№3, лютий 2006

...І бочка на 105 років

До вісімнадцяти марок вин, які випускає знаменита агропромислова фірма "Леанка" із села Середнього Ужгородського району, додалася ще одна – "Спокусниця". За словами директора фірми Хачатура Петросяна, новонароджений сонячний білий мускатний напій виготовляється із двох сортів винограду: Іршаї-Олівер та Мускат-Оттонель. "Спокусниця" стала гідною суперницею "Троянди Закарпаття".

Унікальна й цікава історія середнянських винних підвалів, що розгалужені під землею в породі вулканічного походження на чотири з половиною кілометри. Через капіляри породи в підвали постійно проникає свіже повітря. Коли виноматеріал бродить, вуглекислий газ виходить через пористу скелю назовні й замінюється свіжим повітрям. І влітку, і взимку тут стабільна температура – плюс дванадцять градусів. Усе це ідеально підходить для витримки і зберігання марочних вин. На одній зі стін підвалу викарбувано слова, що в перекладі з угорської означають: "Видовбано стараннями знатних братів-наслідників, володарів угідь і замку в Середньому Франциска, Штефана та Домініка Добо з Руської. Укріпили бійницями й ровом року Христового 1557".

Один із братів Добо – Штефан (або Іштван) у 1548 році став комендантом фортеці Егер в Угорщині, яку турки не могли взяти протягом 44 років. У 1552-му він виявив організаторські здібності під час захисту фортеці: 1935 оборонців Егера вистояли проти 120 тисяч турецьких завойовників. За цей подвиг народ Угорщини визнав коменданта національним героєм. В Егері найкращу площу названо іменем капітана Іштвана Добо. Угорський король відпустив йому кілька тисяч полонених турків. Вони не лише привели до ладу та укріпили Середнянський замок, а й видовбали розгалужені підвали з бійницями та потаємними виходами. Спочатку підвали служили прихистком від нападів ворогів. Згодом тут почали витримувати вина. Вони були неабияк популярні й при російському царському дворі. 1711 року Петро I, проїжджаючи цією територією до Австро-Угорщини, побував у середнянських підвалах. За його розпорядженням закупили окремі плантації, відомі як царські виноградники. Цілий рік обози возили середнянські вина до царського двору. До слова, середнянські виносховища внесено ЮНЕСКО до першої десятки кращих винних підвалів Європи.

Дивує відвідувачів виносховищ найбільша бочка ємністю 10594 літри. На запитання, на скільки років вистачило б її запасів одній людині, ми одержали від виноробів таку відповідь. За щорічного споживання розрахункової норми (а це сто літрів вина, тобто по два стоп'ятидесятиграмові келихи на день) дна бочки можна досягти через сто п'ять років.

З побажаннями дожити до такого віку ми залишали середнянські підвали.

Архів журналу Віче

Віче №5/2016 №5
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата