№3, лютий 2008

Політичний олімп у січні

«Пам’ятай про смерть!» – вітали одне одного давні александрійці. «Пам’ятаю, – мабуть, відказували, – пам’ятаю й тому користуюся тим, що живу сьогодні».

Сучасні політики не втаємничені в стародавні містерії потойбічності, але про смерть пам’ятають. Не задля того, аби швидше зменшити навантаження на земну поверхню, а лише для того, щоб довше пожити, дихаючи наелектризованим політичним повітрям. Про смерть пам’ятають усі й усі борються за життя. Віктор Ющенко подивляється на календар, де жирним помаранчевим маркером позначено січень 2010 року – дата наступних виборів. На цю саму дату позирають Юлія Тимошенко та Віктор Янукович. За два роки (без якоїсь дрібки днів) голова ЦВК промовить сакраментальне: Президент помер, хай живе Президент! Чия душа реінкарнується у високому кріслі? Це – запитання, відповідь на яке точно знає Бог і гадає, що точно знає Віктор Балога.

Віктор Ющенко дедалі більше стає заручником традицій. Утім, це й зрозуміло. Конституція – Конституцією, характер – характером, а політичні традиції – річ консервативна. Традицію не перепишеш, створивши відповідну комісію. Традицію, мов застарілий софт, не зітреш із кори головного мозку тисяч чиновників. Традиція живе й змушує себе поважати. Традиція – це очікування. Якщо ти дотримуєшся традиції, себто дієш передбачувано, то й організм, що називається державна машина, працює. Коли ж ігноруєш, керуєшся власними біоритмами, то державна машина однаково працює, але автономно, випльовуючи свого керманича.

У новий 2008 рік країна ввійшла з новим Прем’єр-міністром і новим Головою РНБО. Обидва призначення для Віктора Ющенка – це справжня усвідомлена необхідність, котра, якщо вірити Геґелю, і є свободою. Жодної свободи у тому, щоб робити подання на обрання Юлії Тимошенко главою уряду для пана Президента не було. Жодної свободи й у призначенні Раїси Богатирьової Секретарем РНБО. А от створити протистояння між представниками антагоністичних політичних сил – це вже передумова для свободи, у стилі майстра організації протиставлень, котру політологи чомусь називають рівновагою груп впливу.

Лінію фронту проведено, й розпочалися перші маневри. Раїса Богатирьова відвідала з офіційним візитом Москву. Справа добра, завважуючи, в якому цейтноті україно-російські відносини. Однак вульгарний підступ у тім, що замість Секретаря РНБО Росію планувала відвідати Прем’єр-міністр.

Натомість вона завітала до Брюсселя. Президент, либонь, із сумом дивився репортажі про її зустрічі з очільниками ЄС і НАТО. Бо в Брюсселі мав бути саме він. Юлія Тимошенко у Брюсселі заходилася організовувати спільний фронт проти російської енергетичної агресії. Вона активно пропагувала проект «Білий потік» – транспортування середньоазійського газу через Каспій, Азербайджан, Грузію, Чорне море та Україну. Проект існує лише на словах. Але ми пам’ятаємо, що слово передує всьому.

У січні в слідчому ізоляторі опинився мафіозі з милим ім’ям Семен Могилевич. Кажуть, що він грав не останню скрипку в оркестрі під назвою «РосУкрЕнерго», під музику якого досі стрибає вся Україна, щедро сплачуючи за танці. У січні Тимошенко заявила, що є необхідність переглядати ціну за транспортування газу територією України. Почувши це, багато хто обурився. Багато хто злякався. Тимошенко не на жарт заходилася перекроювати газову мапу. Але є в мене таке передчуття: газ подорожчає.

Між Віктором Ющенком і Юлією Тимошенко відбувається холодний «конструктивний діалог».

Нині Юлії Тимошенко потрібно небагато – рік роботи. І вона бореться за нього. А для цього потрібно, щоб Верховна Рада ухвалила програму дій уряду «Український прорив». Читаючи проект «Прориву», остерігаєшся двох речей: щоб не просльозитися від замилування (бо так уже все мило написано) й не зневіритися. Складається враження, що програму писали якісь добрі люди, котрі вперше почули про Україну, розчулилися, перейнявшись її негараздами, й висловили свої благі побажання. Сімнадцять років працювали уряди (один із яких очолювала сама Тимошенко, а другий – Юрій Єхануров, побратим по коаліції й участі в Кабміні), міністри складали якісь програми, про щось, либонь, звітували, й, мабуть, саме за це отримували гроші. Але в програмі жодної згадки про спадковість, використання попередніх напрацювань, про якийсь фундамент. Проголошується життя з чистого аркуша. Юлію Тимошенко можна зрозуміти. Є завдання: скласти програму, яка всім сподобалася б і за яку проголосувала б коаліція. Завдання поставлено – завдання виконано. Віктор Ющенко навіть вніс зауваження до програми. Юлія Тимошенко обіцяла їх врахувати.

На завершення скажу декілька слів про два курйози. Перший: Юрій Луценко набив морду Леоніду Черновецькому – супер. Другий: міністр внутрішніх справ порушив норми етики та службові повноваження, застосувавши силу проти міського голови Києва – жах. І сміх і гріх.

Отакий він був, політичний олімп у січні. А рік тільки розпочався…

Автор: Валентин БУШАНСЬКИЙ

Архів журналу Віче

Віче №5/2016 №5
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Лондон дозволив ЗСУ бити британською зброєю по цілях в РФ – Reuters Сьогодні, 03 травня

Як перевозити великогабаритні вантажі у Львові: комплексний підхід Сьогодні, 03 травня

Вибір освітлювальних приладів для дитячих Сьогодні, 03 травня

У Сербії затвердили новий уряд із проросійським віцепрем'єром під санкціями США Сьогодні, 03 травня

ЗМІ: Шольц і Макрон проведуть неофіційну вечерю в Парижі напередодні візиту Сі Вчора, 02 травня

Кулеба розповів, яку стратегію щодо України порадив би Білому дому Вчора, 02 травня

Болгарія викликала посла Хорватії через слова президента, який назвав її "дном" Вчора, 02 травня

Силовий сценарій у Грузії, дозвіл бити по Росії, у Фіцо допомогли людині Медведчука: новини дня Вчора, 02 травня

Президенти країн Балтії у 20-річчя членства держав у ЄС закликали до переговорів з Україною 01 травня

Як вибрати ідеальний ТВ-тюнер для літньої людини 01 травня