№1, січень 2008

Пінгвіни в... кулуарахПінгвіни в... кулуарах

Виконання Державної програми антарктичних досліджень на 2002–2010 роки позначено низкою знаменних для дослідників Антарктики подій: святкуванням десятиріччя станції Академік Вернадський, участю українських науковців у акціях оголошеного ЮНЕСКО ІІІ Міжнародного полярного року (IPY-III), спорудженням на станції нового паливного бака, а також наступною Консультативною нарадою країн – підписантів Договору про Антарктику, що має відбутися в Києві 2–13 червня 2008 року.

Перша з цих подій знаменує завершення адаптаційного періоду роботи в унікальній природній лабораторії, переданій Україні Великою Британією в 1996 році, та початок самостійної наукової діяльності в Антарктиці. Друга означає, що українські вчені вперше стали учасниками комплексних досліджень у рамках IPY-III, які здійснюються раз на півстоліття. Третя – свідчення того, що наша держава не лише виконує свої міжнародні зобов'язання щодо традиційних спостережень в Антарктиці, екологічної безпеки, а й здатна здійснювати складні техніко-логістичні операції, пов'язані з переоснащенням і модернізацією своєї дослідницької бази. Віднині проблем із запасами пального в українських полярників бути не повинно.

– Україна вступає в новий етап виконання цільової державної програми антарктичних досліджень, а тому перебудовує свої взаємини із зарубіжними партнерами, зміцнює матеріально-технічну базу дослідників на станції, орієнтуючи їх на прагматичніший підхід до економічної ефективності робіт, використання рекреативних можливостей антарктичного туризму тощо, – наголошує директор Національного антарктичного наукового центру МОНУ Валерій ЛИТВИНОВ. – Тож дедалі нагальніше постають питання залучення до польових досліджень сучасного науково-дослідного судна, здатного працювати на вітчизняну науку в різних куточках Світового океану, створення додаткової сезонної дослідницької бази безпосередньо на льодовому континенті, здійснення прикладних досліджень на кооперативних засадах із зацікавленими установами й зарубіжними партнерами. Налагоджуються контакти з провідними туроператорами, що мають досвід роботи в приполярних регіонах планети.

І, нарешті, остання зі згаданих подій, до якої готуються в НАНЦ дуже ретельно, – це проведення АТСМ-ХХХІ – Консультативної наради країн Антарктичного договору, представники яких зберуться в українській столиці наступного літа. Це надзвичайно престижна й відповідальна акція, що дасть можливість презентувати інтелектуальні, науково-технічні та культурні багатства України делегаціям міжнародної антарктичної спільноти, які працюватимуть у Києві протягом двох тижнів і представлятимуть понад 50 країн із різних континентів. По суті, це елітний клуб науковців і політиків, що визначають геополітичну роль Антарктики у світі…

Сьогодні пінгвіни (що мовою південноамериканських аборигенів означає «маленькі люди») з деякою розгубленістю дивляться в бік законодавців і глави нашої держави, які за три роки так і не спромоглися остаточно ухвалити Закон України «Про антарктичну діяльність», покликаний ввести у правове поле небезпечну справу людей, що працюють в екстремальних умовах, і наразі чітко визначити геополітичні інтереси нашої держави на далекому льодовому континенті.

До речі, події, що розгортаються навколо амбіційних заяв російських, англійських та інших політиків про приналежність (читай: можливий розподіл багатих на мінеральні й біологічні ресурси шельфових зон) приполяр'я, мали б примусити замислитись і наших державників.

Коли ж узяти до уваги вже другий візит із Буенос-Айреса до Києва виконавчого секретаря АТS (Секретаріат Договору про Антарктику) Йоханнеса ХУБЕРА, який, здається, більше, аніж вітчизняні високопосадовці, заклопотаний питаннями успішного проведення антарктичного форуму в українській столиці, а також недавні переговори в Борисполі з представниками Британської антарктичної служби щодо нової угоди про співпрацю з НАНЦ, можна дійти висновку: цей рік таки справді буде роком Антарктики в Україні. І було б добре, аби цей захід позитивно спрацював на авторитет вітчизняної науки та нашої важко народжуваної демократії.

Світ чекає чимало наукових сенсацій, котрі, на думку керівництва НАНЦ МОНУ, неодмінно з'являться в результаті «мізкового штурму» Південного та Північного полюсів і океанського простору, що їх оточує. А гості з багатьох країн, які, можливо, вперше відвідають Україну, теж мають зробити свої маленькі відкриття.

Якими вони будуть, значною мірою залежить від Національного комітету з проведення АТСМ-ХХХІ та піклування держави про свій імідж. Тож і нашим законотворцям не завадило б більше уваги приділити роботі українських науковців у царстві айсбергів і пінгвінів, поцікавитися проблемами та турботами вчених. Полярники чекають, що цього року вирішиться нарешті доля закону про антарктичну діяльність, скресне крига в питанні забезпечення полярників сучасним науково-дослідним судном. Ми сподіваємося, що нинішній склад народних обранців до цих проблем буде не байдужий.

Учасники 13-ї Української антарктичної експедиції, яка нині розпочинає наукову вахту в далекій Антарктиці, щиро бажають вітчизняним парламентаріям міцного полярного здоров'я та плідного врожаю на законотворчій ниві. Від їхньої державницької позиції мають отримати зиск і наші вчені, і, як то кажуть, пересічні українці, і навіть пінгвіни на острові Галіндез, готові прислужитися нашій науці.

Автор: Володимир БОЧКАРЬОВ

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією Сьогодні, 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва Сьогодні, 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини Сьогодні, 24 квітня

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Сьогодні, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії Вчора, 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол Вчора, 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Вчора, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Вчора, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Вчора, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Вчора, 23 квітня