№3, лютий 2008

Україна – НАТО. Роман у листахУкраїна – НАТО. Роман у листах

11 січня Президент Віктор Ющенко, Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко і Голова парламенту Арсеній Яценюк підписали лист до Генсека НАТО Яапа де Хооп Схеффера, в якому повідомили про те, що «Україна зацікавлена у приєднанні до Плану дій щодо членства в НАТО». Українські лідери висловили надію, що «рівень готовності нашої держави до нових зобов’язань стане основою для позитивної відповіді під час наступного саміту Україна–НАТО у Бухаресті у квітні 2008 року». На сайті Президента лист оприлюднено 15 січня.

16 січня 2008 року співголова Комітету у закордонних справах Сенату США Річард Лугар, проводячи прес-конференцію в резиденції посла Сполучених Штатів (Київ), заявив, що 15 січня 2008 року під час зустрічі з Президентом України Віктором Ющенком йому повідомили про існування «листа трьох» щодо вступу України до НАТО.

18 січня «лист трьох» було передано Генсеку НАТО. Цього ж дня опозиція в особі Партії регіонів і комуністів зажадала від Голови парламенту відкликати свій підпис і заблокувала роботу законодавчого органу. Тим часом із боку Кремля щодня лунають заяви, які традиційно зводяться до того, що в разі практичного зближення України з НАТО Росія вимушена буде переглянути свої відносини з нашою країною й ужити відповідних «адекватних заходів».

Росія є Росія. Сподіватися на іншу реакцію з її боку – принаймні марно. Питання в іншому: оприлюднення таких рішень повинне було б відбуватися з дипломатичним супроводом. Тобто МЗС мав би виступити з інформацією про це. Звісно, Україна не зобов’язана узгоджувати свій зовнішньополітичний курс із РФ. Адже сама Росія, ухвалюючи останнім часом дуже важливі рішення в сфері безпеки, не цікавилася позицією нашої держави. Так було тоді, коли росіяни приймали рішення і про перехід на вищий рівень співробітництва з НАТО, і про можливий вихід із деяких міжнародних договорів стосовно обмеження різних видів озброєнь, і про можливе поновлення виробництва ракет малої та середньої дальності, а також у низці інших випадків. Але не забуваймо: Росія є Росія. Маючи з нею справу, не варто нехтувати запобіжними засобами.

Ані Президент, ані Голова Верховної Ради не приховували симпатій до Альянсу. Зате з вуст Юлії Тимошенко якихось чітких заяв щодо перспективи вступу до НАТО досі не лунало. Дивно інше: листа підписано 11-го, а оприлюднено на сайті Президента лише 15 січня. Ми розуміємо, бюрократичні коридори довгі, але ж не настільки.

---------------------------------------

Його Високоповажності
пану Яапу де Хооп Схефферу,
Генеральному секретарю НАТО
м. Брюссель

Вельмишановний пане Генеральний секретар!

З часу відновлення незалежності в 1991 році Україна пройшла довгий шлях зближення з НАТО: від плідного співробітництва в рамках Програми «Партнерство заради миру» та спеціальних стосунків у форматі Хартії про особливе партнерство до ефективної взаємодії в рамках Плану дій Україна–НАТО та Інтенсифікованого діалогу з питань членства та відповідних реформ.

Політика євроатлантичної інтеграції, визначена національним законодавством, не спрямована проти третіх держав і має на меті майбутнє членство України в Організації Північноатлантичного договору, про що порадимося з українським народом.

Повністю поділяючи європейські демократичні цінності, держава усвідомлює себе частиною євроатлантичного безпекового простору і готова разом з НАТО та партнерами Альянсу за рівних умов протидіяти спільним загрозам безпеці. Саме тому Україна поглиблюватиме і розширюватиме цей напрям співпраці з Альянсом, забезпечуючи подальшу участь у миротворчих та антитерористичних операціях, що здійснюються під егідою НАТО.

Україна є надійним партнером Альянсу і у своїй зовнішній політиці, підтримуючи в тих чи інших форматах, зокрема в рамках ООН та ОБСЄ, або шляхом приєднання до позиції ЄС, сучасні підходи щодо вирішення нагальних проблем європейської і світової безпеки.

Україна активно взаємодіє з державами–членами НАТО в рамках нових механізмів співпраці з дотримання та виконання базових договорів з проблематики міжнародної безпеки. Наша держава, зокрема, приєдналася до «Ініціативи з безпеки у галузі нерозповсюдження», «Глобальної ініціативи боротьби з ядерним тероризмом», Групи восьми «Глобальне партнерство проти нерозповсюдження зброї масового знищення та відповідних матеріалів».

Україна є визнаним регіональним лідером і виступає за зміцнення регіональної безпеки, зокрема в рамках ОЧЕС, ГУАМ, Центральноєвропейської ініціативи – за тісної співпраці з НАТО та Європейським Союзом.

Глибинні й незворотні демократичні перетворення стали сьогодні об’єктивними передумовами вирішення принципово важливих питань для повного досягнення всіх критеріїв, необхідних для членства в Організації Північноатлантичного договору.

Поглиблення широкомасштабних реформ у політичній, економічній, оборонній, безпековій, правовій та інших сферах, що має на меті зміцнення демократичних інституцій, добробуту та безпеки українського народу, є нашим головним пріоритетом.

Важливим напрямом діяльності залишається планомірна та цілеспрямована інформаційно-роз’яснювальна робота з широкого кола питань співробітництва України з НАТО. Програма Уряду передбачає на це суттєве збільшення бюджетних асигнувань.

Сподіваємося, що досягнутий Україною прогрес у рамках Інтенсифікованого діалогу з питань членства та відповідних реформ найближчим часом буде визнаний Альянсом. Нині Україна зацікавлена у приєднанні до Плану дій щодо членства в НАТО.

Розраховуємо на те, що рівень готовності нашої держави до нових зобов’язань стане основою для позитивної відповіді під час наступного саміту Україна–НАТО у Бухаресті у квітні 2008 року.

Президент України В. ЮЩЕНКО.
Голова Верховної Ради України А. ЯЦЕНЮК.
Прем’єр-міністр України Ю. ТИМОШЕНКО.

Архів журналу Віче

Віче №5/2016 №5
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Вірменія відмовилась давати ОДКБ гроші Вчора, 08 травня

У Хорватії домовились про коаліцію на чолі з проукраїнським прем'єром Вчора, 08 травня

Прем’єр Вірменії пояснив, чому не поїхав на "інавгурацію" Путіна Вчора, 08 травня

Латвія передала Україні обладнання для забезпечення ЗСУ зв'язком Вчора, 08 травня

МЗС України оголосило про невизнання президентства Путіна і закликало світ зробити те саме 07 травня

В Угорщині заявили, що не "відправлять на смерть" українських чоловіків-біженців 06 травня

Дві країни Заходу погодились профінансувати виробництво зброї в Україні – міністр 06 травня

Голова МЗС Польщі: Хочемо якнайкращих відносин із США, хто б не був президентом 06 травня

Чехія та Естонія підтвердили, що не прийдуть на інавгураційний фарс Путіна 05 травня

Британія призначить спецпредставника для нарощування виробництва зброї – голова МЗС 04 травня