№24, грудень 2007

Вас іcт газ?Вас іcт газ?

Ціна на газ для України на 2008 рік не може перевищувати 150–160 доларів за тисячу кубометрів. Саме така вартість блакитного палива враховувалася під час розробки українського бюджету-2008. Однак в останні дні листопада Туркменистан ошелешив новою ціною на газ для Росії. Це 130 доларів за тисячу кубів у першому півріччі й 150 - у другому. Автоматично зросте ціна й для України, яка досі одержувала «мікс» з дорогого російського газу і дешевого туркменського.

Нині переговори між «Газпромом» і «Нафтогазом» щодо ціноутворення на газ зайшли в глухий кут. Складається враження, що внутрішні українські політичні баталії істотно впливають на переговорний процес із російським постачальником. Небайдужість до розкладу політсил в українському парламенті вочевидь заважає поміркованому вирішенню газового питання. Це буде очевидним, коли стане зрозуміло, хто очолить Верховну Раду й займе прем'єрське крісло. А поки що переговори перервані, бо вдома до «Нафтогазу» поставились упереджено: надійшла інформація про проблеми з податковою. Голова «Нафтогазу» Євген Бакулін заявив, що податківці мають намір силою захопити будівлю компанії з метою арешту її майна. Такі дії силовиків можуть поставити переговори з Росією на межу зриву, вважає пан Бакулін.

Незрозуміло, чому держава, трепетно очікуючи доленосного результату переговорів, намагається водночас погіршити ситуацію й завадити позитивному їх закінченню. Це суперечить здоровому глузду.

 Раніше Україна й Росія вели переговори про поетапний перехід до ринкових цін і тарифів на постачання газу до нашої держави та його транзит її територією. «Газпром» запропонував Києву пакетну угоду: рік постачань газу за граничною ціною, яку зможе витримати українська промисловість, за умови подальшого переходу на ринкові ціни. Заступник голови правління «Газпрому» Олександр Медведєв уточнив, що друга частина угоди може набрати чинності з 2011 року, а європейська ціна на газ, до якої слід готуватися Україні, становитиме приблизно 300 доларів за тисячу кубометрів.

З 2007 року Україна отримує природний газ по 130 доларів за тисячу кубометрів на кордоні з Росією, що на 36,8% більше за ціну 2006 року (95 доларів). Щороку наша держава споживає 75 млрд. кубометрів газу, при цьому власний видобуток становить близько 20 млрд. Значні обсяги великих і унікальних українських родовищ вуглеводнів значною мірою відпрацьовано ще за радянських часів. Однак відкриті зовсім недавно поклади газу в басейні Чорного моря дають надію на збільшення видобутку вдвічі. За оцінками експертів, Україна зможе покривати половину своїх потреб за рахунок власного газу. Останніми роками на її території виявлено близько 150 нових нафтових, нафтогазових, газоконденсатних і газових родовищ. Вони зосереджені в трьох регіонах: Карпатському, Дніпровсько-Донецькому, Причорноморсько-Кримському.

Автор: Катерина КОРОЛЬ

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Сьогодні, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Сьогодні, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Сьогодні, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Сьогодні, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Сьогодні, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Сьогодні, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня