№3, лютий 2006

Лоза, що дає мільйони

Ужгородський коньячний завод входить до трійки найбільших виробників вітчизняних коньяків. Майже чверть століття його очолює Володимир ГІсем (на знімку) – добре знана в краї людина. Володимир Васильович, окрім того, є головою ради, генеральним директором корпорації з питань садівництва, виноградарства, виноробної й консервної промисловості "Закарпатсадвинпром", депутатом обласної ради двох скликань. Нагороджений орденом "Святий князь Володимир", срібним орденом "Слава на вірність Вітчизні", а за багаторічну доброчинну діяльність і меценатство – міжнародним орденом Святого Миколи Чудотворця.

Відправною датою народження коньячного виробництва на Закарпатті став 1959 рік. Саме тоді в цеху спиртокурення в селі Великих Лазах виробили й заклали в дубові бочки першу партію коньячного спирту, а в 1962-му випустили перший коньяк "Три зірочки". Оскільки виробництво напоїв було розташоване в непристосованих приміщеннях, у період із 1967-го по 1970 рік на околиці обласного центру збудували два цехи витримки коньячних спиртів і купажу коньяків, а також цех спиртокурення. Тож виробництво цілком перебазувалося в Ужгород.

Нині підприємство спеціалізується на випуску коньяків торгової марки "Тиса" віком від 3 до 12 років. Виготовляються вони з екологічно чистої сировини, мають неповторний аромат і вишуканий смак. Саме це принесло закарпатським коньякам визнання та славу: 26 золотих, 18 срібних та 6 бронзових медалей на міжнародних і вітчизняних виставках у Будапешті, Москві, Санкт-Петербурзі, Сочі, Єревані, Кишиневі, Києві, Ялті, Новій Каховці. У 1997-му ужгородці привезли Золотий приз "За якість коньяків" із Парижа, два роки тому – європейський приз з Оксфорда. У 2004-му підприємство було серед переможців конкурсу "100 кращих товарів України". А виробляє воно нині шість видів коньяків: ординарні – "Три зірочки", "Закарпатський" і "П'ять зірочок", марочні – "Тиса", "Карпати" та "Ужгород.

Виноградарство – одна з високорентабельних галузей аграрного сектору економіки Закарпаття й щорічно поповнює бюджет регіону на 12–14 мільйонів гривень. Корпорація з питань виноградарства, садівничої та консервної продукції "Закарпатсадвинпром" – флагман цієї галузі. До її складу входять 25 господарств і підприємств. Серед них – Іршавський завод продтоварів, агроторгові підприємства радгосп-заводи "Руськополівський", "Великолазівський", "Берегівський", державне підприємство "Торговельний Дім "Гроно". Вони господарюють на 1500 гектарах виноградників і 1724 гектарах плодових насаджень та ягідників.

– Головна мета створення корпорації, – каже Володимир Гісем, – це відродження багаторічних насаджень у господарствах різних форм власності на основі прогресивних технологій виробництва плодів, ягід, винограду та їх переробка, а також збільшення виноградних плантацій на 250 – 300 гектарів.

Підприємства корпорації виробляють вина в широкому асортименті: білі виноградні столові марочні "Середнянське", "Променисте", "Берегівське", "Перлина Карпат", десертне марочне "Троянда Закарпаття", ординарні столові сортові "Рислінг", "Боржавське", "Ізабелла", ординарне виноградне міцне "Гроно Закарпаття", ординарні десертні "Іршавське", "Ізабелла", плодово-ягідні "Долина нарцисів", "Гуцулочка", "Хустський замок", "Альмінська долина", "Циганський табір". Їх нагороджено 72 медалями, з яких, зокрема, 26 золотих і 41 срібна.

Окрім вин, корпорація випускає мінеральну воду "Плосківська", що ідентична "Боржомі", а також різну плодоовочеву консервну продукцію: соки, компоти, джеми, маринади. Робота переробних підприємств спрямована на наповнення споживчого ринку високоякісними, екологічно чистими продовольчими товарами власного виробництва за доступними цінами. Їх асортимент становить майже 40 найменувань.

– Є всі можливості, щоб довести цю кількість і за п'ятдесят, – наголошує Володимир Гісем. – І все ж своєрідною візитівкою не лише нашого підприємства, а й Закарпаття є коньяки та вина. Їх знають і в Україні, і у світі.

Автор: Іван ДОНЕЦЬ

Останні новини

Норвегія збільшить рамки підтримки України до 135 млрд крон до 2030 року Сьогодні, 20 вересня

ЗМІ дізнались склад майбутнього уряду Франції: буде новий глава МЗС Сьогодні, 20 вересня

Стефанішина: в ЄС вже говорять з нами про прискорені процедури вступу України Вчора, 19 вересня

Німеччина цьогоріч планує додатково виділити 400 млн євро на військову допомогу Україні Вчора, 19 вересня

Стефанішина побилася об заклад із журналістом щодо дати вступу України в ЄС Вчора, 19 вересня

Посол ЄС поділилась прогнозами про темп відкриття переговорних розділів для України Вчора, 19 вересня

Президентка Єврокомісії у п’ятницю приїде до Києва Вчора, 19 вересня

Посол ЄС: Україна дійсно може вступити у Євросоюз до 2030 року Вчора, 19 вересня

Президент Румунії попросив створити центр навчання українських морських піхотинців Вчора, 19 вересня

Трамп заявив, що може зустрітися з Зеленським наступного тижня Вчора, 19 вересня