№24, грудень 2007

Що може згуртувати півторамільйонний мегаполіс? Якщо це Харків, то тільки футбол!Що може згуртувати півторамільйонний мегаполіс? Якщо це Харків, то тільки футбол!

І не просто звична, по-українському нуднувата гра, а футбол вищого ґатунку. Як-от нинішнього року, коли харківський «Металіст» уперше виборов бронзові медалі чемпіонату України й гідно виступив у Кубку УЄФА проти пихатого англійського «Евертона», поступившись лише через брак досвіду. А що команді до снаги брати штурмом і не такі висоти, в Харкові переконані геть усі.

Загальна ейфорія охопила його мешканців, коли наша держава разом із Польщею здобула право приймати в 2012 році фіналістів чемпіонату Європи з футболу, а Харків назвали серед міст, де можна було б провести такі матчі. Глава Федерації футболу України Григорій Суркіс додав харків'янам оптимізму, виступивши за проведення фінальних поєдинків Євро-2012 у шести, а не в чотирьох містах, як було заплановано раніше. Очільник ФФУ зазначив, що ентузіазм людей, котрі сьогодні бодай на папері готують об'єкти до чемпіонату, тримається на високому рівні – і в основних, і в резервних містах. «Як людина, котра ініціювала проект Євро-2012, і як член виконкому УЄФА, я зроблю все можливе, аби Одеса й Харків, якщо будуть готові, отримали хоча б по одному матчу, – пообіцяв він і багатозначно додав: – Які міста будуть основними, а які резервними, залежатиме від виконання регіонами взятих на себе зобов'язань».

Це вже було неабищо! Я вам не скажу за всю Одесу – їм своє робить, а Харків стрепенувся. Таки да! Новина від Суркіса-старшого й досі активно обговорюється вболівальниками, котрі сподіваються на проведення бодай одного матчу. А запеклі оптимісти – навіть не одного.

Щоправда, «отці міста» до розряду таких навряд чи належать. Як, зрештою, й обласне керівництво. Вони – реалісти, їм треба визначитися щодо тактики й стратегії підготовки до Євро-2012. Для цього Харкову нинішнього року виділили 35 мільйонів гривень. Голова постійної комісії облради з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту і туризму Наталя Левченко запевнила: стосовно підготовки до ЧЄ-2012 між облрадою та облдержадміністрацією панує цілковите взаєморозуміння. А щодо тих 35 мільйонів, то вони надійшли з різних джерел: 20 – із державного бюджету, 10 – із обласного й 5 – з міського. Ці кошти підуть на реконструкцію стадіону «Металіст».

Справді, як обійтися без стадіону, приймаючи гостей із Європи? Та перш ніж розповісти про нього, слід зафіксувати такий факт, що має увійти до хроніки місцевого самоврядування: у Харківській міськраді створено управління з питань підготовки й проведення в місті фінального турніру чемпіонату Європи 2012 року.

До того ж на останній сесії міськради депутати затвердили концепцію програми підготовки й проведення в Харкові матчів фінального турніру ЧЄ-2012. Документ, що складається із семи розділів, загалом описує, якими мусять бути тренувальні бази, скільки готелів слід побудувати, які дороги реконструювати тощо. Про гроші наразі не йдеться. Заступник міського голови Михайло Фадєєв ще раніше пояснив, що концепція – то лише план, а детальну інформацію буде закладено в саму програму підготовки.

А тепер про стадіон «Металіст». Концепцію його реконструкції вже розроблено. Він стане багатофункціональним спортивно-розважальним центром із трьома секторами: для великого спорту й активного відпочинку, торговельно-офісним та концертної арени й конференц-центру. Під східною трибуною має бути фітнес-центр із широким спектром послуг для відвідувачів, а під північною – зали для занять боксом, міні-футболом і скелелазінням. На західній трибуні буде спеціальне приміщення для VIP-гостей і представників ЗМІ.

Після завершення реконструкції стадіон відповідатиме всім вимогам, які висуває УЄФА передовсім щодо безпеки й комфорту вболівальників. Максимальна кількість глядачів на трибунах – 42 тисячі. Для них працюватимуть понад двісті точок харчування та чотири медпункти. Усі місця для глядачів мають бути захищені дахом. І, звичайно ж, обов'язковими є система плазмових екранів та чудове освітлення.

Окрім цього, запевнив голова облдержадміністрації Арсен Аваков, у Харкові заплановано навколо стадіону спорудити великий комплекс «Металіст-Сіті» з готелями, житловими будинками, об'єктами соцкультпобуту. А в центрі міста на території 20 гектарів буде створено паркову зону, з'являться тенісні корти, готелі й кемпінги. На все це мають спрямувати понад 200 мільйонів доларів інвестицій.

Де їх узяти? Харківський міський голова Михайло Добкін ще влітку розповів журналістам, що спорудженням готелів у місті зацікавилися іспанські бізнесмени. Спортивним комплексом спільно опікуватимуться обласна влада та президент клубу «Металіст» Олександр Ярославський. Він-таки допоможе КП «Харківський міжнародний аеропорт» – буде інвестором, як зазначив М. Добкін, котрий гарантує спорудження протягом трьох років сучасного аеровокзалу, ремонт злітно-посадкової смуги й створення необхідної інфраструктури. Про передачу аеропорту в концесію не йдеться. А зведення нового термінала, подовження злітної смуги та придбання сучасного навігаційного обладнання коштуватиме, за підрахунками фахівців, 200 мільйонів доларів.

Модернізацію залізничних вокзалів, де під час проведення Євро-2012 пасажиропотік збільшиться в півтора разу, візьме на себе «Укрзалізниця».

Насамкінець іще про кілька ознак підготовки Харкова до фінальної частини чемпіонату Європи. Дуже неоднозначно сприйняли в місті повідомлення про те, що обласна влада має намір створити клініку найвищого рівня. На думку заступника голови облдержадміністрації Ігоря Терехова, її послугами не зможуть скористатися соціально незахищені та малозабезпечені харків'яни, а лише люди із середніми та високими статками й туристи-вболівальники з Європи. Лікарями в клініці, де будуть усі медичні відділення, працюватимуть професори медичних вузів. Її обладнають найновішим діагностичним, операційним, реанімаційним устаткуванням. Скільки це коштуватиме, І. Терехов не знає, але певен, що держава допоможе збудувати клініку вчасно.

Харків мусить надати учасникам і гостям чемпіонату близько 24 тисяч готельних номерів. Про це розповів М. Добкін на зустрічі з колективом ВАТ «Турбоатом». Згідно зі спеціальною державною програмою, яку мають розробити, буде побудовано гуртожитки з ізольованими квартирами, котрі під час чемпіонату використовуватимуть як готельні помешкання, а після його завершення здаватимуть в оренду без права приватизації на 10–12 років молодим сім'ям, що стоять у черзі на житло. Квартплата не перевищуватиме 250 гривень на місяць, що дасть змогу молодятам назбирати грошей для купівлі власної квартири.

Підготовка до Євро-2012 і проведення фінальних матчів на футбольних полях України й Харкова зокрема накладуть свій відбиток на інфраструктуру міста-мільйонника, на свідомість його мешканців. Ми долучимося до Європи, до її стандартів і традицій. Україні це аж ніяк не зашкодить. Бо вона ще дуже молода.

Автор: Сергій КОРСУН

Останні новини

Прем'єр Словаччини сказав Шмигалю про холодне ставлення до вступу України у НАТО, але не в ЄС Сьогодні, 07 жовтня

Нідерланди виділять 400 млн євро на розробку безпілотників для України Сьогодні, 07 жовтня

Фіцо каже, що ніколи не погодиться на членство України в НАТО Сьогодні, 07 жовтня

Президент Естонії закликав Захід знести стіну обмежень навколо України Сьогодні, 07 жовтня

Байден відмовляє Ізраїль від ударів по нафтових об’єктах Ірану 05 жовтня

"Торгова війна" ЄС і Китаю, Молдову лякають путчем, рішення ЄС про сосиски: новини дня 05 жовтня

Литва визнала Корпус вартових ісламської революції терористами і закликала ЄС брати приклад 04 жовтня

Оборонний бюджет Польщі на 2025 рік буде рекордним 04 жовтня

Фіцо мріє про "нормальні відносини з РФ" після війни в Україні 03 жовтня

Україна отримала систему Patriot від Румунії 03 жовтня