№24, грудень 2007

Стара хата й новий будиночок прагнуть нас напоумитиСтара хата й новий будиночок прагнуть нас напоумити

Їдучи з Холмів до райцентру Семенівка, не оминути перехрестя
доріг із невеличкою бензозаправною станцією на узбіччі.
На подорожніх, котрі опиняються в цьому закутку Чернігівщини, незабутнє враження справляє не бензозаправна станція, розташована серед заростей диких трав, а хата на протилежному боці шляху. Власне, це й не хата, а залишки колишнього житла, нині покинутого мешканцями.

Від загадкової оселі, колись солідно складеної з дубового бруса, а нині – мовчазного об'єкта з напівпроваленою стріхою, не можна відірвати очей. Важко пояснити, що саме так приваблює в незвичайній і водночас мальовничій споруді.

Ніби руїна, але вікна не побиті; за дбайливо пофарбованою в яскравий зелений колір огорожею – заросле високими травами й кущами подвір'я; на стіні між вікнами – вже трохи прихоплена іржею біла емальована табличка з написом великими літерами: «СЕНЬКО».

Навколо тиша й спокій. Здається, хата – попри очевидність кінця, що підкреслюється жалібними залишками колишньої солом'яної стріхи та шматками старого руберойду на подекуди поламаному решеті крокв, – жива істота. Вона ще не вмерла, ще триває на цьому світі, ще не хоче переходити в потойбічний і намагається щось важливе сказати людям.

Колись хутір називали Піщанка, потім – Сеньків. Нині про цю назву нагадує лише емальована табличка з прізвищем колишнього господаря Миколи Петровича Сенька. Нагадує про сотні тисяч таких хат, які, покинуті господарями, волають до нас пошматованими стріхами: «Отямтеся, люди добрі!»

Мабуть, саме цей голос почули нащадки Михайла Филимоновича Козика. Чепурненький веселий будиночок його родини – майже поряд із хатою Сенька. Дім сяє світлими фарбами, ніби усміхається, зі стрункою ялиною на розі й двома тарілками телевізійних антен на повздовжній і торцевій стінах, із дбайливо прибраним двором, огородженим високим парканом, за яким ген аж до лісу простягається широке поле.

Дві оселі ніби віддзеркалюють наше суперечливе сьогодення. Контраст між спорудами такий разючий, що, здається, вони не лише намагаються розповісти нам про минуле та майбутнє, а й попередити про щось, напоумити людей.

 А ось Михайло Козик без порад знає свою справу. Він, до слова, вже вісімдесятирічний, щодня працює на обійсті, порядкує в дворі й навколо, утримує двох корів, дає собі раду й допомагає дітям, знає про всі події в Україні. Вважає, що треба вже перестати отам – на владній горі – «дбати про людей», а дати людям можливість самим потурбуватися про себе. Тоді не знадобиться оголошувати, скажімо, «рік села», бо кожен день і всі роки будуть часом нормального життя, в якому вже не побачиш зруйнованих, покинутих людьми хат.

Автор: Віталій КОРЖ

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Голова МЗС: Лише військової допомоги США недостатньо для перемоги над Росією Сьогодні, 24 квітня

Глава Пентагону поговорив з грецьким колегою на тлі публікацій про тиск щодо Patriot для Києва Сьогодні, 24 квітня

Держдеп США згадав телемарафон у звіті щодо порушень прав людини Сьогодні, 24 квітня

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Сьогодні, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії Вчора, 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол Вчора, 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Вчора, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Вчора, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Вчора, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Вчора, 23 квітня