№19, жовтень 2007

Ніхто не з'їв бюлетеня. Шкода, або Як київські студенти стали спостерігачамиНіхто не з'їв бюлетеня. Шкода, або Як київські студенти стали спостерігачами

Період підготовки та проведення виборів – час, коли багато активних громадян можуть швидко заробити додаткові кошти. Ми, типові студенти київського вузу, намагалися з'ясувати, чи важко влаштуватися на таку роботу і що для цього необхідно. Одразу зауважу, з метою чистоти експерименту політичні симпатії було забуто на декілька днів. Даруйте, Наталіє Михайлівно.

У записниках телефонів знайомих депутатів чи співробітників штабів не знайшлося, тому роботу вирішили шукати традиційним способом – через Інтернет. На спеціалізованих сайтах пошук за ключовими словами «вибори» і «треба гроші» не дав практично жодних результатів, окрім несерйозної роботи в наметах. На партійних ресурсах, як правило, не розміщують контактної інформації. Добре, що на допомогу прийшла довідкова служба. Пані № 235 люб'язно продиктувала нам адреси київських партійних осередків БЮТ, НУ–НС і Партії регіонів, куди ми згодом і навідалися.

У офісі ПР нам сказали, що працювати можуть лише ті, хто напишуть заяву про вступ до партії. Люб'язно відмовившись від такої перспективи, ми вийшли через зачинені двері.

Хлопець років 25 із БЮТівського штабу по вулиці Пушкінській одразу взяв нас «в оборот». І це не дивно, адже ми ствердно відповіли на головне запитання – «чи пишемо все що завгодно за тверду валюту». Домовившись зідзвонитися найближчим часом, ми розпрощалися. На жаль, плідної співпраці не вийшло – його телефон і тверда валюта вперто залишалися поза зоною досяжності.

Урешті ми влаштувалися спостерігачами від «Нашої України–Народної Самооборони». У партосередку з нами провели цікаву бесіду. Пані на ім'я Оксана запитала про мотивацію роботи, кого підтримували на минулих виборах, чим займаємося нині. Потім сказала, що ми їй сподобались і нас можна влаштувати до знайомої у Партію регіонів, адже там більше платять. І що в цьому немає нічого поганого. На такий простий трюк міг пійматися хіба що третьокласник, тому ми ображено надули щоки і хвилину імітували обуреність такою недоречною пропозицією.

Загалом у штабі нам сподобалося. Роботу організовано було добре: контактні дані волонтерів вносили в електронну базу, щоб сформувати «свою команду» для наступних кампаній.

За кілька днів до дня голосування всіх спостерігачів у Печерському районі зібрали в актовому залі однієї зі шкіл. Там їм видали посвідчення, гроші та провели з ними інструктаж. За зміну (від сьомої ранку до вісімнадцятої вечора або ж з вісімнадцятої і доти, доки не закінчиться підрахунок) платять 200 гривень плюс 60 на мобільний зв'язок і харчування. Крім того, усі отримали пам'ятки, підготовлені на підставі Закону «Про вибори народних депутатів» і прослухали розповідь про можливі варіанти фальсифікацій. Ми морально готувалися бути пильними.

День 30 вересня пройшов на диво спокійно. Ніхто не підвозив «молодиків» для провокацій, не намагався з'їсти бюлетень для голосування, не виливав у виборчу скриньку якоїсь кислоти. Більшість громадян прийшли голосувати в першій половині дня, тому по обіді всі відпочивали, сидячи на лавочках.

Ми розпитали у голови ДВК про те, чи варто витрачати свої зусилля й обтяжувати себе відповідальністю за роботу в комісії. Найважче, за його словами, було протягом двох тижнів їздити до окружної виборчої комісії, щоб здавати й отримувати різноманітні документи. З'ясувалося, порівняно з виборами 2006 року, винагорода членам дільничних комісій за справді нелегку працю зросла досить істотно – півтисячі гривень авансу й іще стільки ж після завершення роботи від партії, а також передбачені державою 465 гривень плюс невелика премія.

Після закінчення часу, відведеного для голосування, бюлетені в урочистій атмосфері було оперативно полічено, протоколи заповнено й доставлено в ОВК і ЦВК. Так минули чергові вибори. Вибори, які вкотре «переоберуть» тих самих людей до Верховної Ради, Кабміну й інших держустанов. Виходить, справедливість полягає у стабільності?

Автори: Євген БОРОДА, Андрій ЩУК-СИТРО

Останні новини

Зеленський відкинув ультиматум Путіна: Він займається відродженням нацизму Сьогодні, 15 червня

Данія підписала меморандум про закупівлю зброї в українських виробників Вчора, 14 червня

Канада оголосила черговий пакет санкцій проти Росії Вчора, 14 червня

Україна та США підписали 10-річну безпекову угоду Вчора, 14 червня

Зеленський: Угода зі США містить положення щодо поставок Patriot та F-16 Вчора, 14 червня

Безпекову угоду України з США винесуть в Конгрес, вона буде юридично зобов’язуючою – Жовква Вчора, 14 червня

WP: У США визнають, що Трамп зможе скасувати безпекову угоду з Україною Вчора, 14 червня

На полях саміту G7 Україна підпише безпекову угоду також з Японією Вчора, 14 червня

Пісторіус: Німеччина передає Україні чверть своїх систем Patriot, більше - не може Вчора, 14 червня

Україна та Японія підписали безпекову угоду 13 червня