передплата Українською | In English

№24, грудень 2006

Про обман, довірливість і втіху з нагоди першогрудневого ювілею

Чи має право політик обманювати своїх громадян або приховувати інформацію? На це питання ще у XVIII столітті мислителі відповіли ствердно, проте з одним уточненням: омана має бути зумовлена турботою про громадян.
15 років тому 1 грудня 1991 року українці брали участь у референдумі, відповідаючи на запитання «Чи підтримуєте ви Акт проголошення незалежності України?». Результати були вражаючі. Із 37 млн. 885 тис. 555 громадян, які мали право голосу, в голосуванні взяли участь 31 млн. 891 тис. 742 особи. Підтримали незалежність 28 млн. 804 тис. 71 особа, не підтримали – 2 млн. 417 тис. 554 людини. Недійсними виявилися 670 117 бюлетенів. Перемога.

Проте будь-яка перемога має ціну. Яка ж ціна доленосного волевиявлення? Я, звісно, не про 22 млн. 100 тис. крб. видатків Центральної комісії зі всеукраїнського референдуму. Я про іншу ціну – моральну. Пригадаймо агітаційні плакати, які показували, що Україна за основними економічними показниками перебуває на рівні Італії. А серед пострадянських країн вона – безперечний індустріальний лідер. Звісно, відомо було і про зношеність основних виробничих фондів, і про мільйони й мільйони витрат, які потрібні на подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, і про катастрофічне старіння населення. Та ми пишалися країною. І хотіли бути її господарями.

В одному з інтерв'ю Леонід Кравчук, який того самого 1 грудня 1991 року переміг на президентських виборах, зізнався: ситуацію в країні прикрашали, бо все-таки були сумніви щодо результату референдуму. Чи не вперше за всю свою історію українці вирішували власну долю без зброї й без очевидного іноземного втручання. Народ – це стихія, а народ український – стихія хаотична. З однозначною певністю передбачити результат волевиявлення було неможливо. Звідси і пристрасть до барвистої фрази, рожевого політичного перспективознавства.

А може, не тільки омана була? Пригадаймо Шевченкові слова, від яких робиться моторошно: «Та не однаково мені, як Україну злії люди в огні окрадену розбудять. Ой, не однаково мені». Деякі інтерпретатори творчості Тараса Шевченка називають його не інакше, як пророком. Можливо, і не зовсім небезпідставна їхня патетика. Якщо і є в згаданих словах пророкування, то стосується воно 1990-х років. Бо, звісно, і виробництво було енергоємне, і значна кількість товарів не могла конкурувати з імпортними, але частина підприємств і досі працює.

«Хто з'їв моє м'ясо?» – запитав безвісний дядько. А хто з'їв судна та закордонну власність Чорноморського пароплавства? З'їв і не вдавився. Пане Кудюкін, як у вас зі шлунком? Багатотонні гвинти селезінку не лоскочуть? А вам, панове, які «кришували» кудюкіним та іже з ними, корабельні труби, готельні корпуси, земельки санаторіїв, шахтові ліфти, прокатні стани та мільйони тонн заводського обладнання, порізаного на брухт, на печіночку не давлять? Ні, кажете. Яке здоров'я! Ми заздримо вашому здоров'ю. А ви позаздріть нашому терпінню. Яке іноді скидається на сліпувату дурість. Позаздріть бодай чомусь. Так приємно, коли тобі заздрять. Одразу випростовуєшся, посміхаєшся, неначе молодшаєш. Позаздріть. Ми розуміємо, багато хто з вас уже втратив здатність заздрити – не бачите причин. Та згляньтеся. Бо ж вашу сановність, можновладність, респектабельність і поставу батьків народу – це все уможливила наша терплячість, з якою зрівняється тільки терплячість робочої худоби. Позаздріть терплячим і неспокушеним, достеменним блаженним. Бо вони втішаться. Так написано в одній грубій книзі. Та чи втішитеся ви?

Та все-таки, чи має право політик обманювати? Мабуть, таки ні. Має право тільки самообманюватися разом з усім народом, не відрізняючи власної користі від користі громадян. Але, між іншим, постає запитання: як мають ставитися громадяни до політиків, які їх обманюють цинічно й нахабно, пишаючись власною кмітливістю й глузуючи з довірливості ошуканих? Що відповіли б на це запитання мислителі ХVІІІ століття, мислителі епохи великих революцій?

З роковиною Незалежності нас, панове!

Автор: Валентин БУШАНСЬКИЙ

Плакат - брат барикад

Останні новини

Путін не блефує, ЄС має всерйоз поставитися до його ядерних погроз – Боррель Сьогодні, 25 вересня

Французькі депутати хочуть розслідувати ймовірне російське фінансування партій Вчора, 24 вересня

Зеленський доручив МЗС відреагувати на постачання Іраном безпілотників Росії Вчора, 24 вересня

Президент Євроради закликав призупинити членство Росії в Радбезі ООН Вчора, 24 вересня

Комісія ООН підтвердила скоєння Росією воєнних злочинів в Україні 23 вересня

23 держави і одна організація попросили ЄСПЛ долучитись до справи України проти РФ 23 вересня

Берлусконі напередодні виборів спричинив скандал заявами про вторгнення Путіна 23 вересня

Трибунал для Путіна, Захід коментує ядерні заяви РФ, Ізраїль продає "Залізний купол": новини дня 23 вересня

Пентагон: ядерні погрози Путіна не вплинуть на підтримку України 23 вересня

Зеленський утворив робочу групу для створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії РФ 22 вересня