№10, травень 2005

Місто стартових можливостей

У вересні 2005 року в Славутичі протягом трьох днів тривав XІІ Міжнародний фестиваль дитячої творчості, телебачення та преси "Золота осінь Славутича-2005", тема якого "Об'єднаємо світ проти зла!". Суть його зрозуміла: створити найсприятливіші умови для формування підростаючого покоління на засадах загальнолюдських цінностей. Вибір місця проведення фестивалю невипадковий. У нас четверта частина населення (а саме 9382 особи, або 38 відсотка від загальної чисельності) – це молодь. Як ми працюємо з нею?

Передусім – громадянський гарт

Почну, мабуть, з дитячих громадських організацій. Їх у нашому місті дві. П'ять років тому створено "Світлячки Славутича", завдання яких – вивчення традицій та історії України, виховання у дітей почуття особистої значущості в цьому світі та впевненості в собі. Реалізується початковою школою в рамках семи програм. Наприклад, "Місто Білого Ангела, ти – надія моя!", "Свій голос", "Милосердя", "Дерево життя", "Збережи своє здоров'я" та інші.

З ініціативи міського голови в нас діє міська молодіжна рада "Майбутнє Славутича". У неї завдання складніші: втілення в життя ідеї роботи виборчого органу учнівського самоврядування, який представляє інтереси учнівської громадськості, здійснює зв'язок з органами місцевого самоврядування, бере участь у плануванні організації життя молоді міста, виробленні відповідних рішень і постає як окрема громадська сила, здатна на певну відповідальність, виконання обов'язків і реалізацію прав щодо розв'язання проблем молодіжного середовища. Депутати розподілилися на 5 комісій з питань: екології; інформації та дозвілля; прав, свобод, культури та освіти; спорту та здоров'я; бізнесу та права.

За прийнятими змінами до регламенту роботи міської ради двічі на рік (червень, грудень) проводяться спільні сесії двох рад.

Створено також студентську раду. Наприкінці нинішнього літа відбулася перша міська студентська науково-практична конференція "Місто майбутнього", на якій заслухали роботи-дослідження студентів щодо економічних аспектів розвитку інфраструктури Славутича, розв'язання екологічних проблем, водопостачання, використання передових освітніх та інформаційних технологій тощо. Згодом проведено муніципальні слухання на тему "Мораль – духовність – добро!".

Члени молодіжного парламенту міста є активістами щорічного традиційного Міжнародного фестивалю дитячої творчості, телебачення та преси "Золота осінь Славутича". Фестиваль успішно досягає своєї мети: залучає молодь до активної позиції в суспільстві, відшукує і підтримує обдарованих у різних жанрах мистецтва та журналістики дітей, забезпечує повноцінний відпочинок, дозвілля та культурне життя. Незамінним помічником для них є бібліотечно-інформаційний центр для дітей та юнацтва.

І безпека "Укриття", і економічне мислення

Чому, скажімо, нині у Славутичі діють дев'ять молодіжних організацій? І діють не на папері, а реально? Відповідь однозначна: ми створюємо умови, які сприяли б розвитку громадської ініціативи. Свідченням чого є діяльність громадської ради з розвитку міста. Ця місцева громадська організація з фіксованим індивідуальним членством об'єднала управлінців, підприємців, усіх ініціативних людей, політиків, здатних зробити як практичний, так і теоретичний внесок у справу виховання, і діє на підставі статуту. Їй належить і важлива роль у встановленні взаємин між громадою міста і міською радою. Організація тісно співпрацює з міськрадою та є ініціатором багатьох рішень і акцій, що підтримуються місцевою владою. Опікуючись життєво важливими проблемами, Рада під час їх розгляду збирає численні аудиторії. Як, наприклад, проведення всеукраїнських громадських слухань щодо концептуального проекту приведення об'єкта "Укриття" до екологічно безпечної системи.

У нас створено належні умови для реалізації молодіжних підприємницьких ініціатив, чому сприяє діяльність комунального підприємства "Агентство з розвитку бізнесу", при якому є бізнес-інкубатор, діє Організація підтримки підприємництва та проводяться конкурси бізнес-планів. У 2005 році І місце в обласному конкурсі таких планів посів бізнес-план "Молодіжний інформаційний центр". Протягом 2004 – 2005 років ведеться реалізація проекту "Молодіжний центр зайнятості" (грант Президента України).

У Славутичі також було вперше проведено Молодіжний економічний форум, мета якого – розвиток молодіжного потенціалу, сприяння формуванню "економічного мислення" й "економічної поведінки" в молодіжному середовищі. Розпочав роботу й соціально-психологічний центр. Він виконує функції міської соціально-психологічної служби, що надає соціально-психологічну, психотерапевтичну, консультаційну й інформаційну допомогу населенню, організаціям і органам державної влади. Понад три роки діє кризове відділення соціально-психологічного центру, створеного з метою надання психологічної допомоги й забезпечення доступу до корисної інформації соціально дезадаптованим категоріям населення міста Славутича в період виводу Чорнобильської АЕС з експлуатації. Кризове відділення є першим проектом у рамках програми грантової допомоги уряду Японії малим проектам для неприбуткових організацій, що виконують програми, котрі безпосередньо впливають на поліпшення соціального добробуту.

Торік нашим виконкомом, управлінням у справах сім'ї, дітей та молоді Київської обласної державної адміністрації та Європейською благодійною дитячою організацією "Кожній дитині" підписано тристоронню угоду про створення при центрі соціальних служб для молоді Спеціалізованої соціальної служби підтримки сім'ї.

Освіта, культура, спорт

Для забезпечення повноцінного фізичного і психічного здоров'я в нашому місті працюють сім дошкільних навчальних закладів, з них три – спеціалізовані. Однією з умов модернізації освіти в напрямі соціальної орієнтації навчального процесу стало запровадження профільного навчання у старших класах загальноосвітніх шкіл. Та головне – в місті надаються рівноцінні стартові умови розвитку для молоді, яка має здібності й бажання вчитися, незалежно від соціального походження та матеріального становища.

Палац дитячої та юнацької творчості постійно приділяє увагу збереженню та розширенню мережі гуртків, секцій, студій. А, скажімо, в системі позашкільної освіти допрофесійну та професійну підготовку шкільної молоді здійснює центр професійного розвитку. Навчально-виховним та навчально-виробничим процесами тут охоплений 891 старшокласник, навчання проводиться за 13 спеціальностями. Діє також центр вищої освіти, який сприяє розвитку соціальної інфраструктури міста.

Ми подбали, щоб стабільно й успішно працювали установи та підрозділи, підпорядковані відділу культури: дитяча школа мистецтв, загальноміський бібліотечний центр, бібліотечно-інформаційний центр для дітей та юнацтва, бібліотека-філія при СМЧ №5, естрадно-духовий оркестр "Гелікон", ансамбль української народної пісні та хор ветеранів, театральний колектив, історико-краєзнавчий музей міста Славутича та Чорнобильської АЕС, академічний хор і дитяча студія образотворчого мистецтва "АКВА". Майже 800 юних мешканців Славутича навчаються на п'яти відділеннях Дитячої школи мистецтв. За минулий навчальний рік її учні здобули 30 призових місць, одержали 40 дипломів та грамот.

Автор: Володимир УДОВИЧЕНКО

Останні новини

Глава МЗС Польщі вважає, що ядерних погроз Кремля не варто боятись Вчора, 16 вересня

Сікорський пообіцяв, що Польща знайде гроші на чеську ініціативу із закупівлі снарядів для ЗСУ Вчора, 16 вересня

Занурення в англійську мову: чим займається 6 клас Вчора, 16 вересня

Україна запропонувала шістьом країнам Європи допомогу у подоланні наслідків повеней 15 вересня

У МЗС спростували дані Bild, що "план перемоги" Зеленського передбачає заморозку війни 15 вересня

ЗСУ отримали 18 українських гаубиць "Богдана", закуплених Данією 15 вересня

Bloomberg: США і Британія занепокоєні, що Росія розкриває Ірану ядерні таємниці 15 вересня

Сікорський просить позбавити українських чоловіків соціальних виплат у державах ЄС 15 вересня

Джейк Салліван розгромив "мирний план" Джей Ді Венса, що нав’язує умови Україні 15 вересня

Прем’єр Британії натякнув, що у питанні дозволу Україні на далекобійні удари буде розвиток 14 вересня