№3, лютий 2006

Алчевськ. Уроки

Розритий котлован, що оголив кусок горезвісної теплотраси, в Алчевську став "визначною пам'яткою" №1. Звідси, по суті, починається сумна історія про те, як, аби покарати за прорахунки прихильників радянської гігантоманії, замерзло ціле місто. Звідси почав знайомство з Алчевськом і Президент України. Постояв він біля чотириметрової ями, відміряв поглядом відстань до котельні. А може, і "глибину" логіки, згідно з якою котельню побудували за шість кілометрів від останнього об'єкта. Хіба може теплоносій, подолавши таку відстань, зберегти температуру? За такої системи теплопостачання губилося до 40 відсотків тепла.

Алчевськ нині схожий на блокадне місто. Серед багатоповерхівок там стоять військові намети МНС, димлять "буржуйки". Це вірна ознака тепла, це життя. Сюди приходять ті, хто хоче погрітися, попити гарячого чаю або скуштувати кулешу. Тут нікому не відмовляють і дають добавку. Таких пунктів обігріву загалом 15. Містом ходять люди в камуфляжній і робочій формах. Тепер житлові масиви – осередок техніки. Багато міліції. І жителів. Останніми днями січня потеплішало до мінус 3, і люди вийшли поспілкуватися, попащекувати, обговорити дії місцевої влади, яка показала свою безпорадність.

Температура в квартирах така сама, що й на вулицях. Найтепліше місце – кухня, де можна погрітися від увімкнених газових конфорок. Люди мерзнуть, але квартири не полишають. Бояться мародерства. "Буржуйки" теж не встановлюють з суто прагматичних міркувань: не закоптити б рідні стіни. Владу лають. І місцеву, і ту, котра "сидить у Києві". Як яскраве підтвердження всенародного нещастя демонструють перевернуту каструлю з борщем, що промерзла до самого дна. Без тепла городяни живуть уже другий тиждень.

Аварія сталася 22 січня. Унаслідок прориву магістральної тепломережі зупинилася центральна котельня – "Східна". Слідом за нею вимушено припинила роботу й друга – "Заводська". У місті 117 тисяч мешканців, з яких понад 90 тисяч користуються централізованим опаленням. Ці люди й залишилися без тепла та води, а в окремих випадках – і без енергопостачання. До 26 січня нічого практично не змінилося, і надзвичайна ситуація набула загальнодержавного значення.

Начальник відділу освіти і виховання Алчевського міськвиконкому Олена Колосовська, ховаючи замерзлі руки в кишені, показує СШ №6. Сьогодні тут бригади Алчевського металургійного комбінату замінюють усю опалювальну систему. У місті 19 шкіл, і тільки 5 із них не замерзли, бо мають автономне теплопостачання. 14 шкіл промерзли дощенту. За рішенням уряду 8 тисяч школярів Алчевська буде оздоровлено в Криму, у знаменитому "Артеці", де вони продовжать навчання. Першого лютого "Укрзалізниця" надала для цієї поїздки два потяги, й перші дві тисячі дітлахів вирушили в Крим. Подбали залізничники також про людей похилого віку та пенсіонерів, запропонувавши їм відігрітися у своїх відомчих пансіонатах, профілакторіях і будинках відпочинку.

Великомасштабну аварію в Алчевську сьогодні називають уроком владі. Але це схоже скоріше на покарання за зволікання в реформуванні житлово-комунального господарства. Адже де тонко, там і рветься.

Коли верстався номер



За даними прес-служби МНС, в Алчевську станом на 6 лютого до тепломережі підключено 328 житлових будинків, 12 дошкільних закладів і 13 загальноосвітніх шкіл. Тривають роботи з підключення 337 будинків, 12 дошкільних закладів і 6 загальноосвітніх шкіл. Загалом до ліквідації наслідків аварії залучено 4 тисячі 403 особи, у розпорядженні яких 86 одиниць техніки. На оздоровлення в Крим, Львівську і Донецьку області відправлено 6 тисяч 982 дитини. Зокрема, до Криму вже прибули 3 тисячі 346 дітей разом із супровідниками. У міжнародному дитячому таборі "Артек" уже перебуває 1 тисяча 407 осіб. Протягом 5–7 лютого в автономію прибуде ще 3 тисячі 620 дітей, які будуть розміщені в санаторно-курортних закладах Євпаторії, Судака та Феодосії.

Автор: Алла АНТИПОВА

Останні новини

У Бундестазі заявили, що Грузія марнує всі шанси на вступ до ЄС Сьогодні, 20 вересня

Сійярто прийняв російського міністра й поскаржився на "вороже середовище" Сьогодні, 20 вересня

Норвегія збільшить рамки підтримки України до 135 млрд крон до 2030 року Сьогодні, 20 вересня

ЗМІ дізнались склад майбутнього уряду Франції: буде новий глава МЗС Сьогодні, 20 вересня

Стефанішина: в ЄС вже говорять з нами про прискорені процедури вступу України Вчора, 19 вересня

Німеччина цьогоріч планує додатково виділити 400 млн євро на військову допомогу Україні Вчора, 19 вересня

Стефанішина побилася об заклад із журналістом щодо дати вступу України в ЄС Вчора, 19 вересня

Посол ЄС поділилась прогнозами про темп відкриття переговорних розділів для України Вчора, 19 вересня

Президентка Єврокомісії у п’ятницю приїде до Києва Вчора, 19 вересня

Посол ЄС: Україна дійсно може вступити у Євросоюз до 2030 року Вчора, 19 вересня