№4, лютий 2007

Як уникнути маніпуляцій свідомістю?

«Правові, психологічні, медичні та естетичні аспекти проблем протидії деструктивним та екстремістським проявам у суспільстві» – міжнародна науково-практична конференція під такою назвою зібрала у Львові 16–17 березня законодавців, учених, служителів релігії різних віросповідань і конфесій, громадських діячів, лікарів, правозахисників із України, Франції, Австрії, Польщі, Іспанії, Німеччини, Бельгії, Білорусі, Російської Федерації.

Як захистити людину від маніпуляцій її свідомістю, протистояти терору, зомбуванню особистості? Жертвами сект, екстремістських рухів, течій, культів, деструктивних організацій, на жаль, стають дедалі більше людей. Уже потерпають навіть… мегаполіси, про що свідчать і наслідки минулорічної виборчої кампанії в Україні. Руйнація чатує на цілі країни, де через екстремістські прояви реакційних течій до деструктивних на загал зараховують представників ісламу.

 Так звані месії, ясновидці, представники «нетрадиційних» релігій і культів, маніпулюючи свідомістю людей, рекламуючи себе як цілителі, по-шахрайськи втягують у свою орбіту хворих, котрі замість висококваліфікованої спеціалізованої допомоги гають дорогоцінний час на згубні впливи.

Однак, як то кажуть, попит породжує пропозицію. Коли людина потребує психологічної підтримки чи медичної допомоги, соціум не завжди здатен надати її. А от секти, рухи, шарлатани – вони готові обманом, але заволодіти людським розумом і серцем, удаючи, що справді допомагають. Тому поряд із проблемою грамотного, методичного, переконливого інформування про жертви, котрі вже втрапили під вплив деструктивних та екстремістських організацій, суспільство, залучивши фахівців – психологів, юристів, медиків, має виробити дієву систему соціальної допомоги. «Школа виживання» (скажімо, таку вона має нести місію) повинна стати першою адресою, куди може звернутися людина по допомогу й, головне, одержати її. Це може бути соціально-благодійна організація з мережею по всьому світу чи, принаймні, в Європі. Звісно, є небезпека, що і цей добрий намір може перетворитися на якусь химеру, якщо комусь закортить нагріти руки на чужому горі.

Однак суспільство передусім має відповісти на запитання: чому багато людей все-таки не звертаються по кваліфіковану допомогу, а шукають шарлатанів і без великої напруги їх знаходять? Чому тисячі людей несуть шарлатанові десятину, закладають квартири та беруть позики в банках, щоб фінансувати його облудні проекти? Чому матері відмовляються лікувати дітей чи тяжкохворих родичів, самі не звертаються по допомогу до лікарів? Як і чому йдуть у смертники? Як потрапляють у рабство або стають жертвами трансплантології органів? І таких «чому» сотні. Головне з них: чому мовчить суспільство?

Ось на ці запитання намагалися дати відповіді організатори та учасники конференції – представники відділу громадського партнерства Львівської міської ради, ЛГО «Інститут дослідження тоталітарних релігій та релігієзнавства», всеукраїнської громадської організації «Українська мережа «ВзаємоДія», учені Інституту соціальної та політичної психології АПН України, Інституту законодавства Верховної Ради України. Різні аспекти проблем протидії згаданим явищам виклали у виступах і зарубіжні учасники конференції – президент Європейської федерації центрів дослідження та інформації про сектантство (FECRIS) Фрідріх Грісс, віце-президент цієї ж організації, представник у Раді Європи Даніель Мюллер-Туллі, генеральний секретар MIVILUDES – Міжміністерської місії нагляду та протидії проти сектантських відхилень Катерін Катц, адміністратор Національного союзу асоціацій захисту сімей та осіб – жертв сект (UNADFI), присяжний апеляційного суду, викладач віктимології Жан-П'єр Жугла та клінічний психолог Соня Жугла, президент C.I.A.H.S.O. – Центру для інформації та консультування щодо небезпечних сектантських організацій у Брюсселі Генрі де Кордес, доктор педагогічних наук, старший викладач Католицького університету Іоанна Павла ІІ м.Любліна Пьотр Новаковський. Активна участь у конференції Архієпископа Львівського та Галицького УПЦ Августина, Шейха Ахмеда Таміма – голови духовного управління мусульман України, президента Ісламського університету, представників інших релігій дала можливість присутнім гостріше зрозуміти виклики, що чатують на суспільство, осягнути масштаби деструктивних впливів у світі. Саме тому пропозиція, внесена заступником завідувача відділу міжнародного права Інституту законодавства Верховної Ради України, кандидатом юридичних наук Вікторією Третьяковою, щодо актуальності відповідних змін до європейського законодавства здобула підтримку учасників форуму.  Звісно, такі зміни актуальні й для України. Їх має намір внести у відповідному законопроекті народний депутат України Юрій Болдирєв, який узяв участь у конференції.

Обговорення учасниками теми конференції, а також виступів на ній триває в електронному режимі, вироблені документи буде опубліковано.

Автор: Світлана ПИСАРЕНКО

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Вчора, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Вчора, 28 березня