№15, серпень 2007

Таємні в'язниці ЦРУ у Європі існують!..Таємні в'язниці ЦРУ у Європі існують!..

У цьому переконаний швейцарський парламентарій Дік Марті. На літній сесії ПАРЄ у Страсбурзі, що працювала з 25 по 29 червня 2007 року, він оприлюднив свою другу доповідь про факти функціонування в деяких країнах Європи таємних в'язниць ЦРУ. Торік побачив світ перший доробок Діка Марті з цієї проблеми. У ньому йшлося про співробітництво ЦРУ з 14 країнами–членами Ради Європи під виглядом «боротьби з тероризмом». У 7 країнах, зазначав тоді Марті, ймовірно, порушувалися права людини. У нинішній, другій, доповіді швейцарець пішов значно далі. Тут уже було чітко зазначено – таємні тюрми ЦРУ роками існували в Польщі та Румунії. Названо, зокрема, період з 2002 по 2005 рік. Хоч би в який спосіб влада названих країн не намагалася це заперечувати...

 

У США розслідуватимуть можливі витоки інформації з ЦРУ

На думку американських сенаторів, така потреба виникла після публікації недавньої доповіді Європарламенту. Зокрема, зазначалося, що ці «превентивні» заклади допомагали створювати 14 європейських країн. «Якщо підтвердиться, що автори доповіді отримували інформацію безпосередньо від співробітників секретної служби, цій справі слід дати юридичний хід», – стверджують у Сенаті США.
Президент Джордж Буш підписав наказ, спрямований на приведення програми ЦРУ з утримання під вартою та допитів підозрюваних у тероризмі у відповідність до ст. 3 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.

Головне питання

Існування таємних в'язниць ЦРУ у Європі було головним питанням під час літньої сесії ПАРЄ. Відкриваючи форум, президент ПАРЄ Рене ван дер Лінден відзначив доповідь Діка Марті. Він зауважив: «США, які були колись символом свободи й справедливості, ризикують втратити свій моральний авторитет, якщо не дотримуватимуться вимог міжнародного права й основоположних принципів, закріплених у їхній власній свято шанованій Конституції». Президент ПАРЄ висловив сподівання, що це лише тимчасова втрата напряму. Однак, за його словами, сьогодні життєво важливо, щоб «Європа стала лідером у просуванні наших загальних цінностей по всьому світу».

Відповідаючи на традиційній прес-конференції першого дня роботи сесії ПАРЄ на запитання журналістів про зміст доповіді Діка Марті, Рене ван дер ЛІНДЕН сказав:

– Дік Марті здійснив величезну роботу. Висновки в доповіді дуже переконливі. Адже ви пам'ятаєте, сам президент Буш свого часу таки визнав факт існування таємних в'язниць на території Європи. Це питання – чи не найголовніше на цій сесії ПАРЄ. Доповідь і резолюція будуть прикладом для всього світу. Безперечно, з тероризмом потрібно боротися. Однак тут не можна застосовувати методи, проти яких, власне, і виступають усі, хто стоїть на варті захисту прав людини. Якщо ми цю тему не порушуватимемо, не говоритимемо про неї, про це ніхто не заговорить. Ми повинні створити відповідний політичний клімат. Наступного разу уряди думатимуть. Рада Європи – не поліцейська організація, а політична. Але так ми змусимо реагувати на ситуацію з боку національних парламентів Польщі та Румунії. Будь-яка держава має бути реально правовою, будуватися на основі права. Це всі мають зрозуміти.

Не скажу, що я «за» позбавлення голосу в ПАРЄ парламентських делегацій Польщі та Румунії. Вони мають і далі працювати. Більше, ніж зробив той самий Марті, ми нині не зробимо. Але якщо на рішення Асамблеї з цього питання не буде реакції, ми можемо перейти й до позбавлення делегацій згаданих країн права голосу в ПАРЄ.

А це фактично означатиме припинення їхнього членства у Раді Європи. На тему таємних тюрем ЦРУ у Європі висловився і Генеральний секретар Ради Європи Террі ДЕВІС. Його відповідна заява пролунала з нагоди Міжнародного дня підтримки жертв тортур, який відзначили другого дня роботи сесії ПАРЄ – 26 червня:

– По-перше, я хотів би зазначити, що доповідь сенатора Марті й висновки, яких він доходить на підставі зібраної ним інформації, викликають тривогу. Я не схильний вступати в полеміку з питань наданих свідчень. Однак думаю, що державам–членам Ради Європи, згаданим у першій і другій доповідях, варто було б відповісти на порушені сенатором Марті конкретні запитання, а не заперечувати геть усе, що не дуже сприяє встановленню істини.

 По-друге, я повинен підкреслити – держави-члени помиляються, якщо вважають, що можуть «відсидітися», сподіваючись, що ця ситуація мине і проблема зникне. Насправді все відбувається з точністю до навпаки. Журналісти, парламентарії, представники громадянського суспільства і судові органи у певних державах-членах продовжують здійснювати свої розслідування. Якщо Європа й надалі не зможе запобігти таким порушенням прав людини, вона тим самим гратиме на руку терористам.


Обговорення

Доповідь Діка Марті викликала жваве обговорення у залі.

Дехто з парламентаріїв висловлював переконання, що ЦРУ односторонньо керує в Польщі та Румунії. Й про це відомо високопосадовцям по обидва боки Атлантики. Але. Докази, які отримали представники ПАРЄ, не можуть бути остаточними або ключовими. Доходячи висновків, не можна обійтися без СПРАВЖНІХ доказів. Оскільки те, що прозвучало з вуст Марті, неможливо довести стовідсотково. Тож, якщо ПАРЄ звинувачує, такі люди мають право захистити себе. І головне – надалі Європа має бути позбавлена таких секретних польотів чи перельотів під керівництвом США.

Дехто з депутатів ПАРЄ заявляв, що, на їхнє переконання, такі тюрми точно були. Адже, зокрема, після сумнозвісних подій 11 вересня 2001 року в США ЦРУ потребувало структур НАТО у Європі. Ось такі аргументи.


Резолюція

Насамкінець парламентарії ПАРЄ підтримали доповідь Діка Марті. Підтримали висновки, де йдеться про те, що з великою імовірністю встановлено – протягом кількох років у Польщі й Румунії існували таємні місця утримання під вартою, які працювали під управлінням ЦРУ та були складовою частиною програми «Hіgh Value Detaіnees» – «Особливо цінні ув'язнені». У своїй рекомендації ПАРЄ зазначила, що урядам європейських країн варто взяти під демократичний контроль діяльність служб військової розвідки та іноземних розвідувальних служб на своїй території.

Асамблея настійно закликала звести до мінімуму обмеження під час оприлюднення неправомірних дій своїх спецслужб. Парламентарії закликали також сплатити компенсації жертвам цих протиправних дій. Вони зазначили, що лише Боснія і Герцеговина та Канада цілковито визнали свою відповідальність за незаконне переправлення ув'язнених. Парламентарії закликали НАТО оприлюднити й понині утаємничені положення, що доповнюють дозвіл від 4 жовтня 2001 року, який надає США необмежене право на здійснення у Європі антитерористичної діяльності.


Румунія - проти!

Під час обговорення доповіді Діка Марті у ПАРЄ представники Румунії та Польщі були обурені. Казали, що в Марті немає жодних доказів, його аргументи непереконливі. Тож усе, що почула ПАРЄ, – лише власні висновки доповідача.

Далі – більше. Делегація парламенту Румунії відмовилася брати участь у діяльності ПАРЄ. Так триватиме доти, доки доповідач Марті особисто не відвідає Румунію та офіційно не визнає – таємних в'язниць на території цієї країни немає. Тоді як Дік Марті залишався упевнений, що таємні в'язниці ЦРУ в Європі – не казка, депутати з Польщі та Румунії називали його доповідь не більш ніж «поганим сценарієм до фантастичного трилера». І це ще було м'яко сказано. Румуни пішли «ва-банк» – вони скасували всі заплановані прес-конференції й залишили Палац Європи, заявивши, що повернуться до роботи в ПАРЄ лише після того, як «розумник» особисто відвідає їхню країну та знайде там хоч одну таємну в'язницю або її залишки. Адже сам швейцарець особисто не був ані в Польщі, ані в Румунії. Він вірить свідченням осіб, імен яких не називає.

Васіле УНГУРЯНУ, представник делегації Румунії у ПАРЄ:

– У своїй доповіді Дік Марті не наводить жодного реального доказу існування таких таємних тюрем. Ви знаєте, що уряд на місцях, багато організацій, журналісти здійснювали власні розслідування. Ніхто не знайшов чи довів існування цих тюрем або якихось таємних центрів утримання підозрюваних у тероризмі. Так, президент Буш визнав існування у Європі таємних тюрем. Але аж ніяк не в Польщі чи Румунії. Така тюрма, як ви знаєте, є в Гуантанамо. Але це не є проблемою ПАРЄ.

Тадеуш ІВІНСЬКИЙ, представник делегації Польщі в ПАРЄ:

– Ідеться про період, коли я був членом уряду. До того ж – про район у Польщі, де я не перший рік обираюсь депутатом. Так от – жодних таємних в'язниць чи подібних місць не було. Ми виступаємо категорично проти доповіді пана Марті. Кілька разів ми запрошували пана Марті до Польщі. Хотіли йому все показати. Але він відмовився. Тож у своїй доповіді він порушує класичний принцип презумпції невинуватості, не називаючи водночас імені жодного свідка.

Українські парламентарії–члени ПАРЄ також коментували підсумковий документ Асамблеї і висловили своє ставлення до проблеми існування таємних тюрем ЦРУ в країнах Європи:

Іван ПОПЕСКУ, представник делегації України в ПАРЄ:

– Питання навіть не в тому, є такі в'язниці чи ні. Питання в тому, що існує така проблема. На континенті, де визнається примат верховенства права, не може бути ані смертної кари, ані таємних в'язниць. Доповідь Марті дуже смілива. Але що стосується фактів, то він припустився двох помилок. Перша – не поїхав до Польщі й Румунії. Друга – він говорить лише про ці дві країни, коли спочатку була інформація й про інші. Якби він узяв це до уваги, то, думаю, була б інша реакція у залі. Але так чи інакше його доповідь прийняли. Тож Рада Європи дає сигнал – не можна працювати в неправовому полі, коли порушуються принципи верховенства права.

Віталій ШИБКО, голова делегації України в ПАРЄ:

– Дік Марті – смілива людина, що порушив це питання. Існування таких в'язниць суперечить Європейській Конвенції з прав людини. Адже це порушення усіх відомих прав людини.  Гадаю, що, зокрема, після подій 11 вересня у США могли бути укладені якісь домовленості усередині НАТО. Щоб захистити свої інтереси. Тож такі в'язниці могли бути створені саме з огляду на ці інтереси. Але все одно будь-які дії мають ґрунтуватися на правах людини. Жодних таємниць тут бути не повинно. Навіть якщо це стосується і країн НАТО.

Сергій ГОЛОВАТИЙ, віце-президент ПАРЄ:

– Я цілком підтримую доповідь Діка Марті. Цілком підтримую резолюцію й усі ті поправки, які вносилися на підтримку доповідача. Це, я сказав би, сенсаційна подія, коли Асамблея практично переважною більшістю голосів ухвалила резолюцію, де однозначно йдеться про засудження або про критичну оцінку ролі НАТО, адміністрації Буша, ЦРУ у правопорушеннях чи порушеннях прав людини. І, зокрема, європейського правопорядку. У доповіді йдеться про те, що саме внаслідок діяльності адміністрації Буша, ЦРУ і НАТО у Європі є зони, які можна назвати «юридичним апартеїдом» або «колонізацією Європи з боку ЦРУ» у частині дотримання прав людини. Критичну оцінку отримали уряди тих держав, які дали згоду на співпрацю з ЦРУ і НАТО із заснування таємних місць для ув'язнених, де мали місце викрадення людей, тортури, інші порушення того, що називається вимогами верховенства права. Отже, Європа на сесії ПАРЄ дала рішучу відсіч тим, хто намагається навести у ній свій власний порядок, що є несумісним з європейськими цінностями, до яких належить верховенство права.

Обвинувачені з боку Діка Марті країни – Польща та Румунія – чекають на особистий приїзд швейцарського доповідача.

Автор: Сергій ДОЙКО

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата