№10, травень 2006

26 квітня. 20 років по тому

20 років… Навіть не віриться, що так багато сплинуло часу від дня трагедії. У пам'яті залишився Київський вокзал – за два тижні вивезли майже всіх дітей. А місто жило своїм життям: працювало, стояло в чергах, обтиралося зволоженим рушником від пилу радіації (так рекомендували лікарі та високопосадовці), щоб урятуватися від страху. Уже пізніше всі ми довідаємося про недосконалість конструкції ЧАЕС, про звинувачення трьох академіків – Александрова, Доллежаля і Легасова. Це вже було потім. Як і узагальнення про те, що атомна енергетика – небезпечна. Коли до неї ставитися недбало.

…Уночі о 1 годині 24 хвилині вдарили чорнобильські дзвони. Лягли квіти, тремтіли вогнища поминальних свічок. Державні мужі і просто громадяни скорботно схилили голови перед жертвами Чорнобиля.

Цього дня Президент України Віктор Ющенко відвідав Чорнобильську АЕС і зустрівся з ліквідаторами та працівниками станції. Він вручив ключі від автомобілів тим, хто ліквідував наслідки аварії.

Президент України взяв участь у зборах, присвячених 20-річчю Чорнобиля, й відзначив державними нагородами ветеранів і ліквідаторів. Відбулася церемонія покладання квітів до меморіальних дощок загиблим.

Мітинг-реквієм біля пам'ятника "Жертвам Чорнобильської катастрофи", парламентські слухання: "20 років Чорнобильської катастрофи: підсумки і перспективи". Що ж підсумовують парламентарії й учені?

Зона відчуження сьогодні – це 2600 квадратних кілометрів забруднених територій, що ізольовані від зовнішнього світу й мають свій особливий статус. У найближчому майбутньому передбачено великі роботи, пов'язані з виведенням із експлуатації ЧАЕС, будівництвом над "саркофагом" "Укриття-2", нового сховища відпрацьованого ядерного палива, захоронення радіоактивних відходів.

Ці само питання обговорювали й на прес-конференції за підсумками Міжнародної науково-практичної конференції "Двадцять років Чорнобильської катастрофи. Погляд у майбутнє". У ній узяли участь представники МНС, Міністерства охорони здоров'я, інших державних і громадських організацій.

Перший заступник Голови парламенту Адам Мартинюк вручив відзнаки Верховної Ради ліквідаторам аварії на ЧАЕС.

Годиною пізніше в Міністерстві внутрішніх справ Юрій Луценко урочисто вручив державні й відомчі нагороди працівникам та ветеранам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

І чи не найбільше зібралося людей на майдані Незалежності. Саме там відбулася акція "Журавлики пам'яті". 1000 цих птахів із найкращими побажаннями випустили в небо на повітряних кульках. Організатор цієї акції – Київський клуб оригамі спільно з Подільським районним управлінням освіти, музеєм Чорнобиля, Київським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, фірмою "Шарте-М" за підтримки Посольства Японії в Україні.

19 година – загальнонаціональна хвилина мовчання.

20 років… Уже в покоління дітей Чорнобиля народжуються діти. І хоч би що прогнозували вчені, вони народжуються. Це – наше майбутнє. Нехай буде воно здоровим і міцним!

НА ФОТО: Керівництво держави на поминальному молебні та церемонії покладання квітів до Меморіального кургану з нагоди 20-х роковин трагедії на ЧАЕС. Присутні Голова Верховної Ради Володимир Литвин, Президент України Віктор Ющенко, Прем'єр-міністр Юрій Єхануров і секретар РНБО Анатолій Кінах вшанували хвилиною мовчання пам'ять загиблих під час ліквідації наслідків катастрофи. 26 квітня 2006 року

Автор: Оксана ГРЕЧАНЮК

Останні новини

Поляки блокують залізницю з України, Швецію пустять в НАТО, бойові катери для ЗСУ: новини дня Сьогодні, 21 лютого

Як підібрати меблі для офісу у Києві Вчора, 20 лютого

Президентка Єврокомісії повторно претендуватиме на цю посаду на виборах 2024 року 19 лютого

ЗМІ: в уряді України обговорюють обмеження на торгівлю з Польщею у відповідь на блокади 18 лютого

Зеленський розповів, чого чекає від Марка Рютте, коли той стане генсеком НАТО 17 лютого

Данія закликала Європу не ховатися за проблемами виробництва у постачанні зброї в Україну 17 лютого

Президент Чехії каже, що знайшов 800 тисяч снарядів для постачання в Україну 17 лютого

Зеленський: рішення Конгресу щодо допомоги Україні – це зараз ключове питання 17 лютого

Британська розвідка: Росія витратила мінімум 400 одиниць техніки, штурмуючи Авдіївку 17 лютого

Чи можна довіряти свої кошти та вкладати в навчання по криптовалюті 17 лютого