№3, лютий 2006

Експеримент на Червоній горі

Як на вирубці посеред масиву букового лісу чай росте

Біля витоків закладання чайних плантацій на Закарпатті був і доктор біологічних наук професор Ужгородського національного університету Василь Комендар.

– У п'ятдесяті роки тепер уже минулого століття , – розповідає вчений, – за вказівкою Сталіна наукові установи Союзу РСР взялися за експерименти з вирощування тропічних і субтропічних рослин на півночі, а північних культур – на півдні.

1947 року в ботанічному саду Ужгородського державного університету розпочалися досліди із вирощування, акліматизації та інтродукції чайної рослини в екстремальних умовах. Для закладки плантації було обрано Червону гору поблизу Мукачевого. Там створили своєрідну базу для керівництва експериментом. Заклали й 10 опорних експериментальних ділянок. Виділили майже 8 тисяч гектарів земель, придатних для вирощування чаю, у передгірній ужгородсько-мукачівській смузі. Протягом 1950–1952 років ці роботи вела регіональна закарпатсько-молдавська експедиція з вивчення чайної рослини. Найвдалішим виявився експеримент на Червоній горі.

Чайна плантація на Червоній горі дивом збереглася впродовж майже шістдесяти років. Її площа – приблизно 2 гектари на вирубці посеред масиву букового лісу.

– Це справді безцінний генофонд чайної рослини, що акліматизована в екстремальних умовах, – вважає Василь Комендар. – Але тривалий час ділянка була без догляду. Якщо ситуацію не змінити, через кілька років уся робота вчених і вкладені кошти, а це кілька мільйонів карбованців, можуть піти прахом. Тому разом з колегами та однодумцями ми звернулися до керівних владних структур на предмет фінансування подальших наукових пошуків із вивчення біології адаптованої чайної рослини, її збереження та розмноження, а також створення нових плантацій. Знайшли порозуміння і з Мукачівським держлісгоспом, працівники якого опікуються чайною плантацією. Адже багато хто викопує рослини для пересадки на власних земельних ділянках, не розуміючи, що чайний кущ пересадки не витримує й гине. Разом з лісівниками ми готові вирощувати посадковий матеріал і реалізовувати всім тим, хто хоче мати чайний кущ на власній грядці.

А чайна плантація може стати ще й родзинкою для численних туристів краю, бо хто не захоче побачити це диво! Тим часом науковці кафедри ботаніки на основі чайної рослини вже розробили рецепт тонізуючого безалкогольного напою "Мукачівський замок". Професор – також автор іменного "Бальзаму Комендаря", що настояний на екологічно чистих гірських травах і має тонізуючі та лікувальні властивості для чоловічого здоров'я.

Архів журналу Віче

Віче №4/2016 №4
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Рекордна партія зброї з Британії, новини щодо допомоги США, МЗС обмежує "ухилянтів": новини дня Сьогодні, 24 квітня

Зеленський і Сунак обговорили найбільший військовий пакет від Британії Вчора, 23 квітня

Знайти в США зброю для України на всю суму допомоги ЗСУ може бути проблемою – посол Вчора, 23 квітня

Туск: Польща не передасть Patriot Україні, але допоможе іншими засобами Вчора, 23 квітня

Кулеба пояснив, чому консульства України зупинили надання послуг чоловікам мобілізаційного віку Вчора, 23 квітня

Зеленський заявив про домовленість щодо ATACMS для України Вчора, 23 квітня

Тонкощі використання клейових сумішей для армування плит пінополістиролу Вчора, 23 квітня

Союзники назвали дату нової зустрічі щодо зброї для ЗСУ у форматі "Рамштайн" 22 квітня

Кулеба розказав міністрам ЄС, що ще є можливість запобігти гіршим сценаріям 22 квітня

Норвегія приєднається до ініціативи з забезпечення України засобами ППО 22 квітня