№10, травень 2006

26 квітня. 20 років по тому

20 років… Навіть не віриться, що так багато сплинуло часу від дня трагедії. У пам'яті залишився Київський вокзал – за два тижні вивезли майже всіх дітей. А місто жило своїм життям: працювало, стояло в чергах, обтиралося зволоженим рушником від пилу радіації (так рекомендували лікарі та високопосадовці), щоб урятуватися від страху. Уже пізніше всі ми довідаємося про недосконалість конструкції ЧАЕС, про звинувачення трьох академіків – Александрова, Доллежаля і Легасова. Це вже було потім. Як і узагальнення про те, що атомна енергетика – небезпечна. Коли до неї ставитися недбало.

…Уночі о 1 годині 24 хвилині вдарили чорнобильські дзвони. Лягли квіти, тремтіли вогнища поминальних свічок. Державні мужі і просто громадяни скорботно схилили голови перед жертвами Чорнобиля.

Цього дня Президент України Віктор Ющенко відвідав Чорнобильську АЕС і зустрівся з ліквідаторами та працівниками станції. Він вручив ключі від автомобілів тим, хто ліквідував наслідки аварії.

Президент України взяв участь у зборах, присвячених 20-річчю Чорнобиля, й відзначив державними нагородами ветеранів і ліквідаторів. Відбулася церемонія покладання квітів до меморіальних дощок загиблим.

Мітинг-реквієм біля пам'ятника "Жертвам Чорнобильської катастрофи", парламентські слухання: "20 років Чорнобильської катастрофи: підсумки і перспективи". Що ж підсумовують парламентарії й учені?

Зона відчуження сьогодні – це 2600 квадратних кілометрів забруднених територій, що ізольовані від зовнішнього світу й мають свій особливий статус. У найближчому майбутньому передбачено великі роботи, пов'язані з виведенням із експлуатації ЧАЕС, будівництвом над "саркофагом" "Укриття-2", нового сховища відпрацьованого ядерного палива, захоронення радіоактивних відходів.

Ці само питання обговорювали й на прес-конференції за підсумками Міжнародної науково-практичної конференції "Двадцять років Чорнобильської катастрофи. Погляд у майбутнє". У ній узяли участь представники МНС, Міністерства охорони здоров'я, інших державних і громадських організацій.

Перший заступник Голови парламенту Адам Мартинюк вручив відзнаки Верховної Ради ліквідаторам аварії на ЧАЕС.

Годиною пізніше в Міністерстві внутрішніх справ Юрій Луценко урочисто вручив державні й відомчі нагороди працівникам та ветеранам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

І чи не найбільше зібралося людей на майдані Незалежності. Саме там відбулася акція "Журавлики пам'яті". 1000 цих птахів із найкращими побажаннями випустили в небо на повітряних кульках. Організатор цієї акції – Київський клуб оригамі спільно з Подільським районним управлінням освіти, музеєм Чорнобиля, Київським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, фірмою "Шарте-М" за підтримки Посольства Японії в Україні.

19 година – загальнонаціональна хвилина мовчання.

20 років… Уже в покоління дітей Чорнобиля народжуються діти. І хоч би що прогнозували вчені, вони народжуються. Це – наше майбутнє. Нехай буде воно здоровим і міцним!

НА ФОТО: Керівництво держави на поминальному молебні та церемонії покладання квітів до Меморіального кургану з нагоди 20-х роковин трагедії на ЧАЕС. Присутні Голова Верховної Ради Володимир Литвин, Президент України Віктор Ющенко, Прем'єр-міністр Юрій Єхануров і секретар РНБО Анатолій Кінах вшанували хвилиною мовчання пам'ять загиблих під час ліквідації наслідків катастрофи. 26 квітня 2006 року

Автор: Оксана ГРЕЧАНЮК

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Канада виділяє ще майже $12 млн на виробництво дронів і снаряди для України Сьогодні, 27 квітня

Дуда: Інциденти з ракетами РФ у повітряному просторі НАТО загрожують ширшою війною Вчора, 26 квітня

У Польщі хочуть змінити правила прихистку для українців із простроченими документами Вчора, 26 квітня

Зеленський назвав "Рамштайну" життєво важливі пріоритети для успіху України Вчора, 26 квітня

В ЄС погрожують ухилянтам, очікування від допомоги США, "атака" дронів на Білорусь: новини дня Вчора, 26 квітня

Туск назвав дату перестановок в уряді у зв'язку з європейськими виборами Вчора, 26 квітня

У Польщі кажуть, що готові допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку 25 квітня

Глава МЗС Польщі: Росія бреше про польські плани анексувати частину України 25 квітня

Євродепутати просять владу Австрії вплинути на Raiffeisen щодо його бізнесу в Росії 25 квітня

Макрон захищає свою позицію про створення "стратегічної двозначності" для Росії 25 квітня