№22, листопад 2007

По здоров'я – до аптеки-музеюПо здоров'я – до аптеки-музею

Гуляючи вузенькими вуличками старого Луцька, гості міста обов'язково зупиняються біля невеликого будинку на колишній Ринковій площі. Оригінальна кована вивіска з оповитою змієм чашею повідомляє, що тут розташована аптека-музей (на знімку).

Метрової товщини стіни будинку зберігають прохолоду навіть у спеку, взимку ж оберігають від холоду. У торговому залі відтворено інтер'єр старовинної аптеки. Вздовж стін – столітні берестові шафи з безліччю шухляд, де зберігаються ліки. Зверху, за склом, різні штанглази, штофи, пляшечки, ступки. Під самою стелею – погруддя Гіппократа й Сократа.

Другим експозиційним залом є кабінет власника аптеки, тепер – завідувача. Ця невелика скромно умебльована кімната була робочим місцем цілого покоління аптекарів Злоцьких – Петра, Адама, Францішка. Стіл, крісла, вішаки, шафи. На стелажах – бібліотечка тепер рідкісних книг з аптечного ремесла: «Посібник для підготовки аптекарів» 1875 року, «Травник лікарських рослин» 1883 року, «Фармакопея польська» 1938 року, старі підручники з фармацевтичної хімії, технології ліків тощо. Зберігається тут і розкішний гербарій лікарських рослин, датований 1942 роком.

Цікавою є експозиція аптечного інвентарю: фаянсові й бронзові ступки для виготовлення порошків, змішування мазей, машинка для виготовлення супозиторіїв (свічок) і завальцювання флаконів, млинки, аналітичні ваги, мірні циліндри, балони для зберігання настоянок, штанглази зі світлого та темного скла для зберігання світлочутливих препаратів. Усім цим експонатам по сто і більше років. Осібцем виставлено аптечний посуд середини XVI століття, знайдений під час розкопок старого міста.

Інтерес викликає навіть пляшка зі спеціальним замком-корком для зберігання газованої води. Її, між іншим, теж колись виготовляли в аптеці. Для цього в 1935 році спеціально пробурили свердловину завглибшки 110 метрів. Для підсолоджування використовували сиропи з різноманітних дикорослих плодів і лікарських трав. Кажуть, що й сама артезіанська вода була цілюща.

Зауважмо: аптеки з'явилися в Луцьку значно раніше, ніж у Москві. Ще 1561 року в Луцькій актовій книзі згадується ім'я аптекарки Нети. А в столиці Московського царства перша аптека відкрилася 1581 року й залишалася єдиною до 1672-го. В Луцьку тоді їх було вже сім.

Цікавий факт: свого часу тут замовляв ліки для хворої доньки Лариси – майбутньої великої поетеси Лесі Українки її батько Петро Косач. Будинок, де мешкали наприкінці ХІХ століття Косачі, розташований за сто метрів від аптеки.

 Як і сто років тому, вона спеціалізується на виготовленні дерматологічних ліків. По супозиторії, суспензії, емульсії, лініменти, пасти, мазі, розчини для зовнішнього та внутрішнього вживання звертаються мешканці всієї Волині. За місяць в аптеці виготовляють понад тисячу індивідуальних лікарських форм, що їх не можна замінити готовими медпрепаратами.

Незважаючи на поважний вік і музейний статус, аптека Злоцьких і нині залишається одним із найавторитетніших фармацевтичних закладів області.

Фото автора.

Автор: Микола ЯКИМЕНКО

Останні новини

ЗМІ: ЄС схвалив виділення до 1,4 млрд євро з доходів з росактивів на купівлю зброї для України Вчора, 24 червня

Боррель підтвердив, що ЄС розглядає санкції проти Грузії через закон про "іноагентів" Вчора, 24 червня

ЄС наступного тижня виділить на підтримку України першу частину із 2,5 млрд євро від росактивів Вчора, 24 червня

ЄС офіційно схвалив 14-й пакет санкцій проти РФ, що вперше б'є по російському газу Вчора, 24 червня

Відрив ультраправих у Франції, сербські снаряди в ЗСУ, санкційні умови Орбана: новини вихідних Вчора, 24 червня

Дуда прибув із візитом до Китаю, щоб зокрема обговорити війну в Україні 23 червня

FT: З 2022 року Україна отримала сербські боєприпаси на 800 млн євро 22 червня

Віцеканцлер Німеччини попередив Китай про економічні наслідки підтримки Росії 22 червня

Трамп: Байден не мав обіцяти Україні членства у НАТО 21 червня

У Німеччині затримали трьох людей, зокрема українця, за підозрою у шпигунстві 21 червня