№11, червень 2008

Гральний бізнес – у рамках закону

У невеличкому кіоску на одній з черкаських вулиць, де продавалися дитячі іграшки, не бракувало покупців. Його господар умів підібрати іграшку до вподоби кожній дитині. Ненав’язливий бізнес розвивався досить успішно. Але ось поруч із кіоском установили гральний автомат. І в часи, коли спадав наплив покупців, підприємець підходив до нього, щоб, як він казав, відвести душу, пробуючи щастя в грі. Іноді він щось вигравав, але частіше його кишені спустошував «однорукий бандит». Дійшло до того, що через гральний азарт у череві ненажери-автомата зникала вся його денна виручка. Незабаром справу, яку так успішно розпочав підприємець, довелося закривати.

Подібні приклади нині, на жаль, не така вже й рідкість. Відомі випадки, коли через згубну пристрасть навіть сім»ї розпадалися. Часто батькам доводиться силою витягувати своїх дітей-підлітків із гральних залів.

Відійшли в минуле «наперсточники» й інші «лохотрони». Нині їх «з успіхом» замінили гральні автомати, повз які мало хто може байдуже пройти. У Черкасах, переважно на центральних вулицях, розміщено близько 1200 гральних автоматів. Є також вісім букмекерських контор та чотири казино. Отож гральний бізнес непомітно завойовує позиції не лише на столичних вулицях та в інших великих містах, а й у провінції незалежно від того, хочемо ми цього чи ні.

Уплив такої «цивілізації» на багатьох членів суспільства більш ніж очевидний. Помічено, де найбільше гральних автоматів, там і злочинності більше. Бо саме залежність від автоматів спонукає до крадіжок та пограбувань, моральної деградації. Свідчать про це і прикрі історії, які траплялися останнім часом в обласному центрі. Черкаські правоохоронці фіксували випадки, коли невдахи-гравці нападали на перехожих, вдавалися до крадіжок і навіть вчиняли розправу з рідними в пошуку «живої копійки».

Як стверджують медики, гральні автомати за своїм впливом на організм подібні до наркотику. Звикаючи, людина вже не може без них обходитися. Щоб позбавитися залежності, потрібна допомога кваліфікованого психіатра. Але для багатьох – це не хвороба, а спосіб життя.

У європейських країнах, звідки й прийшов до нас гральний бізнес, його поставлено в жорсткі рамки, регламентовано відповідними законами, дотримання яких суворо контролюється.

За порушення правил оператор гральних автоматів сплачує неймовірно високий штраф. Окрім того, гральні автомати підлягають суворій перевірці щодо відсотка мінімального виграшу, який вони видають.

В Україні також недавно прийнято законодавчий акт, покликаний регулювати гральний бізнес. В одному з його пунктів записано, що гральні автомати можна встановлювати лише в закритих приміщеннях, доступ до яких має контролювати уповноважена особа. До того ж такі приміщення мають бути закриті від огляду ззовні. Штрафні санкції за порушення правил ведення бізнесу є дуже суворими: крім штрафів, що їх стягують з осіб, котрі допустили порушення, фірму можуть позбавити ліцензії на провадження діяльності. Закон набуває чинності у червні нинішнього року.

Працівники місцевої податкової міліції намагаються виявити нелегальні об’єкти грального бізнесу. Вдалося встановити чимало фактів порушення чинного законодавства. Так, в окремих магазинах обласного центру розміщували гральні автомати та надавали послуги у сфері грального бізнесу без попередньої реєстрації в органах виконавчої влади та одержання ліцензії. Завдяки зусиллям податківців нещодавно вилучено 15 гральних автоматів на загальну суму 215 тисяч гривень. Правоохоронні органи нині розслідують ці факти.

У відділі торгівлі, побуту та послуг Черкаського міськвиконкому вважають, що встановлення на вулицях гральних автоматів, які подекуди cтрічаються, є незаконним, адже міськвиконком не давав на це дозволу. Самовільно розмістивши «одноруких бандитів» на міській землі, їхні власники одержують чималі прибутки, та не сплачують жодної копійки до міської казни. До того ж чимало з цих об’єктів незаконно користуються електроенергією.

Варто зазначити, що власники гральних автоматів не поспішають реагувати на приписи про усунення їх з вулиць міста. Тому в міськвиконкомі є намір прибрати всі незаконно розташовані об’єкти, зокрема, поблизу зупинок, торговельних центрів. За словами міського голови Сергія Одарича, вхід школярів та студентів до приміщень, де відбуваються азартні ігри, ретельно контролюватиметься.

Гральний бізнес має розвиватися лише на законних засадах. Його представники на словах тільки за це. Однак на ділі виходить, що «однорукі бандити», як охрестили гральні автомати в народі, крім обурення однієї частини населення, викликають багато запитань в іншої, в тому числі й у представників місцевої влади. І на них треба давати відповіді. Це вимога часу.

Автор: Владислав КИРЕЙ

Архів журналу Віче

Віче №5/2016 №5
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата