№1, січень 2008

Неземний, вірний собі, добрий і...Неземний, вірний собі, добрий і...

Сьогодні Василя Стуса називають незламним борцем за незалежність України, безкомпромісним правозахисником і видатним поетом, творчість якого було висунуто на здобуття Нобелівської премії. За радянської доби його переслідували як дисидента й націоналіста. Про це вже йшлося в журналі Верховної Ради України «Віче» (2006, №№1-2).

Деякі незнані раніше штрихи до портрета видатного українця розкривають його син Дмитро – літературознавець, головний редактор часопису «Київська Русь», автор дослідження «Василь Стус: життя як творчість», відзначеного Національною премією України імені Тараса Шевченка, та академік і відомий громадський діяч Микола Жулинський.

Дмитро СТУС:

– Із якихось причин доля Василя Стуса видовжилась у часі й досі служить лакмусовим папірцем справжності, вкотре доводячи, що людина – попри всі обставини – таки спроможна здолати власний страх і стати гідною свого покликання. Певен: коли б працівники ЦК КПУ й КДБ України, які прийняли 1972 року рішення засудити поета, усвідомлювали, що самі ж творять національний міф незламності українського духу, вони ніколи не довели б висмоктану з пальця й «зав'язану» на протистоянні П. Шелест – Л. Брежнєв справу до суду. Але сталося саме так, і це ще одне свідчення всесильної долі. Свого часу та ж доля, в якій поєднано інстинкт самозбереження й прагнення самоспалення, провидіння й віру, будень і свято, примусила Стусових батьків перебратися з голодної й безперспективної Рахнівки (Вінниччина) до робітничого Сталіно, а самого Василя погнала звідти до Києва – міста, яке не раз виштовхувало його із себе як чужорідне тіло, аби вже по смерті вшанувати як героя.

Доля випробовувала поета щораз новими шляхами, але він, угадуючи її веління, знаходив у собі сили й готовність гордо приймати виклик. Так творилася містерія життя Василя Стуса, за внутрішньою логікою якої йому належало попри все максимально реалізовувати – «тратити» – себе. Постійна готовність за будь-яких обставин максимально наповнювати життєву мить і дозволяє сьогодні говорити про феномен Василя Стуса – людини, поета, чоловіка, батька, сина, знаного й незнаного, доброго і…

Нині мого батька дуже зручно трактувати як борця за незалежність України. Мені ж видається, що цей момент другорядний і присутній лише в останні п'ять–вісім років поетового життя. Працюючи над біографією Василя Стуса, збагнув: він – передусім людина, яка не допускала неповаги до себе за жодних обставин. Він кинув виклик суспільству, в якому існував, але це вселюдський виклик, бо неординарна особистість у всі часи входить у суперечність із суспільством.

Більшість таких людей внутрішньо ламається або вчиться йти на великі чи малі компроміси. Поет залишався собі вірним до кінця. І спромігся зреалізуватися, мав друзів, кохану, яка чекала його після арешту. Про це можуть мріяти 99,9 відсотка чоловіків. Бо зрозуміти тата було дуже складно, тому мама швидше вірила йому й чекала саме тому, що вірила. Вона до цього часу каже, що Василь Стус був неземною людиною. Він творив свій світ, який нині цікавий не лише в Україні саме тому, що універсальний.

Василь Стус зберігав вірність українській культурі, хоча були спокуси перейти в російську. У 1970 році, не маючи жодних можливостей на батьківщині, він навіть намагався вступити на Вищі сценарні курси у Москві й написав сценарій російською мовою.

Не можу сказати, що я збагнув тата. Жив без нього з п'яти років. Швидше в нас були взаємини вчителя й учня, причому учня аж ніяк не найкращого, який усе сприймає із запізненням. Але мені цікаво пізнавати і Стуса-батька, і Стуса-особистість, і Стуса-поета. Думаю, що небагато знайдеться тих, хто, не маючи за життя визнання, зберігають таку непохитну віру в себе. Розповісти про це мене переконав Микола Жулинський. Я довго пручався. Зрештою здався. Можна сказати, що три чверті книжки написано дослідником і чверть – сином. Нині я виховую своїх синів. Я вчу їх лишень любити: світ, тих, хто поруч.

 

Микола ЖУЛИНСЬКИЙ:

– Не все з творчої спадщини Василя Стуса збереглося. Не менш як шістсот його віршів було конфісковано й знищено в страшні роки табірних страждань. Проте й з того, що дійшло до читача чи залишилося в рідних та близьких, можна судити про масштабність художнього мислення великого майстра слова. Амплітуда його настроїв величезна, сягає катастрофічної перенапруги. Особливо важко переживав Василь Стус розлуку з дружиною й маленьким сином. Їхні образи виринають у снах, з'являються у темені безсоння, проступають на холодних мурах, запитують і кличуть до себе… Непросто уявити душевний стан поета в період слідства, під час першого, а потім і другого ув'язнення на десять років позбавлення волі і п'ять – заслання. Цей вирок було оголошено не в моторошні тридцяті, а вже у вісімдесяті (точніше, 2 жовтня 1980 року). На примусових роботах в уральському таборі в ніч з 3 на 4 вересня 1985 року поет згас, та залишився його великий цілісний доробок, де є такі слова: «Іди – мужній і сам себе помножуй…»

 

 Підготував
Микола СЛАВИНСЬКИЙ.

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Сьогодні, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Сьогодні, 23 квітня

Союзники назвали дату нової зустрічі щодо зброї для ЗСУ у форматі "Рамштайн" Вчора, 22 квітня

Кулеба розказав міністрам ЄС, що ще є можливість запобігти гіршим сценаріям Вчора, 22 квітня

Норвегія приєднається до ініціативи з забезпечення України засобами ППО Вчора, 22 квітня

Громадяни Словаччини зібрали вже понад 3 млн євро на снаряди для України Вчора, 22 квітня

Глава МЗС Швеції: ЄС хоче запровадити санкції проти СПГ з Росії і "тіньового флоту" Вчора, 22 квітня

Ідеальні подарунки на День матері Вчора, 22 квітня

Сенатор США допустив відправку Україні далекобійних ATACMS до кінця наступного тижня Вчора, 22 квітня

У Конгресі підтримали конфіскацію заморожених активів РФ у США для України 21 квітня