№15, серпень 2006

Робота не вовк, шукайте її не в лісі

Пауло Коельйо відправною точкою свого успіху вважає втрату роботи

Відомий і модний нині бразильський письменник Пауло Коельйо, книжки якого перекладено 60 мовами й видано в 150 країнах світу, відправною точкою свого успіху вважає втрату роботи. Якщо ви опинилися в такій само ситуації, спробуйте угледіти в ній нові можливості для себе: від кар'єрного і професійного росту до зміни професії. Можливо, кардинально ви не поміняєте свою професійну долю, але точно здобудете навички пошуку роботи, що вже саме по собі є роботою.

Сьогоднішній ринок праці в Україні парадоксальний. Щасливе возз'єднання охочих самовіддано працювати й готових платити за це належні гроші відбувається нечасто. Безробіття існує поряд із реальним дефіцитом кадрів. Шлях роботодавця до потрібного співробітника кривий і неторований. У пошуку нині й одні, й інші.

А Україна вступає в нову для себе стадію: гряде битва за найкращих і найталановитіших. Якщо раніше висококваліфіковані фахівці звертали погляд лише за кордони Вітчизни, то тепер можна з упевненістю констатувати: високооплачувана робота чекає їх удома. Раніше домінував сталінський тезис «незамінних людей немає», зараз дедалі більше керівників схиляються до того, що «кадри вирішують усе».

Інтернет-сайти великих рекрутингових компаній переконливо демонструють, що загалом по Україні на одне резюме припадає 1,5 вакансії, а в Києві цей показник майже вдвічі вищий.

Ще одна нова тенденція для молодого українського капіталізму – це пошук висококваліфікованих управлінців, здатних замінити втомлених керівників-власників із 15–17-річним досвідом ведення бізнесу в екстремальних умовах на пострадянських теренах (особливо на початку, в 1990 – 1995 рр.) . Буквально кожен із них може розповісти цікаві історії про перемовини з тим чи іншим бандитським угрупованням про різного роду виплати. А багато хто – й про напади на офіси озброєних молодиків у масках. Тож нині, досягнувши 37–47 років і «скуштувавши» справжнього адреналіну, багато хто із задоволенням доручив би управління власним бізнесом найманим менеджерам. Фахівців такого рівня в Україні практично не готує жоден навчальний заклад. Їх «вирощують» усередині колективів. А далі справа техніки і професійних навичок «хедхантерів» (тобто мисливців за головами) – представників нової професії. Вони полюють на професіоналів вищих ланок управління. Пошук ведеться серед людей, які успішно працюють і навряд чи шукатимуть роботу найближчим часом. Тож переконати успішного топ-менеджера змінити наявну роботу на нову – річ тонка й непроста.

Війна за таланти між роботодавцями вже не обмежується рамками однієї галузі або регіону. Цим, очевидно, й пояснюється вирівнювання торік окладів спеціалістів у столиці та регіонах.

На кожному ринку є свої лідери затребуваності. Найчастіше це менеджери зі сфери просування (маркетологи, PR-менеджери), що мають навички управління фінансовими потоками. У зв'язку з розширенням українських компаній у регіони збільшується попит на регіональних директорів, територіальних менеджерів. Розвиток виробництва потребує висококласних вузькопрофільних фахівців інженерних спеціальностей, хіміків, технологів, ливарників. Переважна більшість людей цих професій у період занепаду й застою виробництва перейшли в інші сфери (зазвичай обслуговування і торгівлі) й втратили кваліфікацію. А молодь останнім часом обирала популярні професії юриста та економіста. Тож нині спостерігається перенасичення ринку бухгалтерами та юристами. Через це молоді фахівці цих професій стикаються з проблемою пошуку не так високооплачуваної роботи, як узагалі роботи за спеціальністю.

Основна тенденція 2006–2007 років – кваліфіковані кадри. Очікуваний приплив інвестицій в Україну спричинить зростання попиту на особистості з великим потенціалом, професіональним досвідом, що готові вирішувати складні завдання організації бізнесу «з нуля».

За зростання дефіциту кадрів такого ґатунку збільшиться попит на фахівців у сфері будівництва – технічних та інженерно-технічних спеціалістів, керівників і кваліфікованих робітників, головних бухгалтерів; у галузі інформаційних технологій – програмістів, дизайнерів, системних адміністраторів. А також керівників у галузі виробництва.

Прогнозується зростання попиту (і пропозиції) на менеджерів із закупівлі/збуту, секретарів/офіс-менеджерів, менеджерів-кадровиків, торгових представників і помірне підвищення попиту за такого ж дефіциту класних спеціалістів – керівників вищої ланки, директорів магазинів/супермаркетів, логістиків, дизайнерів, конструкторів (зокрема й меблів), технологів харчової промисловості. Стабілізується попит на технічних та комерційних директорів, маркетологів, регіональних менеджерів, директорів філіалів, супервайзерів. А тенденція падіння попиту чекає на фінансистів, бухгалтерів, економістів, перекладачів, юристів, мерчандайзерів і рекламістів.

Автор: Катерина КОРОЛЬ

Останні новини

Прем’єр Британії відповів на лякалки Путіна про втягування НАТО у війну Сьогодні, 13 вересня

Румунські ЗМІ розповіли деталі підготовки українців на F-16 у країні Сьогодні, 13 вересня

Швеція хоче подвоїти витрати на цивільну оборону, щоб бути готовою до війни Вчора, 12 вересня

Офіційно: ЄС продовжив на пів року персональні санкції проти РФ, вилучивши два імені Вчора, 12 вересня

Президент Литви: Хочемо придбати для України ЗРК малої дальності Вчора, 12 вересня

Bloomberg: Дозвіл Заходу на далекобійні удари по РФ навряд буде до Генасамблеї ООН Вчора, 12 вересня

Президент Естонії прибув до Києва Вчора, 12 вересня

ЄС готує санкції за передачу Іраном балістичних ракет Росії Вчора, 12 вересня

Глава МЗС Британії оголосив про великий пакет допомоги Україні на понад 600 млн фунтів 11 вересня

Ердоган: Повернення Криму Україні є вимогою міжнародного права 11 вересня