№24, грудень 2007

Вугілля та метан – корисне і смертельнеВугілля та метан – корисне і смертельне

18 листопада о 3:11 на шахті імені Засядька в Донецьку на горизонті 1078 стався вибух метано-повітряної маси. За даними Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, у момент вибуху під землею перебували 457 гірників. 357 із них вдалося вивести на поверхню. У результаті вибуху загинуло 101 шахтар.

 

З 1999 року це була п’ята катастрофа на цьому підприємстві:
24 травня 1999 року – 50 загиблих і 49 поранених;
19 серпня 2001 року– 55 загиблих і 33 поранених;
31 липня 2002 року – 20 загиблих;
20 вересня 2006 року – 13 загиблих і 62 поранених.

Досі наймасштабнішою вважалась аварія на шахті ім. Баракова в Луганській області 11 березня 2000 року, яка забрала життя 80 гірників і травмувала сімох. Але шахта імені Засядька побила цей гіркий рекорд – загинуло 100 гірників.

Причиною частих аварій на підприємстві експерти називають високий рівень виділення метану. Шахта імені Засядька краще за інші обладнана системою безпеки, однак це не запобігає майже щорічним аваріям.

Основними проблемами вугільної промисловості України в Держгірпромнагляді вважають відносно глибоке залягання вугільних пластів (у шахті Засядька – понад кілометр), відсутність дегазації шахт, зношеність техніки й невиконання вимог до її експлуатації.

Цього разу, за висновками комісії, вибух стався в результаті виділення метану. Метан виділяється у той момент, коли комбайн руйнує пласт вугілля. Що більше видобувають «чорного золота», то більше небезпечного газу. Зазвичай у лави подають свіже повітря, аби зменшити концентрацію метану. Однак таке провітрювання має певні обмеження: що більше подається повітря, то інтенсивніше воно рухається. А коли його швидкість перевищить вісім метрів на секунду, у лаві виникне вітер, за якого люди працювати не зможуть. Доведеться призупиняти роботу. Але подібні перерви – це зменшення видобутку вугілля й відповідно кількості зароблених грошей. Такий потужний вибух не може статися несподівано, через разове виділення газу. Для цього необхідно, щоб упродовж однієї-двох змін вміст метану в повітрі був завищений. Отож списувати причини аварії на стихію не можна, заявив Віктор Ніколін, професор кафедри охорони праці й аерології ДонНТУ. Має йтися про злочинне порушення правил безпеки.

Сім'ям загиблих шахтарів буде надано матеріальну допомогу в розмірі 300 тисяч гривень, постраждалим шахтарям – по 100 тисяч гривень. На жаль, за українськими законами матеріальна допомога обкладається податками, тому виникають ситуації, коли люди змушені повертати гроші державі. Омбудсман України Ніна Карпачова наголосила: у таких випадках вона як Уповноважений Верховної Ради з прав людини звертається до Кабінету Міністрів і він приймає відповідну постанову про те, що «благодійна допомога, котра надійшла на розрахунковий рахунок родинам загиблих і потерпілих від аварії, не обкладається податком». Ці питання, запевнила пані Карпачова, дуже ретельно контролюються.

Архів журналу Віче

Віче №12/2015 №12
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Нові F-16 в Україні, зустріч Зеленського і Трампа, відкриття Нотр-Дама: новини вихідних Сьогодні, 09 грудня

Трамп не виключив можливість зменшення допомоги Україні Вчора, 08 грудня

Макрон про Сирію: Варварська держава повалена Вчора, 08 грудня

Глава дипломатії ЄС пов'язала падіння Асада зі слабкістю Росії та Ірану Вчора, 08 грудня

Зеленський наполягає на "дієвих гарантіях" миру після розмови з Трампом і Макроном Вчора, 08 грудня

Зеленський розповів про свою зустріч з Трампом і Макроном Вчора, 08 грудня

У Єлисейському палаці анонсували тристоронню зустріч Макрона, Трампа і Зеленського 07 грудня

Зеленський прибув до Єлисейського палацу для зустрічі з Макроном і Трампом 07 грудня

Зустріч Зеленського, Трампа і Макрона тривала 35 хвилин 07 грудня

Саміт ЄС обговорить ситуацію в Україні, чекають на Зеленського 07 грудня