№1, січень 2006

Політекономія – передвиборний продукт у форматі кошторису

20 грудня Верховна Рада прийняла Закон України
про Державний бюджет на 2006 рік

Пропозиція Голови Верховної Ради Володимира Литвина про внесення проекту бюджету до порядку денного набрала 397 голосів. Одначе остаточна ухвала не була такою одностайною. І це попри те, що міністр фінансів Віктор Пинзеник і в. о. голови Бюджетного комітету Людмила Супрун суголосно запевняли, що їм удалося дійти компромісу з усіх конфліктних питань. Цифровий вираз причин такої суголосності колишніх опонентів представив пан Пинзеник: Мінфін надасть додатково 9 млрд. грн. місцевим бюджетам, 900 млн. грн. – на вугільну галузь і майже 11 відсотків від витрат держбюджету – на аграрний сектор, із яких 2 млрд. грн. становитиме пряма дотація для села. Бюджетний комітет домігся й часткового фінансування Закону "Про соціальний захист дітей війни" в частині надання пільг на житлово-комунальні послуги (реалізація цього закону була останньою умовою Соцпартії під час голосування за держбюджет). "Ми врахували в текстовій частині дітей війни як категорію, що має пільги," – сказала пані Супрун, зазначивши також, що на фінансування 25-відсоткової пільги цій категорії населення в бюджеті знайдено близько 500 млн. грн. "Ще 200 млн. грн. ми пропонуємо додати за рахунок корегування дохідної частини", – пояснила вона. Наслідком таких компромісів стало зростання бюджетного дефіциту до 2,5 відсотка ВВП.

Проект було поставлено на голосування. "Шановні колеги, голосуйте з почуттям відрази, але голосуйте, будь ласка"... На цей відвертий прагматизм Володимира Литвина відгукнулися позитивно лише 214 депутатів. Не голосували за бюджет, звісно, "Регіони України", фракція комуністів, Блок Юлії Тимошенко, СДПУ(о). Крім проурядових фракцій, три голоси віддала "Єдина Україна" й 15 – позафракційні депутати.

Під час перерви Володимир Литвин скликав позачергове засідання погоджувальної ради лідерів фракцій і груп, у якому взяв участь Прем'єр-міністр Юрій Єхануров. Головний підсумок наради: якщо народні депутати не повернуться до розгляду проекту держбюджету й не проголосують за нього, продовжити пленарні засідання щонайменше на тиждень.

Перед останнім голосуванням Голова ВР нагадав народним депутатам, що згідно з Бюджетним кодексом неухвала державного кошторису тягне за собою наступне фінансування видатків у межах 1/12 попередніх бюджетних призначень, а також заборону витрат на капітальне будівництво. Окреслені фінансові умови – не найкращий ресурс для життя країни. Винесений на голосування проект закону знайшов підтримку 226 народних депутатів.

"Це продукт політичних обставин, а не економічних", – констатував Віктор Пинзеник. На його думку, виконати держбюджет в ухваленому форматі буде вельми складно, відтак закон потребуватиме істотних змін і доповнень. Слушно припустити, що майбутні корективи будуть пов'язані й із можливими змінами вартості газу, оскільки розрахунки в ухваленому проекті ґрунтуються на теперішніх розцінках.

Автор: Родіон ГРАБОВИЧ

Останні новини

Зеленський відкинув ультиматум Путіна: Він займається відродженням нацизму Сьогодні, 15 червня

Данія підписала меморандум про закупівлю зброї в українських виробників Вчора, 14 червня

Канада оголосила черговий пакет санкцій проти Росії Вчора, 14 червня

Україна та США підписали 10-річну безпекову угоду Вчора, 14 червня

Зеленський: Угода зі США містить положення щодо поставок Patriot та F-16 Вчора, 14 червня

Безпекову угоду України з США винесуть в Конгрес, вона буде юридично зобов’язуючою – Жовква Вчора, 14 червня

WP: У США визнають, що Трамп зможе скасувати безпекову угоду з Україною Вчора, 14 червня

На полях саміту G7 Україна підпише безпекову угоду також з Японією Вчора, 14 червня

Пісторіус: Німеччина передає Україні чверть своїх систем Patriot, більше - не може Вчора, 14 червня

Україна та Японія підписали безпекову угоду 13 червня