передплата Українською | In English

№1, січень 2007

Місцева влада має бути прагматичнаМісцева влада має бути прагматична

Поділитися:

Світова практика, зокрема й досвід посткомуністичних країн, які нині увійшли до Євросоюзу, свідчить: Україна зможе перейти до системи дієвої народної відповідальної влади, лише доповнивши державну владу ефективним місцевим самоврядуванням. Без муніципальної реформи (а вона, на жаль, ніяк не може стартувати) тут не обійтися.

 

Асоціація міст України та громад (АМУ) – добровільне об'єднання територіальних громад міст, районів у містах, сіл і селищ, до складу якого входять 503 члени. З моменту створення (1992 рік) АМУ бере активну участь у формуванні законодавчої бази місцевого самоврядування, реформування бюджетної політики та міжбюджетних відносин, надає інформаційну, організаційну та консультативну допомогу своїм членам, опікується питаннями підготовки та перепідготовки муніципальних кадрів, співпрацює з міжнародними організаціями. При асоціації діють 19 фахових об'єднань, 25 регіональних відділень. У 2002 році АМУ стала членом Ради європейських муніципалітетів і регіонів.

Ця думка домінувала на загальних звітно-виборних зборах Асоціації міст України та громад, що відбулися напередодні Нового року в Києві й у роботі яких узяли участь Президент України Віктор Ющенко, віце-прем'єр-міністр Дмитро Табачник, інші офіційні особи, народні депутати й зарубіжні гості.

Глава держави Віктор Ющенко запропонував скликати загальнонаціональний «круглий стіл» та обговорити питання реформування місцевого самоврядування. Він наголосив на необхідності розробки прагматичної концепції реформи в цій галузі державного управління. На думку Віктора Ющенка, осередком створення такої концепції має стати рада міських голів при Президентові України.

«Рада є тим інститутом, котрий міг би сформувати основні ініціативи, з яких слід почати муніципальну реформу», – сказав він. При цьому глава держави зазначив, що проводити реформу місцевого самоврядування слід паралельно з удосконаленням системи відносин між центральними органами влади.

Президент зупинився на першочергових завданнях, які потрібно вирішити в сфері місцевого самоврядування. На його думку, це насамперед збільшення дохідної частини місцевих бюджетів. «У дискусії щодо наповнення місцевих бюджетів основний ухил треба робити на створення самодостатньої бази податків і зборів», – сказав він. Для цього слід прийняти відповідний закон, який регулював би це питання. Президент також підтримав ідею запровадження податку на нерухомість і зарахування його до місцевих бюджетів.

Потребує правового врегулювання й інститут комунальної власності. За словами Віктора Ющенка, в Україні вже дев'ятий рік діє закон про місцеве самоврядування, проте досі немає закону про комунальну власність. У створенні такого закону зацікавлені насамперед самі представники місцевої влади, зазначив Президент. «Наша з вами мета – сформувати основи цього законопроекту, внести його до Верховної Ради й відстояти в тому варіанті, який найкраще підходить саме вам», – наголосив глава держави.

Наступним кроком, вважає Президент, має стати врегулювання проблеми так званих внутрішніх громад. Він, зокрема, сказав: «Склалася парадоксальна ситуація, коли юрисдикція міської громади поширюється ще на декілька сільських громад». Унаслідок цього виникають складнощі з формуванням місцевих бюджетів, розподілом комунальної власності тощо. Схожі проблеми є й у великих містах із районним поділом.

Особливої уваги потребує вдосконалення відносин між місцевими й центральними органами влади, а надто в частині виконання місцевою владою своїх повноважень. Адже нині немає чітко визначеного механізму відповідальності місцевої влади за виконання делегованих їй повноважень. Президент закликав шукати цивілізовані шляхи, щоб вирішити це питання.

Глава держави критично оцінив імовірність запровадження виконавчих комітетів при районних і обласних радах. На його думку, це надмірно політизує ситуацію на місцях і працюватиме на роз'єднання, а не на об'єднання громад. «Ця ідея за своєю суттю суперечить духу місцевого самоврядування. Я за те, щоб місцеві питання вирішувала виключно територіальна громада», – наголосив Віктор Ющенко.

Обрано новий керівний склад Асоціації міст України та громад. Її президентом став Дніпропетровський міський голова Іван Куліченко. А віце-президентом з виконавчої роботи знову обрали Мирослава Пітцика.

Автор: Віктор КОРНІЮК

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Останні новини

Україна вимагає пояснень від Мінська через визнання Білоруссю "прокуратури ЛНР" Вчора, 16 червня

Байден на зустрічі з Путіним заявив про незмінну підтримку України Вчора, 16 червня

Новини 16 червня: Вітренка хочуть відсторонити, Кабмін пропонує придбати більше вакцин Вчора, 16 червня

Ціна приватизації "Більшовика" починається з 45 мільйонів доларів – UkraineInvest Вчора, 16 червня

Надходження до бюджету від приватизації у 2021 році мають збільшитися вчетверо – ОП Вчора, 16 червня

МЗС: Росія погрожує повним закриттям місії ОБСЄ на російсько-українському кордоні 15 червня

ЄС і США домовилися покінчити з 17-річною суперечкою довкола субсидій для Boeing і Airbus 15 червня

ЄС і США домовилися покінчити з 17-річною суперечкою довкола субсидій для Boeing і Airbus 15 червня

Кулеба відповів, чи є ризики для України від зустрічі Байдена і Путіна 15 червня

Кулеба розказав, як Україна в останній момент "вигризла" згадку про ПДЧ у рішенні НАТО 15 червня