№3, лютий 2008

Перший друкований прогноз написав українецьПерший друкований прогноз написав українець

Серед багатьох українців, котрі здобували освіту й займалися науковою діяльністю, вирізняється постать Юрія Михайловича Котермака – вченого, просвітника, першого українського автора друкованої книжки, провідного фахівця Болонського університету. В історії цього закладу він залишився під ім’ям Джорджо да Леополі, тобто Юрія зі Львова, а в українську історію увійшов під іменем Юрія Дрогобича, оскільки родом саме з цього міста.

Народився майбутній вчений 1450 року, початкову освіту здобував в Україні, а 19-літнім поїхав до Кракова. Потім продовжив навчання в Італії, у відомому Болонському університеті.

Як один із провідних астрологів того часу на запрошення відомих аристократичних сімей він побував у багатьох містах Італії, а згодом переїхав до Кракова, де став професором Ягеллонського університету.

7 лютого 1483 року в римській друкарні Єухаріуса Зільбера вийшла в світ книжка «Прогностична оцінка поточного 1483 року магістра Юрія Дрогобича з Русі доктора мистецтв і медицини Болонського університету». Праця, опублікована латинською мовою, стала першим відомим друкованим твором українського автора. Починається вона віршованим вступом-присвятою Папі Сіксту IV. (Переклад узято з книги: Дрогобич Юрій. Роки і пророцтва / Уклад. і наук. ред. В. М. Вандишев. – X.: Факт, 2002. – 287 с.)

«Отче найсвятіший, багато хто пропонує тобі свої доробки. Звичайно їх спонукають до цього жадоба наживи і честолюбство. Я ж видаю свої твори щорічно для прочитання, вважаючи, що цим я сприяю людському роду. Адже вони не пусті і не для пришелепуватих насмішок – самою Мінервою подаровані з горнього безмежжя».

Цікавий прогноз робить Юрій Дрогобич для «підвладних Марсу»:

«Воїни у військах, полководці війн, у царствах наставники царів, помічники князів, тирани, здобувачі каменів і алхіміки, медики, а особливо хірурги, а також ремісники, що користуються вогнем, м’ясники, жорстокі завсідники доріг, фальсифікатори, любителі судових тяжб, безумні – всі ті, чиїм сигніфікатором при народженні є Марс, в першій половині року аж до середини липня добре будуть диспонуватись і будуть щасливими в своїх справах і возвеличаться на своїх посадах. Однак від кінця червня почне слабшати, і так від кінця липня до кінця року більшою частиною нещасливими будуть, і будуть мучитися лихоманками і багато хто помруть, загинуть у війнах, сварках, і велика підозра, що в цьому році завершать останній день деякі знамениті зброєносці або щонайменше зустрінуться із своєю найбільшою небезпекою».

Сьогодні оригінали книжок Юрія Дрогобича є надбанням бібліотеки стародавньої української шляхетської родини Чарторийських у Кракові та бібліотеки Мюнхенського університету.

Автор: Олексій СИЩУК

Архів журналу Віче

Віче №11/2016 №11
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польща проситиме відновити дозвільну систему для українських перевізників - Моравецький Сьогодні, 30 листопада

Глава МЗС Австрії похвалив запрошення Лаврова на зустріч ОБСЄ: "Не треба боятися діалогу" Сьогодні, 30 листопада

Уряд Польщі каже про домовленість із перевізниками щодо блокади кордону з Україною Сьогодні, 30 листопада

РФ вперше не обрали до Виконавчої ради Організації із заборони хімічної зброї Сьогодні, 30 листопада

Єдиний шлях врятувати ОБСЄ – перезапуск організації без РФ, наполягає Кулеба Вчора, 29 листопада

Країни НАТО готуються до об’єднання ОПК, Україна від цього виграє – Кулеба Вчора, 29 листопада

Ще кілька міністрів бойкотуватимуть зустріч ОБСЄ через Лаврова – Кулеба Вчора, 29 листопада

Рада ЄС обговорить блокаду польсько-українського кордону Вчора, 29 листопада

Кулеба у НАТО відкинув ідеї та пропозиції щодо територіального компромісу з РФ Вчора, 29 листопада

Кулеба вперше зустрівся з новим головою МЗС Словаччини Вчора, 29 листопада