№7, квітень 2006

"Христос Воскрес! Воістину Воскрес!"

"Хрістос Анесті! Аліфос Анесті!" – торжествують греки. "Крісте Ресісте! Уверте Ресісте!" – радіють французи. "Аль Масіх Кам! Хакан Кам!" – кричать араби. "Кріст із Райзен! Хі із Райзен індід!" – святкують англійці. Саме такими словами християни всього світу вітають одне одного з Великоднем, святом свят і торжеством із торжеств.

Як хресною Христовою смертю здійснено нашу спокуту, так Його Воскресінням даровано нам вічне життя.

Воскресіння Христове – це основа та вінець нашої віри, перша й найбільша істина, яку почали благосповіщати апостоли.

Слово "Великдень" означає в перекладі з єврейської "преходіння, визволення".

Євреї, святкуючи старозавітний Великдень, згадували про визволення предків своїх від рабства єгипетського.

А християни, відзначаючи Великдень новозавітний, святкують визволення через Христа всього людства від рабства дияволу й дарування нам життя та вічного блаженства.

За важливістю благодіянь, отриманих нами через Воскресіння Христове, Великдень є святом свят і торжеством із торжеств, тому й богослужіння цього свята вирізняється величчю і надзвичайною урочистістю.

Задовго до півночі віруючі у світлому вбранні сходяться до храму й благоговійно очікують на початок Великоднього торжества. Священнослужителі облачаються у весь світліший сан. Перед самою північчю урочистий благовіст сповіщає про настання великої хвилини Світлоносного свята Воскресіння Христового. Священнослужителі з хрестом, світильниками та фіміамом виходять з вівтаря й разом із народом, подібно до мироносиць, які ходили дуже рано до гробу, обходять навколо церкви зі співом: "Воскресіння Твоє, Христе Спасе, Ангели прославляють на небі і нас на землі вчини достойними з чистим серцем Тебе славити". У цей час з висоти дзвіниці, як з небес, ллється радісне великоднє дзвоніння. Усі молільники йдуть із запаленими свічками, виражаючи тим духовну радість Світлоносного свята.
Цього року православні християни відзначають його 23 квітня. Для них це головна подія та найбільше православне свято. Ще з давніх апостольських часів віруючі не спали в ніч перед Великоднем, а поспішали на всеношну. У кошиках несли для освячення червоне вино, паску, писанки й усе, на що здатна кулінарна фантазія.

Однак не це найголовніше, запевняють духовні отці. Великдень як свято для істинних християн означає порятунок, позбавлення, зміну думки, життєвої мети. Саме цього дня тисячу років тому Христос самопожертвою приніс спасіння й засвідчив торжество життя та перемогу добра над злом. Тодішній ранок прокинувся землетрусом. Ангели небесні прибрали камінь від дверей Гроба Господнього. У печері знайшли лише плащаницю розіп'ятого Спасителя… А він сам спустився в пекло, розтрощив його врата та вивів праведників. Воскресіння Христове – це основа і вінець нашої віри, це перша і найбільша істина.

До Світлого Воскресіння Христового готуються сім тижнів Великого посту: не вживають їжі тваринного походження, не палять, не п'ють вина (окрім неділі та великих свят), не відволікаються на розваги. Сповідуються і соборуються. "А ще – не їжте ближніх своїх", – повчають священики.

"Якщо прощення ворогів не торкнуть вашого серця, якщо гнів, обурення, заздрість роз'ятрюють вашу душу, якщо ви не вибачилися за те, що когось ошукали чи образили, то яка користь від запалених у ніч Великого Воскресіння свічок? – кажуть отці Владислав і Сергій з Іллінської церкви. – Якщо ви не здійснили внутрішнього душевного перевороту, значить прийшли на бенкет невмитим і брудним. З такими само думками. Достукатися до серця деяких людей – все одно, що власноруч відкрити сейф, який зачинено на десять замків. І ось це Велике Свято насамперед нагадує нам, що кожен – вигнанець з раю. А на землі ми лише засланці. Ми мріємо про золото, кар'єру. І як часто в цій метушні й непотрібній боротьбі за мирські блага забуваємо про найголовніше: ми маємо повернутися додому – нагору, а не спуститися ще нижче. Ми маємо пройти крізь вогонь, воду й мідні труби в пошуках істини, живучи за заповідями Христа-Спасителя. Усе перетерпіти, всіх простити й нікому не заподіяти зла. Пам'ятаймо у цей світлий день і завше, що Бог став людиною, щоб людина стала Богом".

З давніх часів зберігається благочестивий звичай на Великдень христосуватися й дарувати яйця. А вперше Свята рівноапостольна Марія Магдалина перед тим, як проповідувати Євангеліє, піднесла римському імператорові Тиберію червоне яйце зі словами:

"Христос Воскрес!".

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Парламент Греції не зміг оголосити вотум недовіри уряду Сьогодні, 29 березня

Молдова не підтверджує дані про проліт ракет своєю територією під час удару РФ по Україні Сьогодні, 29 березня

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня