передплата Українською | In English

№10, травень 2008

ТЕ, ЩО СТОСУЄТЬСЯ ВСІХ, МАЄ БУТИ ВСІМА Й СХВАЛЕНОТЕ, ЩО СТОСУЄТЬСЯ ВСІХ, МАЄ БУТИ ВСІМА Й СХВАЛЕНО

Спираючись на великий історичний досвід, польський парламент працює як потужний налагоджений механізм.
Пропонуємо увазі читачів розповідь про історію й сучасність представницького органу. А також роздуми польських законодавців про партнерство з Україною, НАТО та пройдений шлях до членства в Євросоюзі.

 

ПОЛЬЩА
Площа – 312 685 км2. Кількість населення – 38 660 000 осіб. Столиця – Варшава (1 655 100 жителів). Валюта – 1 злотий = 100 грошам. Державний устрій – парламентська республіка. Адміністративний поділ – 16 воєводств, 308 повітів, 2489 ґмін. Найбільші міста – Лодзь (851 700), Краків (748 000), Вроцлав (642 300), Познань (588 700), Ґданськ (464 400).

Державний прапор – дві рівновеликі горизонтальні смуги червоного й білого кольорів. Державний герб – білий орел на червоному тлі. Національний гімн – Mazurek Dabrowskiego («Мазурка Домбровського»).

Маршалок польського Сейму Броніслав КОМОРОВСЬКИЙ:
«Членство в НАТО — це приналежність до ексклюзивного політичного клубу»

— Шановний пане Маршалку, україно-польські відносини з повним правом можна назвати дружніми. Для України питання про НАТО сьогодні є дуже актуальним. Який досвід співпраці Польщі з цією організацією?

— Для поляків вступ до НАТО означав забезпечення незалежності держави. Інтеграцію Польщі з цією організацією було підтримано суспільством, хоча ліві партії вагались і казали ТАК Європейському Союзу, але НІ — НАТО. Однак уже в ході парламентських виборів 1993 року ці партії змінили свою позицію, а після виборів узагалі відійшли від концепції нейтральності Польщі. Відтоді маємо цілковите порозуміння всіх політичних сил: членство в Північноатлантичному союзі є загальнонаціональною цінністю.

Без членства в НАТО, напевно, ми ще й досі тупцювали б на місці в питанні модернізації наших збройних сил. Натомість членство дало доступ до сучасних технологій. Маємо на озброєнні, наприклад, найсучасніші у світі багатоцільові літаки. Це зумовило відповідне навчання й модернізацію персоналу.

Як колишній міністр оборони, можу сказати: в разі будь-якої зовнішньої військової загрози на допомогу нам прийдуть солдати різних держав НАТО — Франції, Нідерландів, США, Німеччини та інших. Для того, аби Польща почувалася в безпеці.

Членство в НАТО, і в цьому я переконаний, надзвичайно полегшило нам вступ до Євросоюзу. Членство в НАТО — це також приналежність до дуже ексклюзивного та дуже ефективного політичного клубу. Це є в сумі найбагатші й найсильніші держави. У цьому клубі можемо почуватися добре та впевнено, бо є його повноправними членами. Без згоди Польщі в НАТО нічого не відбудеться, тому що лише всі члени Північноатлантичного союзу мають погодитись на ті чи ті дії. І ми маємо таку злагоду.

— Однією з віх нашої співпраці буде організація єврочемпіонату з футболу. Якими ви бачите спільні дії Польщі й України в цій царині?

— Бачу необхідність координації дій наших урядів у контексті підготовки до фінальної частини «Євро-2012». Зокрема, було б корисним гармонізувати їх у сфері комунікаційної інфраструктури. Тут варто звернути увагу на питання польсько-українського кордону. Потрібно враховувати норми права Євросоюзу, які є обов’язковими для Польщі після входження до Шенгенської зони. Важливу увагу приділяємо й ратифікації Угоди про малий прикордонний рух, а також використанню національної візи, яка не є тим самим, що віза до цілого Євросоюзу. Ми зацікавлені в поліпшенні умов перетину польсько-українського кордону громадянами України.

Угода про малий прикордонний рух є умовою міжнародною, а отже, потребує ратифікації. Щойно цей документ буде подано урядом до Сейму, одразу ж застосуємо процедуру найшвидшої його ратифікації з урахуванням попередньої згоди Єврокомісії. Я про це вже казав під час розмови з Президентом Віктором Ющенком, коли він відвідував Сейм, а також перебуваючи у Верховній Раді, де йшлося про співпрацю польського й українського парламентів.

Автор: Анатолій ЛИЗОГУБ

Плакат - брат барикад

Архів журналу Віче

Віче №7/2016 №7
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Швейцарія подвоїть підтримку України до понад 100 млн франків до кінця 2023 року Сьогодні, 05 липня

Зеленський у Лугано розповів про своє бачення відбудови України і потребу реформ Сьогодні, 05 липня

Зеленський підтвердив переговори з Туреччиною і ООН щодо експорту українського зерна Сьогодні, 05 липня

План ЄС по відбудові України, Швеція допоможе вступити у НАТО, Папа хоче до Києва: новини дня Сьогодні, 05 липня

Україна має завершити війну з Росією на своїх умовах – Джонсон Сьогодні, 05 липня

Укріплення берега річки Вчора, 04 липня

В уяві Лукашенка Україна сама хоче нападу Білорусі 03 липня

Німецький міністр назвав крадіжку українського зерна Росією "огидною формою війни"  02 липня

Данія офіційно стала частиною спільної оборонної політики ЄС 02 липня

Прем'єр Норвегії в Києві пообіцяв Україні майже 1 млрд євро допомоги 02 липня