№10, травень 2008

ТЕ, ЩО СТОСУЄТЬСЯ ВСІХ, МАЄ БУТИ ВСІМА Й СХВАЛЕНОТЕ, ЩО СТОСУЄТЬСЯ ВСІХ, МАЄ БУТИ ВСІМА Й СХВАЛЕНО

Спираючись на великий історичний досвід, польський парламент працює як потужний налагоджений механізм.
Пропонуємо увазі читачів розповідь про історію й сучасність представницького органу. А також роздуми польських законодавців про партнерство з Україною, НАТО та пройдений шлях до членства в Євросоюзі.

 

ПОЛЬЩА
Площа – 312 685 км2. Кількість населення – 38 660 000 осіб. Столиця – Варшава (1 655 100 жителів). Валюта – 1 злотий = 100 грошам. Державний устрій – парламентська республіка. Адміністративний поділ – 16 воєводств, 308 повітів, 2489 ґмін. Найбільші міста – Лодзь (851 700), Краків (748 000), Вроцлав (642 300), Познань (588 700), Ґданськ (464 400).

Державний прапор – дві рівновеликі горизонтальні смуги червоного й білого кольорів. Державний герб – білий орел на червоному тлі. Національний гімн – Mazurek Dabrowskiego («Мазурка Домбровського»).

Маршалок польського Сейму Броніслав КОМОРОВСЬКИЙ:
«Членство в НАТО — це приналежність до ексклюзивного політичного клубу»

— Шановний пане Маршалку, україно-польські відносини з повним правом можна назвати дружніми. Для України питання про НАТО сьогодні є дуже актуальним. Який досвід співпраці Польщі з цією організацією?

— Для поляків вступ до НАТО означав забезпечення незалежності держави. Інтеграцію Польщі з цією організацією було підтримано суспільством, хоча ліві партії вагались і казали ТАК Європейському Союзу, але НІ — НАТО. Однак уже в ході парламентських виборів 1993 року ці партії змінили свою позицію, а після виборів узагалі відійшли від концепції нейтральності Польщі. Відтоді маємо цілковите порозуміння всіх політичних сил: членство в Північноатлантичному союзі є загальнонаціональною цінністю.

Без членства в НАТО, напевно, ми ще й досі тупцювали б на місці в питанні модернізації наших збройних сил. Натомість членство дало доступ до сучасних технологій. Маємо на озброєнні, наприклад, найсучасніші у світі багатоцільові літаки. Це зумовило відповідне навчання й модернізацію персоналу.

Як колишній міністр оборони, можу сказати: в разі будь-якої зовнішньої військової загрози на допомогу нам прийдуть солдати різних держав НАТО — Франції, Нідерландів, США, Німеччини та інших. Для того, аби Польща почувалася в безпеці.

Членство в НАТО, і в цьому я переконаний, надзвичайно полегшило нам вступ до Євросоюзу. Членство в НАТО — це також приналежність до дуже ексклюзивного та дуже ефективного політичного клубу. Це є в сумі найбагатші й найсильніші держави. У цьому клубі можемо почуватися добре та впевнено, бо є його повноправними членами. Без згоди Польщі в НАТО нічого не відбудеться, тому що лише всі члени Північноатлантичного союзу мають погодитись на ті чи ті дії. І ми маємо таку злагоду.

— Однією з віх нашої співпраці буде організація єврочемпіонату з футболу. Якими ви бачите спільні дії Польщі й України в цій царині?

— Бачу необхідність координації дій наших урядів у контексті підготовки до фінальної частини «Євро-2012». Зокрема, було б корисним гармонізувати їх у сфері комунікаційної інфраструктури. Тут варто звернути увагу на питання польсько-українського кордону. Потрібно враховувати норми права Євросоюзу, які є обов’язковими для Польщі після входження до Шенгенської зони. Важливу увагу приділяємо й ратифікації Угоди про малий прикордонний рух, а також використанню національної візи, яка не є тим самим, що віза до цілого Євросоюзу. Ми зацікавлені в поліпшенні умов перетину польсько-українського кордону громадянами України.

Угода про малий прикордонний рух є умовою міжнародною, а отже, потребує ратифікації. Щойно цей документ буде подано урядом до Сейму, одразу ж застосуємо процедуру найшвидшої його ратифікації з урахуванням попередньої згоди Єврокомісії. Я про це вже казав під час розмови з Президентом Віктором Ющенком, коли він відвідував Сейм, а також перебуваючи у Верховній Раді, де йшлося про співпрацю польського й українського парламентів.

Автор: Анатолій ЛИЗОГУБ

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Сьогодні, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії Вчора, 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол Вчора, 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Вчора, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Вчора, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Вчора, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Вчора, 23 квітня

Союзники назвали дату нової зустрічі щодо зброї для ЗСУ у форматі "Рамштайн" 22 квітня

Кулеба розказав міністрам ЄС, що ще є можливість запобігти гіршим сценаріям 22 квітня

Норвегія приєднається до ініціативи з забезпечення України засобами ППО 22 квітня