№23, грудень 2012

Віва академія!Віва академія!

У грудні виповнюється 95 років Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури. Парла­ментський журнал «Віче» вітає шанований навчальний мистецький заклад і бажає наснаги й здоров’я його викладачам та студентам!
Віва академія!

Академію засновано в грудні 1917 року з ініціативи академіка М. Грушевського, художників В. Кричев­ського і Ф. Кри­чевського, М. Бойчука, О. Мурашка, Г. Нарбута, М. Бурачека, М. Жука, А. Маневича, вчених Д. Антоновича й Г. Павлуцького. За роки існування навчальний заклад не раз реорганізовували та перебудовували. Так, 1922 року академію перетворили на Інститут пластичних мистецтв, який після злиття 1924-го з Ки­ївським архітектурним інститутом дістав нову назву: Київський художній інститут. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 1992 року закладу повернули первісну назву: Українська академія мистецтв. А відповідно до постанови Кабміну України від 17 березня 1998 року вона стала Академією образотворчого мистецтва і архітектури.

З нагоди ювілею в Національному художньому музеї України відкрили виставку творів із музею НАОМА.

Прогулюючись залами, ти ніби машиною часу мандруєш різними етапами історії мистецтва ХХ – початку ХXI століття. Розумієш, чому для тих, хто кревно пов’язаний з академією, таке значення мають відчуття спільного дому, усвідомлення єдності та спадковості, врешті, причетності до єдиної, потужної Школи.

Частина експозиції розповідає про незабутні роки, коли патріархи були молоді та лише починали пошук себе в мистецтві. Зокрема, на виставці представлені перлини академічного живопису починаючи з 1920-х років. Також знайомимося з творами видатних вітчизняних майстрів, котрі в різні часи викладали в академії.

Золота епоха української культури нагадує про себе в картинах «Натурник зі щитом», «Бояриня», «Фігура Геракла» Олексія Шовкуненка, «Портрет Енні» Олександра Мурашка, «Літо» Тетяни Яблонської. Окрасою академічної колекції є полотна Карпа Трохименка, Валентини Виродової-Готьє, Віктора Пузиркова, Ади Рибачук, Івана Тихого, Тетяни Голембієвської, Василя Гуріна та інших знаних особистостей, котрих природа наділила видатним даром – бачити світ по-своєму та по-своєму його відображати.

В експозиції прочитується еволюційний шлях і окремих особистостей, і всього навчального закладу. Простежуємо розвиток мистецької освіти від початку минулого століття й донині. У розділі рисунка знаходимо кілька робіт ректора НАОМА Андрія Чебикіна, що належать до різних періодів творчості майстра, зокрема, й до часів його студентства в альма-матер у 1960-х.

Унікальність виставки з колекції академії в тому, що експонати постають не лише як твори мистецтва. Більшою мірою вони виступають як безцінні документи, свідчення стратегії викладання та студіювання мистецтва в далекі та близькі до нас часи.

Автор: Ніла ІВАНЕНКО

Останні новини

Проросійські хакери повідомили про кібератаки на Норвегію через її підтримку України Вчора, 26 серпня

Диван чи ліжко: що вибрати Вчора, 26 серпня

У Польщі розповіли, що Навроцький побажав Україні у День Незалежності Вчора, 26 серпня

Президент Фінляндії: вікно можливостей для вступу України до ЄС відкрите саме зараз 25 серпня

Київ не просив ЄС про дострокові виплати, щоб закрити 27 млрд євро оборонного дефіциту 25 серпня

Експрезидента Вірменії Кочаряна після затримання звинуватили в корупції і відвезли в лікарню 25 серпня

У Вірменії затримали проросійського експрезидента Кочаряна і його сина 25 серпня

Зеленський опублікував привітання Трампа з Днем Незалежності, натякнувши на ракети до Patriot 25 серпня

Зеленський попросив провести наступне засідання "коаліції охочих" восени 25 серпня

Україна і Британія підписали історичну угоду у сфері штучного інтелекту 25 серпня