.
У сучасній конституційній державі суд має головне призначення – зберігати діюче право, але, здійснюючи правосуддя, він продовжує бути і творцем права. Ця думка видатного філософа та правознавця Б.
Однією з головних, якщо не провідних, тенденцій розвитку державності в світі є використання найкращих надбань політико-правової думки. До них цілком правомірно належать такі загальнолюдські цінності, як демократія, права та свободи людини, гуманний і справедливий правопорядок.
Останнім часом не вщухають дискусії щодо співвідношення сутності понять «демократична держава» та «правова держава», їх співвіднесеності з процесами соціальних змін, формуванням законодавчого поля країни.
1. Вступні положення Українська юридична наука стоїть перед складним і важливим завданням переходу в основному від доктрини правового нормативізму до доктрини правового реалізму.
(до 20-річчя Декларації про державний суверенітет України) Прийнята 20 років тому Верховною Радою України Декларація про державний суверенітет (далі – Декларація) є вікопомним документом, у якому відображена виношувана століттями ідея українського народу бути господарем у своєму домі, жити за…
Архів журналу Віче
![]() |
№4 |
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата |
WSJ: США чекають відповіді України на "мирні пропозиції" щодо Криму і НАТО
Трамп сказав, коли розкриє деталі "мирної угоди" між РФ і Україною
Зеленський: зустріч у Лондоні щодо "мирних пропозицій" відбудеться 23 квітня
ЗМІ довідались склад української делегації на переговорах в Лондоні щодо "миру"
У Пентагоні заперечують, що Гегсет публікував секретні дані у чаті Signal
У США пройшли протести проти політики Трампа
Санду: РФ хоче поставити на чолі Молдови лояльних людей і використати її проти України
Прем’єр Баварії: рішення щодо Taurus для України ухвалюватиме Мерц
Румунія перед доленосним вибором: виклики для ЄС та України
ЗМІ: США пропонують послабити санкції проти РФ і відмовитись від України в НАТО