№5, березень 2007
Криза створена штучно опозиційною контрелітою. Президент підписав укази про дострокове припинення повноважень українського парламенту з огляду на принцип політичної доцільності. Це дуже небезпечно для поступального розвитку демократизації. Може бути закладено небезпечний прецедент, коли глава держави розпускатиме представницький орган, як йому заманеться.
Щоправда, є не лише суб'єктивні, а й інституційно-правові та політико-культурні причини загострення політичної кризи. Остаточно не врегульовано розподіл повноважень між Президентом і Прем'єр-міністром у новій парламентсько-президентській формі правління. Не опанований принцип співіснування, коли перші особи держави є політичними опонентами. Але все це внутрішні процеси в політичній еліті.
Упевнений, що проведення дострокових парламентських виборів не є оптимальним способом виходу з політичної кризи. По-перше, різні сегменти політичної еліти ніколи не навчаться домовлятися й ефективно керувати, якщо розраховуватимуть на арбітраж народу, коли він їм вигідний. По-друге, українське суспільство нічого не виграє в результаті проведення дострокової кампанії. Як свідчать дані соціологічних досліджень, конфігурація політичних сил залишиться приблизно тією самою. По-третє, виборча кампанія апріорі буде перенасичена чорним PR. Провідні політичні сили знову застосовуватимуть як головну політичну технологію модель розколу для ефективної сегментації та мобілізації свого електорату. На жаль, це сьогодні об'єктивно зручний спосіб проведення ефективної кампанії в умовах регіональної гетерогенності України. Це означатиме, що процес дезінтеграції країни не долатиметься, а, навпаки, посилюватиметься. По-четверте, політична еліта, яка пройде горнило необґрунтованих виборів, набагато важче зможе впроваджувати консенсусні механізми в політичному процесі, отже, її демократичний потенціал обов'язково зменшиться.
Проведення дострокових виборів спричинить безпрецедентну напруженість у політичному житті Харківщини, адже протистояння між політичними силами, які контролюють обласну державну адміністрацію, та їхними опонентами, що мають більшість в обласній і міській радах, істотно загостриться. Це стосується й усієї країни.
Позачергові парламентські вибори сприятимуть значному посиленню небезпечної для поступального демократичного розвитку тенденції до формування двопартійної системи. Адже ця система сприятиме поляризації електорату та зменшенню представництва виборців, які є прихильниками «третіх сил». За наших теперішніх умов двопартійність означатиме подальшу олігархізацію політичного життя країни як антитези його демократизації. Україна є надто різноманітною в політичному, культурному, етнічному, економічному відношенні, щоб мати двопартійну систему.
Країна, яка постійно переживає екстремальні виборчі кампанії, рано чи пізно може остаточно втомитися від такого роду «демократії», і тоді виникнуть умови для приходу до влади політиків авторитарного чи навіть тоталітарного штибу.
Автор: Ігор ПОЛІЩУК
Архів журналу Віче
![]() |
№6 |
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата |
Макрон про наступ України: Маємо допомогти всім можливим, є шанс на міцний мир
Сейм Латвії почав обирати нового президента
Сейм Латвії з другої спроби не обрав президента, один кандидат вибуває
Новим президентом Латвії стане чинний глава МЗС
Лотереи, акции доступные в Goxbet онлайн казино
Кулеба назвав три кроки для успішного саміту НАТО у Вільнюсі
Роли: особливості та переваги страви
Вибори в Туреччині: Опозиційне агентство заявляє про перевагу Киличдароглу
Вирішальні вибори в Туреччині, Греція блокує санкції, Твіттер іде проти ЄС: все за вихідні
В Конгресі США намагаються пришвидшити постачання Україні зброї для успішного контрнаступу