передплата Українською | In English

№24, грудень 2006

Бал хризантемБал хризантем

На балі в Нікітському ботанічному саду представлено 250 сортів і форм чудових хризантем, які є прикрасою осені, з досить поетичними назвами: «Золото скіфів», «Янь-Цзи», «Пурпуровий місяць», «Арлекіно», «Казка жовта», «Білий пудель», «Прем'єра», «Фенікс білий». Є в цьому світі квітів сорт «Майя», названий так на честь зірки російського балету Майї Михайлівни Плісецької, у танці котрої, як у хризантемі, відзначені стихійна безпосередність, яскравість контрастів, що поєднується з пластикою рухів і гармонією форм.

– Переважна частина представлених прекрасних експонатів – результат старанності і творчого пошуку кримських учених, які створили кращі сорти, зберегли їх у важкі роки і прищепили цим квітам любов до нашого краю, – каже доктор біологічних наук Зінаїда Клименко.
Хризантеми мають дві батьківщини – Китай і Японію. Уже 2500 років відома там ця квіткова культура.
 Давні китайці вважали, що хризантема має магічні властивості. Кажуть, один чернець прожив сім сотень років лише тому, що пив зранку росу з хризантем. Як символ влади в Японії вона відома з XII сторіччя.
Щоосені в цій країні організують свято хризантем, на якому обирають квітку-переможницю і нагороджують того, хто її виростив. З магічними властивостями хризантеми пов'язане і виникнення Японії. Колись у давнину жорстокий китайський імператор, що правив країною, довідався, що десь на острові є рослина, із соку якої можна приготувати еліксир життя. Він відправив туди групу дівчат і хлопців, тому що зірвати квітку повинна була тільки людина зі світлою душею і чистими помислами – це було неодмінною умовою. Посланці знайшли хризантему, але не повернулися до жорстокого правителя, а заснували нову державу – Японію.
 Тут зображення хризантеми священне, носити його з давніх-давен могли лише члени імператорської родини. На тих, хто порушував табу, чекала страта.
 У Китаї хризантема уособлює мудрість, у В'єтнамі – душевну чистоту і мудрість, у Країні сонця, що сходить, – щастя, успіх, удачу.
 Європейською батьківщиною прекрасної квітки осені є Англія.

Плакат - брат барикад

Архів журналу Віче

Віче №5/2016 №5
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата