№3, лютий 2008

Доступне житло!

В Україні нині 17 мільйонів осіб мають потребу в поліпшенні житлових умов. Понад мільйон наших громадян хочуть, але не можуть дозволити собі цього

Указ Президента «Про заходи з будівництва і забезпечення громадян житлом», як завжди, актуальний. За умов успішного фінішу житлом буде забезпечено не лише представників середнього класу, а й малозабезпечені сім’ї. Початок реалізації нашого казкового життя – 2009 рік.

Відповідно до указу державна допомога на будівництво житла становитиме близько 30% від його реальної вартості, решту суми мають сплатити самі сім’ї за рахунок власних заощаджень, а також кредитів. Окрім того, Президент запропонував, щоб доходи фізичних осіб, спрямовані на фінансування такого будівництва, були звільнені від прибуткового податку. Він закликав банківські установи віднайти всі можливі засоби здешевлення відсоткових ставок за іпотечними кредитами. Звернувся Президент і до місцевих адміністрацій та органів самоврядування передбачати під час планування територій земельні ділянки для будівництва доступного житла.

Цей документ можна оцінити тільки позитивно. Інша річ, як усе це буде втілено в життя й наскільки швидко. Чи спроможна законодавча база допомогти цьому рухові, чи захистить інтереси учасників процесу? Відповідаючи на ці запитання, вже сьогодні експерти беруть під сумнів початок будівництва. Поки що на ринку житла діють серйозні корумповані схеми. Наприклад, собівартість одного квадратного метра житла від 500 до 900 доларів США обертається для покупця в 2,5–3 тисячі доларів США. В історичному центрі Праги або Варшави ціни на нерухомість нижчі, ніж у нас, у Києві й Севастополі. Покупець, по суті, сплачує хабарі чиновникам під час побудови його житла. Занадто багато аспектів, що роблять сумнівною повноцінну реалізацію цієї ідеї. І мало часу, щоб розробити правовий механізм, у тому числі нормативну базу, прийняття будівельних норм для зведення доступного житла, планування територій населених пунктів. Аби забезпечити виконання указу вже в 2009 році, Кабінету Міністрів необхідно передбачити в проектах держбюджету не менш як 0,5% ВВП. Президент також вважає доцільною розробку урядом України програми розвитку підприємств будівельної галузі, де було б передбачено стимули для нарощування потужності підприємств і недопущення спекуляцій на ринку.

Забезпечення житлом є актуальною і глобальною соціальною проблемою, сказав В. Ющенко, рішення якої «є універсальною відповіддю на цілий ряд проблем соціального характеру». А для цього потрібні координовані зусилля центральної й місцевої влади.

Проблему доступного житла розв’язують у всіх країнах світу. Від початку реалізації програми для незаможних «Доступне житло» в Америці за рік квартири одержали понад мільйон осіб. За програмою «Соціальне житло» у столиці Росії в 2006 році близько 1,7 мільйона сімей забезпечено житлом.

Але варто зазначити, що в Росії у реалізації цієї програми беруть участь усі бізнес-співтовариства. Досвід показав, що, діючи поодинці, банки, забудовники, проектувальники, підрядники, виробники будівельних матеріалів, іпотечні корпорації можуть добитися тільки незначних результатів. Потрібна фінансово-промислова група, яка реалізовуватиме цей проект «під ключ». Важливо обміркувати ще один чинник: участь майбутнього квартиронаймача в будівництві дешевих квадратних метрів. Та так, щоб перерахований пай приносив дохід людині під час будівництва його ж житла й гарантував водночас права на майно.

У рамках фінансово-промислової групи реально забезпечити надання громадянам іпотечних кредитів на умовах 6–8 відсотків річних у гривнях. За рахунок внутрішньогрупових фінансових потоків дрібні, середні й індивідуальні забудовники одержать можливість забезпечити поповнення своїх обігових коштів, особливо на етапі передпроектних і проектних робіт.

Велика фінансово-промислова група спроможна самостійно розв’язувати проблеми фінансування у створенні систем життєзабезпечення мікрорайонів нової житлової забудови, реновації територій, зайнятих старим житловим фондом, у розвитку технологій будівництва й виробництва будівельних матеріалів.

Ситуація в будівництві останніми роками змінилася, з’явилися нові технології виробництва будівельних матеріалів, накопичено досвід оригінальних проектних рішень.

Гадаю, що труднощі на шляху до реалізації указу Президента полягають не у виконанні будівельно-монтажних робіт, а в розробці чіткої сучасної концепції. Якщо це справді спрямовано на людей, то важливо, щоб із вибудованого технологічного ланцюжка не випала головна ланка – інтерес людини, її бажання поліпшити свої житлові умови так, щоб потім не залишитися без засобів до існування.

Хочу сказати, що наша фірма має досвід продажу житла на первинному ринку. Реалізація активізувалася не лише за рахунок високих піар– технологій, а й завдяки використанню опціонів і цінних паперів (облігацій), емітованих ТОВ «Будіндустрія XXI століття». Опціони й облігації вільно обертаються на фондовому ринку, що дає право їхнім власникам у будь-який час виставити їх на продаж.

Варто наголосити, що в реалізації програми «Доступне житло» має бути враховано і розвиток такого важливого для України чинника, як використання в будівництві досвіду ринку цінних паперів. Спробувати примусити вексель слугувати людям. Одне слово, можливостей море й бажання мати красиве життя в нашому загальному домі величезне. Головне, щоб шлях від ідеї до втілення не перепинили випадкові люди.

Автор: Оксана КОЛЕСОВА

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Білий дім визнав, що через затримку з допомогою Україна втратила Авдіївку Сьогодні, 25 квітня

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією Вчора, 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва Вчора, 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини Вчора, 24 квітня

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Вчора, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України 23 квітня