№2, січень 2007

Ситуативна єдність

Останній бій, він зазвичай не тільки найважчий, а й вирішальний.
12 січня в будинку під куполом відбувся останній бій другої сесії Верховної Ради V скликання. Передчуваючи, що от-от грянуть акорди Державного гімну, народні депутати ухвалили три надважливі законопроекти: про Кабінет Міністрів (подолавши вето Президента), про внесення змін до деяких законів щодо статусу депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та місцевих рад, про опозицію (у першому читанні).
Ми попросили народних депутатів прокоментувати результати голосування, що відбулося під завісу другої сесії, зокрема, висловитися щодо чинників, які зумовили їхнє ухвалення та можливі наслідки.

Борис БЕCПАЛИЙ (НСНУ):

– Щодо закону про Кабмін: який Кабмін, такий і закон. Кабмін «беспредельный» і закон про «беспредел». Закон про те, що вся влада в Україні передається Кабміну і прем'єру. І тут збіглися погляди Юлії Тимошенко і Віктора Януковича. Їх різнить тільки те, кому із них бути прем'єром. А закон про опозицію втрачає для БЮТ усякий сенс, бо вони тепер не опозиція, а частина правлячої сили. А гратимуть вони роль опозиції чи ні, не принципово. Це як у Кучми з Симоненком: домовилися – і один із них удавав із себе опозиціонера. Опозиція (мається на увазі БЮТ) відтепер кишенькова.

Ухвалення закону – це змова, але Президент до неї непричетний. Це змова Юлії Тимошенко і Віктора Януковича. Які мотиви? Я розумних мотивів не бачу. Думаю, що це відштовхне від неї людей. Бо це прояв цілковитої безпринципності. Донедавна були два принципові питання: перше – мораторій на землю (як відсторонити селян од їхньої землі – Янукович із Тимошенко це зробили) і друге – закон про Кабмін (як передати всю владу Прем'єр-міністру – Янукович із Тимошенко це зробили). Можливо, Юлія Тимошенко думає, що саме вона буде наступним прем'єром.

– Чи можливі зміни до Конституції, які обмежуватимуть повноваження Президента?

– Це цілком імовірно. Але далі продовжуватиметься рольова гра. Юлія Тимошенко виступатиме проти «донецьких», але це нічого не означатиме. Риторика у Тимошенко була різна, але вона голосувала проти «помаранчевого уряду». «Нашу Україну» били з двох боків.

– Якими ви бачите наступні кроки «Нашої України»?

– Усе дуже просто: Янукович і Тимошенко борються за владу, а ми – за Україну. На третьому з'їзді партії ми розставили всі крапки і над «і», і над «ї». Є відповіді на всі питання: і з голодомору, і мови, і НАТО, і ОУН-УПА... Ми не ховаємося від жодного питання. Це і є наше політичне обличчя. І ми виконуватимемо власну програму, незважаючи на будь-які комбінації наших опонентів.

– З'їзд партії показав і наявність певних розбіжностей між самою партією та Президентом.

– Щодо програмових питань, то стовідсотково розбіжностей немає. А наявність розбіжностей щодо організаційних питань, то це нормально. Нормально, коли є вибори на альтернативній основі, дискусія тощо. Розбіжності й були саме щодо організаційних питань. «Наша Україна» була й залишається партією політичних однодумців.

– Чи залишається вона партією Президента?

– У «Нашій Україні» реалізовано схему прямого президентського правління. Не лише ідейний, а й організаційний уплив Президента нині досяг апогею.

Раїса БОГАТИРЬОВА (Партія регіонів):

– Підтримка БЮТ закону про Кабмін не була несподіванкою. Позиція БЮТ оприлюднена Юлією Тимошенко. Наша позиція теж відома. Ми не можемо міняти свої погляди на закон про Кабмін незалежно від того, хто вносить пропозиції. У даному разі було відхилено пропозиції Президента. І за регламентом Олександр Мороз поставив законопроект на голосування в режимі подолання вето.

Позиції усіх політичних сил не були приховані. І на погоджувальній раді, яку скликав Олександр Мороз, усі позиції було оприлюднено. Не виконала домовленостей тільки «Наша Україна», яка обіцяла голосувати за імперативний мандат і за закон про опозицію.

– У даному разі ми бачимо існування конституційної більшості. Чи зберігатиметься вона й надалі?

– Я не радила б робити швидкі й сміливі висновки ні журналістам, ні політикам, ні політологам. Це була позиція «регіоналів» і БЮТ (і вони її продемонстрували). Позиції збіглися в питаннях, з яких відбувалося голосування. Але це ситуативне голосування.

Олександр ТУРЧИНОВ (БЮТ):

– Ще у вересні БЮТ заявляв: закон про Кабмін потрібно розглядати разом із законом про опозицію. На жаль, дуже пізно ми змусили антикризову коаліцію погодитися з нашою вимогою. Але все відбулося за нашим сценарієм.

Було прийнято і стратегічний закон про імперативний мандат для депутатів місцевих рад. Нині склалася катастрофічна ситуація: вибори відбулися за партійними списками, але партії та блоки не мають впливу на депутатів, обраних за їхнім списком. У результаті: корупція, незаконний розподіл землі, зловживання і т.ін. Цей закон передбачає відповідальність депутатів і перед політичними силами, які привели їх у місцеві ради, і перед виборцями, які за них голосували. Такий закон потрібен усім політичним силам. І добре те, що ми змусили антикризову коаліцію підтримати його.

Що стосується закону про Кабінет Міністрів. Опоненти даремно радіють. Ми цей закон приймали для себе. Саме за цим законом формуватимемо уряд, за ним і працюватимемо.

– Чи не остерігаєтеся ви давати такі широкі повноваження уряду антикризової коаліції?

– Повноваження уряду обмежені Конституцією. Закон про Кабінет Міністрів дає можливість уряду працювати в межах Конституції та закону. Так, нині відповідальність за ситуацію в економіці цілком покладається на Кабінет Міністрів. І йому нині нема чим пояснювати власну бездіяльність, конфлікти, проколи. Всі важелі відповідно до Конституції нині Кабінет Міністрів отримав. Тепер він має продемонструвати ефективну роботу. Стосовно того, що такої роботи не буде, в мене сумнівів немає. Але Кабінет Міністрів мусить працювати. Ми повинні припинити компрометацію України, коли замість продуктивної роботи бачили сварки між чиновниками адміністрації Президента та Кабінету Міністрів. Прийняття цього закону поставить хрест на цих сварках.

– Чи можна чекати, що внаслідок прийняття закону про імперативний мандат у місцевих радах, зокрема в Київраді, формуватиметься нова більшість?

– Безперечно. Ми постійно стикалися з проблемою: коли депутати порушували наші вимоги, порушували політичні угоди, йшли на конформізм із тими, хто діяв не в інтересах виборців, а у власних інтересах, ми таких депутатів виключали з фракції, але вони залишалися депутатами. І в результаті й далі проводили антисоціальні, антинародні рішення. Завдяки цьому закону виключення з фракції автоматично означатиме позбавлення депутатського мандату. І всі зрадники будуть позбавлені мандатів.

– З огляду на результати сьогоднішнього голосування представники «Нашої України» називають бютівців зрадниками. Як ви ставитеся до таких оцінок?

– Позиція «Нашої України» і, зокрема, Президента була продемонстрована, коли вони зрадили домовленості і висунули кандидатуру Віктора Януковича на посаду Прем'єр-міністра. Потім вони спробували прикрити формування «широкої коаліції» підписанням так званого універсалу. Потім – іншими балачками. Тому, здається мені, не тільки наш блок, а й усі в Україні втомилися від зрад «Нашої України» і непослідовних дій Президента. Кожен повинен відповідати за себе. І ми змусимо відповідати не тільки антикризову коаліцію, а й Президента і тих, хто голослівно критикує нашу позицію. Наша позиція була в інтересах наших виборців і більшості громадян України. І ми від цієї позиції не відходили. Ми змушували і змушуватимемо працювати за нашими планами розвитку демократії. І повірте мені, коли кажуть про Конституцію, політичні зміни, демократію, треба казати не про демократію для чиновників, Банкової або Кабінету Міністрів. Нас цікавлять саме інтереси громадян України. У їхніх інтересах ми працюватимемо, незважаючи на те, як нас називають Президент і його оточення.

– Є думка, що БЮТ підтримав закон про Кабмін тому, що найближчим часом Юлія Тимошенко планує бути Прем'єр-міністром.

– Найближчим часом Прем'єр-міністром буде саме Юлія Тимошенко. І, безперечно, ми зацікавлені в законі, який дозволить Прем'єр-міністру і уряду ефективно працювати. Це станеться або шляхом розпуску Верховної Ради, або шляхом відходу в бік тих, хто нині нездатний навести лад в країні.

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Вчора, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Вчора, 28 березня