№10, травень 2005

Мавр покидає сцену

14 жовтня указом Президента відправлено у відставку Генерального прокурора України
Святослава Піскуна




Піскун Святослав Михайлович народився 8 березня 1959 року.

До призначення головним прокурором України у 2002 році працював заступником начальника головної податкової адміністрації України та начальника слідчого управління податкової міліції.

У жовтні 2003-го Президент Кучма відправив Генерального прокурора у відставку з "діагнозом": надмірна увага до власного політичного іміджу, політизація Генпрокуратури.

Крім того, Генерального прокурора звинувачували у невиконанні указів Президента, поганій координації боротьби з корупцією й організованою злочинністю.

Через рік після звільнення, у грудні 2004-го, після виборів, Піскун оскаржив свою відставку в суді і добився рішення про відновлення на посаді.

Після зміни керівництва країною Святослав Піскун став єдиним з керівників силових відомств, кого не відправили у відставку.

Уже склалася з морального погляду бездоганна традиція: казати про відставників або добре, або нічого. Але Святослав Піскун, пригадуючи вислів Бориса Пастернака, – "слава Богу, иная, иная по счету статья". Звістка про його відставку спонукала переглянути розміщений у мережі неосяжний метраж інформації, присвячений винуватцю події. І – о дивина! Жодного позитивного відгуку про діяльність керманича прокурорського відомства, панове, жодного! Людина, яка за своєю посадою покликана представляти інтереси держави в судовій владі й образ котрої майже зрісся з мерехтінням екрана, не удостоїлася ні єдиного позитивного висловлювання (окрім, звісно, самоатестацій самого Святослава Михайловича). Нескінченні звинувачення у зловживаннях (відповідь Піскуна – доведіть), ненастанні докори в непрофесійності (відмовка – процесуальні обставини), безперервні вимоги відставки (реакція анекдотичного штибу – не діждетесь) – отака собі атмосфера генпрокурорства. І ось відставка. І що ми чуємо? "Я вернусь, не пройдет и полгода". Найважливіше те, що сумніватися в серйозності намірів повернутися на Різницьку дуже мало. Правда, зовсім не віриться, що йому це вдасться.

Якщо послухати С. Піскуна, то складається враження, що повноваження Генпрокурора – це щось на кшталт предмета договору оренди: є термін користування (5 років) і договірні сторони – Президент і парламент, з одного боку, і громадянин С.М. Піскун – з другого; а усунення останнього з посади – порушення права власника, яке можна оскаржити в суді загальної юрисдикції. Утім, "скаржник" чомусь не згадує ні п. 11 ст. 106, ні ст. 122 Конституції, за якими звільнення Генпрокурора або здійснюється актом Президента, або настає внаслідок висловлення недовіри Верховною Радою (і жодних інших додаткових умов). Не згадує Святослав Піскун і рішення Конституційного Суду України від 7 травня 2002 року, згідно з яким Генеральний прокурор України не може "оскаржувати акти Президента України, Верховної Ради України про призначення на посади та звільнення з посад осіб у судах загальної юрисдикції, оскільки визначення конституційності таких актів належить до повноважень Конституційного Суду України". Варто процитувати й резолюцію цього рішення: "Вирішення Конституційним Судом України питань щодо відповідності Конституції України (конституційності) актів Президента України та правових актів Верховної Ради не включає можливості оскарження до судів загальної юрисдикції актів Президента України або постанов Верховної Ради України індивідуального характеру з питань призначення на посади чи звільнення з посад стосовно їх законності, за винятком положень тих актів, які є наслідком конституційно-політичної відповідальності (статті 115, 122 та ін.)". Не зайве нагадати, що Святослава Піскуна було поновлено на посаді Президентом Л. Кучмою саме на основі рішення Печерського районного суду м. Києва.

Правники (так принаймні переконує Олег Рибачук) шукали бездоганне формулювання, що дало б змогу обґрунтувати відставку Святослава Піскуна. Здається, то зайвий клопіт: уже саме перебування його на посаді Генпрокурора було порушенням Конституції.

Святослава Піскуна звільнено. Закон торжествує. Можна поставити крапку. Та чомусь хочеться поставити знак питання. Невже правники не читають Конституції і в очі не бачили рішень Конституційного Суду? Хтось вірить у це? А дарма. Чи, може, вірить у байку самого Святослава Михайловича про те, що Л. Кучма поновив його на посаді, зазнавши нападу законослухняності? Мавр покидає сцену, лише зробивши свою справу. І вона, безперечно, викличе інтерес у народних депутатів під час затвердження наступника.

Автор: Валентин БУШАНСЬКИЙ

Останні новини

Глава МЗС Польщі вважає, що ядерних погроз Кремля не варто боятись Вчора, 16 вересня

Сікорський пообіцяв, що Польща знайде гроші на чеську ініціативу із закупівлі снарядів для ЗСУ Вчора, 16 вересня

Занурення в англійську мову: чим займається 6 клас Вчора, 16 вересня

Україна запропонувала шістьом країнам Європи допомогу у подоланні наслідків повеней 15 вересня

У МЗС спростували дані Bild, що "план перемоги" Зеленського передбачає заморозку війни 15 вересня

ЗСУ отримали 18 українських гаубиць "Богдана", закуплених Данією 15 вересня

Bloomberg: США і Британія занепокоєні, що Росія розкриває Ірану ядерні таємниці 15 вересня

Сікорський просить позбавити українських чоловіків соціальних виплат у державах ЄС 15 вересня

Джейк Салліван розгромив "мирний план" Джей Ді Венса, що нав’язує умови Україні 15 вересня

Прем’єр Британії натякнув, що у питанні дозволу Україні на далекобійні удари буде розвиток 14 вересня