передплата Українською | In English

№24, грудень 2007

Політикум і прицілПолітикум і приціл

Ущухли фанфари. Ущухли здравиці. Тік-тік, проказав парламентський годинник.
Пішов відлік історії Верховної Ради шостого скликання.

Зводячи будинок, варто передусім подбати про фундамент. Коли мова заходить про будинок політичний, то зазвичай піклуються лише про «дах», руки не доходять навіть до фасаду. І тому державні стіни досі в риштуваннях, протяги зривають ґонти, а ґрунти просідають. Блискуче народження, драматичне життя й ганебна смерть Верховної Ради п'ятого скликання можуть стати прецедентом, а можуть – й уроком. Чи збираються парламентарії виправляти хиби, закладені в саму основу діяльності законодавчого органу та держави загалом? Чи мають намір нарешті подбати про фундамент? Це – найважливіше питання. Воно не залежить від політичної сьогоденщини. Це питання – про перспективи. Саме тому 23 листопада, в перший день роботи Верховної Ради шостого скликання, журналісти «Віча» попросили народних депутатів відповісти на два запитання.

Перше: чи працюватиме парламент усю передбачену законом каденцію?

І друге: чи готові парламентарії вносити зміни до Конституції, адже саме в її положеннях експерти вбачають причини розбалансування повноважень владних гілок та інститутів, що й призводить до політичних криз?

Ці запитання схожі на матрьошку. Якщо в парламенті знову спостерігатиметься міграція народних депутатів із однієї фракції до іншої (про причини такої непосидючості промовчимо); якщо виникнуть давно знайомі коаліціада та спікеріада; якщо поділ комітетів нагадуватиме «роздачу» феодальних володінь, то про яку стабільну й тривалу його роботу може йтися? Тоді дострокові вибори – це не урок, а прецедент. Якщо законодавці не визначаться з основними нормами владних відносин; якщо постануть із праху явища, які називалися «лайливим» словом «контрасигнація»; якщо створення уряду знов стане справою суто особистою, клановою, питанням лояльності, тоді чим займатиметься Верховна Рада? Тоді (не треба бути пророком) тріщини в стінах державних інституцій розповзатимуться мапою України. Про майбутнє ми й розмовляли з народними обранцями в перший день їхньої роботи.

Плакат - брат барикад

Архів журналу Віче

Віче №7/2016 №7
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Понад 40 держав зобов'язались у Лугано підтримати відновлення України Вчора, 05 липня

Швейцарія подвоїть підтримку України до понад 100 млн франків до кінця 2023 року Вчора, 05 липня

Зеленський у Лугано розповів про своє бачення відбудови України і потребу реформ Вчора, 05 липня

Зеленський підтвердив переговори з Туреччиною і ООН щодо експорту українського зерна Вчора, 05 липня

План ЄС по відбудові України, Швеція допоможе вступити у НАТО, Папа хоче до Києва: новини дня Вчора, 05 липня

Україна має завершити війну з Росією на своїх умовах – Джонсон Вчора, 05 липня

Укріплення берега річки 04 липня

В уяві Лукашенка Україна сама хоче нападу Білорусі 03 липня

Німецький міністр назвав крадіжку українського зерна Росією "огидною формою війни"  02 липня

Данія офіційно стала частиною спільної оборонної політики ЄС 02 липня