№10, травень 2008

102 912. Кожній дитині — сім’ю

Перше десятиліття XXI століття ООН назвала десятиліттям інтересів дитини у світовому масштабі. В Україні 2008 рік проголошено роком підтримки національного усиновлення та інших форм сімейного виховання. У такий спосіб держава намагається привернути увагу громадськості до проблеми влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Незважаючи на невпинне зменшення чисельності населення, в Україні зростає кількість покинутих дітей. Нині їх 102 912. Держава намагається знайти таким дітям батьків чи прийомну родину, а ухвалений Верховною Радою Закон «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми (щодо розміру допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням)» має допомогти прийняти рішення про усиновлення чи опіку тим, хто не впевнений у власних силах. Нарешті країна допомагатиме батькам у вихованні та утриманні дітей.

 

Усиновлення – юридичний процес, під час якого рішенням суду створюються нові, постійні відносини між батьками та дитиною і який полягає в передачі батьківських прав та обов'язків від однієї родини до іншої. Першим кроком на шляху до усиновлення дитини має стати бажання її усиновити. А далі треба:

1. Звернутися до служби у справах дітей за місцем вашого проживання.

2. Пройти медичне обстеження.

3. Отримати довідки про доходи.

4. Надати можливість відповідним службам обстежити ваші житлово-побутові умови.

5. За результатами попередніх дій отримати висновок про можливість бути усиновлювачем.

6. Звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання дитини.

7. Відвідати заклад, де перебуває дитина, щоб познайомитися.

8. Підготувати потрібні документи до суду.

9. Відвідати судове засідання.

10. Нарешті усиновлена дитина – в сім'ї.

Дитячі будинки, Будинки дитини, школи-інтернати — заклади, які є державними опікунами, і діти в них перебувають на державному утриманні, тобто фінансуються вони з держбюджету. Запроваджена нещодавно програма «Гроші ходять за дитиною» спрямована дати кошти прийомним сім’ям, опікунам, щоб дитина потрапила не в державні заклади опіки, а в сім’ю. Громадяни України беруть дитину, а держава за її утримання, виховання та опіку їм платить. Загалом  програма стосується усіх дітей, незалежно від  місця перебування (у сім’ї чи в державному закладі).

Нині існує різниця в оплаті на дитину-сироту, позбавлену батьківського піклування, яка перебуває під опікою чи в прийомній сім’ї, і на ту, що знаходиться в дитячому будинку сімейного типу або державному закладі. На дитину, яка перебуває під опікою, опікуни, якщо не призначена пенсія у зв’язку зі втратою годувальника, отримують один прожитковий мінімум, а батьки-вихователі у прийомних сім’ях чи дитячих будинках сімейного типу — два. Принцип такий: оскільки Конституцією визначено, що держава повинна опікуватися цими дітьми, то й сума має виплачуватися однакова, незалежно від місця їхнього перебування.

Нині в державних закладах на одну дитину щомісяця фактично припадає близько 2—3 тисяч гривень; у прийомній сім’ї чи дитячому будинку сімейного типу — від 800 до 1200 гривень, плюс один із батьків отримує 35 відсотків прожиткового мінімуму (щось на зразок заробітної плати), а в опікунській сім’ї —  від 400 до 500 гривень, залежно від віку дитини.

Закон «Про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми (щодо розміру допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням)» передбачає: одноразову допомогу сім’ям усиновителів у сумі, що дорівнює виплатам у разі народження дитини; тримісячну відпустку для одного з батьків; щомісячну допомогу на усиновлену дитину, а для дітей під опікою — збільшення щомісячної допомоги від одного до двох прожиткових мінімумів. Документ набере чинності з 1 січня 2009 року й стане міцним підґрунтям для підтримки сімей, що всиновлюють або беруть дітей під опіку.

 На сьогодні усиновителі не мають матеріальної підтримки від держави. Люди просто хочуть створити сім’ю. А ті, хто не має нащадків, усиновлену дитину вважають винагородою. Справді, усиновлення й для самої дитини — це найкраще: усиновителі набувають таких само юридичних прав і обов’язків до усиновлених дітей, як і біологічні тато й мама. Але від держави усиновлювачі не отримують жодних преференцій. Тож Президент України вніс на розгляд Верховної Ради проект закону про підтримку усиновителів, щоб вони отримували додаткову відпустку для реабілітації дитини, її адаптації в новій сім’ї. Утім, і для батьків, і для дітей це — зовсім нове життя.

За словами Валентини Глущенко, заступника директора Державного департаменту з усиновлення Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту, потенційні батьки мають знати історії життя дітей, яких можна усиновити, щоб у майбутньому з розумінням ставитися до дитячих проблем. Як поводитися в тій чи тій ситуації, аби налагодити стосунки, адже діти віком 7—10 років уже мають певний життєвий досвід, зокрема й негативний.  Натомість лише лічені канали телебачення та кілька радіостанцій зрідка й безсистемно порушують цю тему.

«На жаль, такого немає, щоб, увімкнувши, скажімо,  національний канал у визначений час, можна було подивитися спеціальну програму й отримати відповіді на запитання усиновителів, претендентів, а може, й самих дітей. Та й розмістити соціальну рекламу на комерційних каналах практично неможливо. Погоджуються лише на платній основі. Нам, приміром, бюджет не дозволяє оплачувати рекламу державним коштом. А напрацьоване департаментом за допомогою бізнесових структур — ролики, фільми, відеофільми — демонстрували певний час, а потім керівники каналів сказали: «Шановні, досить, платіть!», — говорить В. Глущенко.

Є  закони  про соціальну рекламу та засоби масової інформації, де йдеться, що третина інформаційного продукту має бути соціально спрямована та безоплатна. Хто це виконує?! А тим часом суспільство та, звісно, департамент мають розв’язати низку проблем.

В Україні традиційно усиновляли дітей українські громадяни. Громада намагалася не втратити дитину, не випустити за межі своєї території. Нині діти народжуються в одному місці, потім їх передають до дитячого будинку — в іншому, а школа-інтернат, до якого вони йдуть, узагалі  розташований  далеко від їхнього місця народження. Отже, родичам такої дитини доводиться шукати її по всій Україні.  Важливо, аби дитина не потрапляла за межі територіальної громади, не відривалася від своєї малої батьківщини. Так у неї більше шансів знайти родичів і близьких.

Слід визначитися й щодо таємниці усиновлення: скасовувати її чи ні. А для цього провести громадські обговорення. В українському законодавстві є суперечності в частині усиновлення та захисту прав дітей. Тож цей рік проголошено роком підтримки національного усиновлення, аби суспільство не забувало, що в нас є діти-сироти й позбавлені батьківського піклування, яким потрібно допомогти знайти свої сім’ї.  Необхідно поєднати проблеми дитини, громади й суспільства.

Процес усиновлення складається з кількох етапів: рішення  претендентів на батьківство про усиновлення, підготовка пакета документів. Справді, треба зібрати не одну довідку, а це забирає багато часу. Але в Департаменті з усиновлення вважають, що  спрощувати нічого  не потрібно, адже йдеться про людське життя:  держава має упевнитися, що дитину віддає достойним особам.

 

Підготувала
Катерина КОРОЛЬ.

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Сьогодні, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Сьогодні, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Сьогодні, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Сьогодні, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Сьогодні, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Сьогодні, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня