№3, лютий 2008

Шенгенський вузол

15 січня 2008 року Верховна Рада 413 голосами ухвалила Закон «Про ратифікацію Угоди між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз».
Крім того, парламент прийняв Закон України «Про ратифікацію Угоди між Україною та Європейським Союзом про реадмісію осіб». Це рішення підтримали 226 народних депутатів.

Як відомо, 26 березня 1995 року набула чинності Шенгенська угода «Про відміну паспортного митного контролю між країнами Європейського Союзу». 15 березня 2006 року цей договір було змінено на «Шенгенський кодекс про кордони», що стимулювало майбутній вступ «нових» держав–членів ЄС до спільного простору. У зв’язку з цим уже 21 грудня 2007 року до Шенгенської зони приєдналися 9 країн, зокрема, й три безпосередні сусіди України – Польща, Словаччина та Угорщина. Така подія стала досить знаменною в політичному житті цих країн, адже нарешті вони цілковито наблизилися до держав так званої старої Європи. Проте їх найближчого сусіда – Україну зміни на її кордоні не надто й задовольняють. До того ж найбільше проблем пов’язано саме з Польською Республікою, з якою Україна має чи не найдовший кордон (542 км). Можна, звичайно, побачити позитив у тому, що тепер українські громадяни, отримавши «шенген» для в’їзду до Польщі, зможуть вільно пересуватися територією всіх 27 учасників зони. Але така ситуація створює для українців більше ускладнень.

По-перше, Україна в ЄС розглядається як потенційно небезпечна щодо нелегальної трудової міграції країна. Це призвело до посилення контролю на польсько-українському кордоні. Польща на зміцнення своїх кордонів із російським Калінінградом, Білоруссю й Україною витратила понад 300 млн. євро і 10 із них – на відкриття другої черги пункту пропуску «Рава-Руська» та побудови 2–3 додаткових переходів на кордоні з Україною у Підкарпатському воєводстві Польщі, один із яких – Будомеж–Грушев – уже будується.

По-друге, незручною для українського населення є процедура отримання шенгенської візи, що потребує подання візової анкети, закордонного та внутрішнього паспортів, ідентифікаційного коду, довідки з місця роботи про суму заробітної плати і посаду, копії трудової книжки, документів про наявність фінансів, поліса медичного страхування. З огляду на те, що громадяни України матимуть можливість подальшого проїзду до інших держав–членів ЄС, усі документи перевірятимуть досить ретельно, особливо ті, що підтверджують мету візиту – навчання, туристичну поїздку тощо. Так, Генеральний консул РП у Львові Вєслав Осуховський застеріг: «Краще не намагатися фальсифікувати документи». І справді, у разі підробки документів, кожна особа може потрапити до електронної системи заборони в’їзду не лише до Польщі, а й до Шенгенської зони загалом.

Та найбільше від нових правил постраждали так звані мурашки – жителі прикордонних територій, які живуть з дрібної торгівлі і по кілька разів на день перетинають державну межу. Саме вони 12 січня цього року перекрили трасу в пункті пропуску «Рава-Руська» у Львівській області на українсько-польському кордоні, вимагаючи спрощення візового режиму з Польщею.

Зважаючи на всі ці проблемні питання, Україна й Польська Республіка ще восени 2007 року розпочали спільні консультації щодо спрощення візового режиму між країнами після вступу Польщі до Шенгенської зони. 30 листопада 2007 року між урядом РП та Надзвичайним і Повноважним Послом України у Польщі Олександром Моциком було підписано «Протокол між Кабінетом Міністрів України й Радою Міністрів Республіки Польща про внесення змін до двосторонньої міжурядової Угоди від 30 липня 2003 року «Про умови поїздок громадян». За його умовами вартість віз для українців становитиме 35 євро (на відміну від стандартної у 60 євро). Термін розгляду заяв громадян на отримання візи триватиме 10 днів. Але за потреби докладнішого розгляду візової анкети консули можуть приймати рішення про видачу візи навіть протягом 30 календарних днів. У разі термінового отримання візи прохання розглядається протягом трьох днів, проте візовий збір зростає до 70 євро. Українці можуть отримати візи двох категорій:

уніфіковані чи так звані шенгенські візи, які надаватимуть право перебувати на території кожної з держав Шенгену;

польські національні візи, які надаватимуть право перебувати на території Республіки Польща (цей «привілей» надано громадянам України, які мають постійне місце роботи в Польщі).

Протоколом також передбачено 14 категорій осіб, котрі мають право на безоплатний розгляд візової анкети та безкоштовне отримання візи.

Долю так званих мурашок держави також мають вирішити найближчим часом. Так, за результатами засідання консультаційного комітету президентів України й Польщі, що відбулося 20–21 листопада 2007 року у Варшаві, було домовлено якнайшвидше підписати договір «Про малий прикордонний рух». 18 грудня Посол Республіки Польща в Україні Яцек Ключковський, перебуваючи у Львові, повідомив, що жителі прикордонних районів «матимуть спеціальну вклейку у паспортах» замість віз. Загалом планується створення так званої прикордонної зони для таких осіб завдовжки 50 чи 100 км по обидва боки кордону. Але ця цифра є досить невизначеною й її не підтверджено з польського боку, адже пан Осуховський влучно зазначив, що так можна прикордонну зону розширити й до Львова. Крім того, 6 грудня 2007 року набуло чинності розпорядження міністра внутрішніх справ Польщі стосовно суми грошей, яку іноземець повинен мати, в’їжджаючи до Польщі. Під час в’їзду до РП на термін, що не перевищує трьох днів, іноземець повинен мати не менш як 300 злотих (близько 83 євро) або рівнозначну суму в іншій валюті. У разі планованого перебування в Польщі більш як три дні, він повинен мати 100 польських злотих на кожен день перебування.

Загалом можна сказати, що питання, пов’язані зі вступом Польщі до Шенгенської зони, вже вирішують, адже й Україна, й РП прагнуть уникнути незгод у двосторонніх відносинах та проблем із перетином їхнього кордону. Ще у листопаді 2007 року Рада міністрів Європейського Союзу ухвалила угоду між Україною та ЄС про спрощення візового режиму та реадмісію. Щоб угоди набули чинності із січня 2008 року, була необхідна їх ратифікація Верховною Радою України.

Автор: Юлія АНАТОЛЕНКО

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Сьогодні, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Сьогодні, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Сьогодні, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Сьогодні, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Сьогодні, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Сьогодні, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня