передплата Українською | In English

№24, грудень 2007

«Запали свічку!»«Запали свічку!»

Поділитися:

24 листопада 2007 року на Михайлівській площі зібралися тисячі людей вшанувати пам'ять жертв Голодомору 1932–1933 рр., які пройшли скорботною ходою від Софійського майдану до Пам'ятного знака «Жертвам Голодоморів 1932–1933 років» на Михайлівській площі. Свічки пам'яті встановили біля підніжжя знака. Православною панахидою представники церкви вшанували пам'ять безневинних жертв тоталітаризму. Засвічені свічки стали нагадуванням усім живим, що біль трагедії живе в серцях нащадків мільйонів, загиблих від голоду.

Шануймо живих

Документально встановлено, що понад 300 тисяч мешканців Черкащини стали жертвами Великого голоду 1932–1933 років. Численні дослідницькі групи, створені в містах і районах, із допомогою більш як 700 фахівців з'ясували близько 155 тисяч імен загиблих жителів краю та понад 97 тисяч черкащан, котрі пережили жахливий період вітчизняної історії, але через правові колізії не мають відповідного статусу. Складено списки понад 48 тисяч осіб, що постраждали від голоду.

Уже занотовано 690 свідчень очевидців трагедії. Державний архів Черкаської області виявив 738 документів – звітів, листів і спогадів про страшні події. Ним видано збірку матеріалів «Голод 1932–1933 років на Черкащині», а професором кафедри української літератури Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Василем Пахаренком – історико-публіцистичне дослідження «Віті єдиного древа: Україна Східна і Західна в апокаліпсисі XX століття». Завершується підготовка до друку документально-публіцистичного видання «Голодомор 1932–1933 років на Черкащині. Книга пам'яті в документах та спогадах». Значну частину документів і спогадів очевидців буде опубліковано вперше.

Дані засвідчують: у переважній більшості сіл області кількість померлих під час голоду перевищує кількість загиблих у період Другої світової війни. У Сахнівці, що поблизу Корсунь-Шевченківського, встановлено один із найкращих на Черкащині пам'ятників жертвам Голодомору – «Криниця совісті». Педагог, наш земляк Олександр Захаренко разом з учнями, обійшовши все село, записав спогади про дітей, котрі померли від голоду. Нині 400 дзвіночків на пам'ятнику нагадують про них.

Болюча тема знайшла відгук серед творчої молоді. Вражає глибина робіт студентів Черкаського бізнес-коледжу, які представили плакати, малюнки, реферати, інші роботи з тематики встановлення історичної правди. Найкращі твори студентів місцеві видавництва використовують як ілюстративний матеріал до майбутніх книжок. Одним з найповніших видань, звісно, буде Книга пам'яті жертв Голодомору 1932–1933 років.

А майже дві сотні пам'ятних знаків, що встановлено й освячено протягом двох останніх років на Черкащині, впорядковані масові поховання загиблих – це шана нині живих.

Нагадуванням про найважчі сторінки української історії став монумент загиблим від голоду в Україні, який нещодавно було відкрито в Бельгії, у місті Рейн. Автор пам'ятника – черкащанин Микола Теліжко.

Автор: Владислав КИРЕЙ

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Архів журналу Віче

Віче №12/2015 №12
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Ахметов "мінус", Косюк "плюс": Рада ухвалила податковий закон №5600 Вчора, 30 листопада

Новини 29 листопада: 7 нових послуг у "Дії", імпорт електроенергії з Білорусі Вчора, 30 листопада

Позов проти України на $4,5 млрд, генсек НАТО погрожує РФ, “Омікрон” скликав G7: головне за день 29 листопада

Парламент Швеції повторно обрав прем'єрку, яка пішла у відставку в перший день роботи 29 листопада

Посли G7 закликали уникнути ситуації відсутності директора у НАБУ 29 листопада

Як проросійський Земан намагається зупинити зміну влади Чехії 29 листопада

Новий штам вже у Європі, обстріл автобусу зі студентами, зміна влади у Чехії: головне за вихідні 28 листопада

Ненадходження від ДП, приватизація, соцзабезпечення: у KSE назвали фіскальні ризики бюджету 2022 28 листопада

Новини вихідних: рекордний ВВП, обвал криптовалют через новий штам коронавірусу 28 листопада

Берлін закликає Конгрес США не вводити санкції проти "Північного потоку-2" - Axios  28 листопада