№22, листопад 2007

По здоров'я – до аптеки-музеюПо здоров'я – до аптеки-музею

Гуляючи вузенькими вуличками старого Луцька, гості міста обов'язково зупиняються біля невеликого будинку на колишній Ринковій площі. Оригінальна кована вивіска з оповитою змієм чашею повідомляє, що тут розташована аптека-музей (на знімку).

Метрової товщини стіни будинку зберігають прохолоду навіть у спеку, взимку ж оберігають від холоду. У торговому залі відтворено інтер'єр старовинної аптеки. Вздовж стін – столітні берестові шафи з безліччю шухляд, де зберігаються ліки. Зверху, за склом, різні штанглази, штофи, пляшечки, ступки. Під самою стелею – погруддя Гіппократа й Сократа.

Другим експозиційним залом є кабінет власника аптеки, тепер – завідувача. Ця невелика скромно умебльована кімната була робочим місцем цілого покоління аптекарів Злоцьких – Петра, Адама, Францішка. Стіл, крісла, вішаки, шафи. На стелажах – бібліотечка тепер рідкісних книг з аптечного ремесла: «Посібник для підготовки аптекарів» 1875 року, «Травник лікарських рослин» 1883 року, «Фармакопея польська» 1938 року, старі підручники з фармацевтичної хімії, технології ліків тощо. Зберігається тут і розкішний гербарій лікарських рослин, датований 1942 роком.

Цікавою є експозиція аптечного інвентарю: фаянсові й бронзові ступки для виготовлення порошків, змішування мазей, машинка для виготовлення супозиторіїв (свічок) і завальцювання флаконів, млинки, аналітичні ваги, мірні циліндри, балони для зберігання настоянок, штанглази зі світлого та темного скла для зберігання світлочутливих препаратів. Усім цим експонатам по сто і більше років. Осібцем виставлено аптечний посуд середини XVI століття, знайдений під час розкопок старого міста.

Інтерес викликає навіть пляшка зі спеціальним замком-корком для зберігання газованої води. Її, між іншим, теж колись виготовляли в аптеці. Для цього в 1935 році спеціально пробурили свердловину завглибшки 110 метрів. Для підсолоджування використовували сиропи з різноманітних дикорослих плодів і лікарських трав. Кажуть, що й сама артезіанська вода була цілюща.

Зауважмо: аптеки з'явилися в Луцьку значно раніше, ніж у Москві. Ще 1561 року в Луцькій актовій книзі згадується ім'я аптекарки Нети. А в столиці Московського царства перша аптека відкрилася 1581 року й залишалася єдиною до 1672-го. В Луцьку тоді їх було вже сім.

Цікавий факт: свого часу тут замовляв ліки для хворої доньки Лариси – майбутньої великої поетеси Лесі Українки її батько Петро Косач. Будинок, де мешкали наприкінці ХІХ століття Косачі, розташований за сто метрів від аптеки.

 Як і сто років тому, вона спеціалізується на виготовленні дерматологічних ліків. По супозиторії, суспензії, емульсії, лініменти, пасти, мазі, розчини для зовнішнього та внутрішнього вживання звертаються мешканці всієї Волині. За місяць в аптеці виготовляють понад тисячу індивідуальних лікарських форм, що їх не можна замінити готовими медпрепаратами.

Незважаючи на поважний вік і музейний статус, аптека Злоцьких і нині залишається одним із найавторитетніших фармацевтичних закладів області.

Фото автора.

Автор: Микола ЯКИМЕНКО

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Прем’єр Бельгії: Деякі євродепутати поширювали роспропаганду за гроші Сьогодні, 29 березня

1 млн снарядів навесні, новий пакет зброї з Німеччини, переговори з урядом Польщі: новини дня Сьогодні, 29 березня

Прем’єр: Україна домовилася з ЄС про пріоритетний скринінг законодавства у сфері агрополітики Сьогодні, 29 березня

Рада Україна-НАТО зібралась у Брюсселі через останні удари РФ по інфраструктурі Сьогодні, 29 березня

Зеленський розповів про розмову зі спікером Палати представників США Джонсоном Сьогодні, 29 березня

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Вчора, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Вчора, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Вчора, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Вчора, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Вчора, 28 березня