№24, грудень 2007

«Запали свічку!»«Запали свічку!»

24 листопада 2007 року на Михайлівській площі зібралися тисячі людей вшанувати пам'ять жертв Голодомору 1932–1933 рр., які пройшли скорботною ходою від Софійського майдану до Пам'ятного знака «Жертвам Голодоморів 1932–1933 років» на Михайлівській площі. Свічки пам'яті встановили біля підніжжя знака. Православною панахидою представники церкви вшанували пам'ять безневинних жертв тоталітаризму. Засвічені свічки стали нагадуванням усім живим, що біль трагедії живе в серцях нащадків мільйонів, загиблих від голоду.

Шануймо живих

Документально встановлено, що понад 300 тисяч мешканців Черкащини стали жертвами Великого голоду 1932–1933 років. Численні дослідницькі групи, створені в містах і районах, із допомогою більш як 700 фахівців з'ясували близько 155 тисяч імен загиблих жителів краю та понад 97 тисяч черкащан, котрі пережили жахливий період вітчизняної історії, але через правові колізії не мають відповідного статусу. Складено списки понад 48 тисяч осіб, що постраждали від голоду.

Уже занотовано 690 свідчень очевидців трагедії. Державний архів Черкаської області виявив 738 документів – звітів, листів і спогадів про страшні події. Ним видано збірку матеріалів «Голод 1932–1933 років на Черкащині», а професором кафедри української літератури Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Василем Пахаренком – історико-публіцистичне дослідження «Віті єдиного древа: Україна Східна і Західна в апокаліпсисі XX століття». Завершується підготовка до друку документально-публіцистичного видання «Голодомор 1932–1933 років на Черкащині. Книга пам'яті в документах та спогадах». Значну частину документів і спогадів очевидців буде опубліковано вперше.

Дані засвідчують: у переважній більшості сіл області кількість померлих під час голоду перевищує кількість загиблих у період Другої світової війни. У Сахнівці, що поблизу Корсунь-Шевченківського, встановлено один із найкращих на Черкащині пам'ятників жертвам Голодомору – «Криниця совісті». Педагог, наш земляк Олександр Захаренко разом з учнями, обійшовши все село, записав спогади про дітей, котрі померли від голоду. Нині 400 дзвіночків на пам'ятнику нагадують про них.

Болюча тема знайшла відгук серед творчої молоді. Вражає глибина робіт студентів Черкаського бізнес-коледжу, які представили плакати, малюнки, реферати, інші роботи з тематики встановлення історичної правди. Найкращі твори студентів місцеві видавництва використовують як ілюстративний матеріал до майбутніх книжок. Одним з найповніших видань, звісно, буде Книга пам'яті жертв Голодомору 1932–1933 років.

А майже дві сотні пам'ятних знаків, що встановлено й освячено протягом двох останніх років на Черкащині, впорядковані масові поховання загиблих – це шана нині живих.

Нагадуванням про найважчі сторінки української історії став монумент загиблим від голоду в Україні, який нещодавно було відкрито в Бельгії, у місті Рейн. Автор пам'ятника – черкащанин Микола Теліжко.

Автор: Владислав КИРЕЙ

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Сьогодні, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Сьогодні, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Сьогодні, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Сьогодні, 23 квітня

Союзники назвали дату нової зустрічі щодо зброї для ЗСУ у форматі "Рамштайн" Вчора, 22 квітня

Кулеба розказав міністрам ЄС, що ще є можливість запобігти гіршим сценаріям Вчора, 22 квітня

Норвегія приєднається до ініціативи з забезпечення України засобами ППО Вчора, 22 квітня

Громадяни Словаччини зібрали вже понад 3 млн євро на снаряди для України Вчора, 22 квітня

Глава МЗС Швеції: ЄС хоче запровадити санкції проти СПГ з Росії і "тіньового флоту" Вчора, 22 квітня

Ідеальні подарунки на День матері Вчора, 22 квітня