№3, лютий 2008

Державний бюджет є збалансованим

1 березня 2008 року Кабмін має представити до Верховної Ради зміни до «Закону про Державний бюджет України» у зв’язку з тим, що над «технічним» бюджетом, прийнятим 28 грудня, за словами прем’єра Юлії Тимошенко, працювали загалом сім днів. До весни уряд, узявши до уваги пропозиції народних депутатів, має підготувати низку змін і доповнень до чинного бюджету, сформувати бюджетну політику, доходи й видатки, що грунтуватимуться на нових макроекономічних показниках.

Які пропозиції найчастіше вносять депутати і чи не з’їсть інфляція частину соціальних програм, у короткому інтерв’ю розповів голова Комітету ВР України з питань бюджету Микола ДеркаЧ:

– Під час внесення змін до законів про Державний бюджет України, як правило, переважно пропозиції народних депутатів стосуються збільшення видаткової частини бюджету. Це, зокрема: збільшення видатків на ту чи іншу бюджетну програму, впровадження нових субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Дуже багато пропозицій стосуються газифікації сільських населених пунктів, будівництва об’єктів соціально-культурної сфери, ремонту та реконструкції об’єктів. Не залишається осторонь тема підвищення соціальних виплат окремим категоріям громадян.

– Які соціальні програми (наприклад, запровадження погодинної оплати праці) варто «відкласти» на пізніший термін, щоб не підвищувати ризики інфляції надмірними соціальними виплатами? Чи погоджуєтеся Ви з можливістю самостійного встановлення постановами Кабміну розмірів соціальних виплат, що особливо небезпечно перед майбутніми виборами?

– По-перше, «відкладання» соціальних програм завжди вважалося непопулярним заходом, по-друге, державний бюджет є збалансованим відповідно до прогнозного рівня інфляції (9,6%).

Стосовно встановлення Кабінетом Міністрів розмірів соціальних виплат, то визначення умов оплати праці працівників бюджетної сфери передбачено законами України «Про Кабінет Міністрів України» та «Про оплату праці».

Якщо говорити про інші соціальні виплати, то Верховна Рада, приймаючи нові або вносячи зміни до чинних законодавчих актів, встановлює конкретні розміри соціальних виплат, як правило, на рівні прожиткового мінімуму.

Вартісна оцінка запропонованих норм коштує мільярди гривень, яких немає в бюджеті. Наприклад, за даними Міністерства фінансів, введення в дію у повному обсязі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» коштує бюджету більш як 20 мільярдів гривень, «Про соціальний захист дітей війни» – понад 12 мільярдів гривень. Окрім того, відповідно до статті 95 Конституції України «Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Держава прагне до збалансованості бюджету України».

З огляду на можливості бюджету норми чинного законодавства не раз призупинялися у законах про державний бюджет на відповідний рік, якщо їх неможливо було виконати. Нинішнього року до норм законів, які не можуть бути забезпечені реальними бюджетними ресурсами, також внесено відповідні зміни.

 

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Вчора, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Вчора, 28 березня