№9, травень 2005

Економічна нобелелогія – підручник для майбутніх українських нобеліантів

Вихід цієї книжки може здивувати навіть освіченого читача, добре знайомого з економічною літературою. Адже йдеться про навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, у якому узагальнено колосальний масив наукових досліджень усіх 55 лауреатів Нобелівської премії з економіки. До цього відомості про їхні теоретичні надбання не були в Україні зібрані докупи, вони були розсіяні в численних публікаціях у реферативних збірниках, журналах і газетах, як по літописах. І ось нарешті з'явилася перша фундаментальна робота, де доктор економічних наук Михайло Довбенко комплексно висвітлив сутність теорій, концепцій, ідей провідних економістів – лауреатів найпрестижнішої у світі премії, чиї наукові праці, як влучно зауважив сам автор, "мають всесвітню вартість".




12.1970 р.

В СРСР запущено космічний корабель "Луна-16"(на знімку), який здійснив м’яку посадку на Місяці і доставив на Землю зразки місячного грунту. Нині Україна пропонує різні варіанти доставки ракетами вітчизняного виробництва вантажів на Місяць, а Росія – космічних туристів всього за 100 тис. доларів.
Уперше предметом системного дослідження став величезний новаторський пласт економічних знань, запропонований ученими-нобеліантами світовій спільноті. Фактично в другій половині ХХ століття світ одержав нову галузь економічної науки, яку автор досить удало назвав економічною нобелелогією. Про це докладно розповідається в шести розділах книги: 1. Неокейнсіанський напрям в економічній нобелелогії. 2. Неокласичний напрям в економічній нобелелогії. 3. Розвиток неолібералізму нобеліантами. 4. Неоінституціоналізм у теоріях нобеліантів. 5. Формування нобеліантами поведінкової економіки. 6. Новітні технології прикладного аналізу в економічній теорії. Всі ці напрями та аспекти нобелелогії стали приводом для ретельного аналізу, підкріпленого високим рівнем наукової аргументації, безліччю цифр і конкретних прикладів.

Автор переконливо доводить, що теорії та ідеї вчених, які отримали визнання Нобелівського комітету та наукової громадськості, відкрили нові грані економічної науки, вдосконалили її методологію, радикально вплинули на реформування економічної практики, стимулювали вихід світової економіки на постіндустріальні орбіти її функціонування. Одне слово, книга директора Інституту відкритої політики (Київ) М. Довбенка цікава, глибока і практична. З огляду на значущість наукових знань, які репрезентує економічна нобелелогія, цілком справедливо її можна вважати новітнім етапом розвитку економічної теорії. До речі, автору, уже відомому читачам по виданій у 2000 році монографії "Видатні незнайомці" (про наукові ідеї, здобутки та життя вчених –лауреатів Нобелівської премії в галузі економіки), вдалося, на мою думку, поєднати на сторінках своєї нової праці серйозне наукове дослідження, унікальний навчальний посібник і видання енциклопедичного характеру.

Завідувач кафедри політекономії Київського національного економічного університету, член-кореспондент НАН України В. С. Савчук, зокрема, вважає, що "на відміну від більшості науковців, які досліджують економічну теорію і зосереджуються переважно на минулому, ця робота акцентує увагу на вивченні сучасних економічних поглядів. Її важливою особливістю є те, що виклад історико-економічного матеріалу доведено до початку ХХІ століття. Неповторність посібника – у його міждисциплінарному характері, що дає змогу органічно поєднати проблеми формування наукового світогляду фахівців із можливостями набуття ними практичного досвіду у процесі опрацювання значних масивів теоретико-методологічної та соціально-економічної інформації, необхідної для розробки й реалізації управлінських рішень на мікро- та макроекономічному рівнях. Це, безперечно, значний науковий доробок автора, його вагомий внесок у консолідацію інтелектуальних зусиль теоретиків та методологів на провідному напрямі економічної науки".

Новий посібник зацікавить багатьох – як студентів економічних спеціальностей, так і науковців, викладачів, аспірантів, а також народних депутатів України, практиків-фахівців, які займаються в Україні розробкою та реалізацією економічної політики. Без сумніву, ця книжка матиме попит у широкого кола читачів, хто вивчає сучасну економічну теорію. Бо де ще знайдеш у цілісному вигляді розповідь про її специфічний розділ, що охоплює найважливіші новітні наукові ідеї, концепції, розробки, проекти. Отож, якщо книжка має стільки достоїнств, то хіба не варто її прочитати?

Автор: Юрій КИЛИМНИК

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Голова МЗС Норвегії анонсував підписання безпекової угоди з Україною Сьогодні, 16 квітня

Прем’єр Чехії: Ми вже законтрактували 180 тисяч снарядів для України Сьогодні, 16 квітня

Уряд Нідерландів обіцяє додаткові 4,4 млрд євро допомоги Україні у 2024-2026 роках Сьогодні, 16 квітня

Дуда: Треба зробити все можливе, щоб Україна повернула території Вчора, 15 квітня

У Грузії починають розгляд "російського закону" про "іноагентів", під парламентом – протест Вчора, 15 квітня

Шольц розпочав візит у Китай: говоритиме про війну РФ проти України та економіку Вчора, 15 квітня

Байден скликає зустріч G7 через атаку Ірану на Ізраїль 14 квітня

Зеленський звільнив заступника Єрмака, який працюватиме в МЗС 13 квітня

Бельгія розслідує ймовірне втручання РФ у виборчу кампанію в ЄС 12 квітня

Нідерланди виділили додатковий мільярд євро на військову допомогу Україні  12 квітня