№19, жовтень 2007

Донбас продемонструє справжню українську гостинністьДонбас продемонструє справжню українську гостинність

Серед міст України, які прийматимуть офіційні футбольні баталії у рамках Євро-2012, і Донецьк. У столиці шахтарського краю, крім того, в 2009 році проходитиме футбольний чемпіонат континенту серед юнаків віком до 19 років. На запитання «Віча» про клопоти з підготовки до цих відповідальних турнірів люб'язно погодився відповісти міський голова Донецька Олександр ЛУК'ЯНЧЕНКО.

– Передовсім щиро вдячні за надану можливість поінформувати читачів «Віча», що маємо зробити в столиці шахтарського краю, аби гідно представити Україну на Євро-2012, – сказав він. – За найскромнішими підрахунками, підготовка та організація заходів такого рівня обійдеться місту в суму понад 19 мільярдів гривень. Загалом по області витрати перевищать 32 мільярди гривень. Значну частину цих коштів профінансує державний бюджет. Але участь міського бюджету також буде вагомою. Складено комплексну регіональну програму підготовки до чемпіонатів Європи з футболу серед юнаків віком до 19 років у 2009-му та до фінальної частини чемпіонату Європи з футболу 2012 року. В ній передбачено всі аспекти: спортивний рівень змагань, безпека, транспорт, розміщення учасників і вболівальників. Ця програма презентована в Києві на нараді за участю представників міністерств економіки, фінансів, молоді й спорту, Федерації футболу України та інших структур.

Місто не проти витрачати кошти на підготовку до Євро-2012, але хотіли б, щоб Міністерство фінансів із розумінням поставилося до цього і залишало нам, як декларується, не менш як 40 відсотків грошей, які заробляє міський бюджет. А не лише 25 відсотків, які ми фактично отримуємо. 40 відсотків коштів здатні забезпечити надходження до міської казни близько 1,2 мільярда гривень за чотири роки. Ці гроші можна додатково вкласти в розвиток міської інфраструктури.

– А як щодо бізнесу, чи є проекти, зорієнтовані на футбольний чемпіонат, які вже реалізують підприємці? Приватний капітал, як правило, оперативніше реагує на нові можливості.

– Новий стадіон футбольного клубу «Шахтар» буде завершено вже у третьому кварталі 2008 року. Спортивна арена споруджується за недержавні кошти: новий стадіон і впорядкування прилеглої території обійдеться футбольному клубу «Шахтар» приблизно в 320 мільйонів доларів. Це буде перший у Східній Європі стадіон, спроектований і збудований відповідно до 5-зіркових за нормами УЕФА. Споруда вміщуватиме 50 тисяч глядачів.

Уже сьогодні, коли на місці нового стадіону повним ходом ідуть будівельні роботи, можна уявити обриси майбутньої спортивної арени. Її унікальними особливостями будуть овальна форма, скляні фасад і дах (на знімках унизу). Передбачено найсучасніші технології для гарантування безпеки, забезпечення продажу й перевірки квитків, доступу на стадіон, експлуатаційне управління будівлею. Завдяки двом великим екранам, які встановлять у протилежних кінцях спортивної арени, всі глядачі, незалежно від розташування на трибунах, матимуть найкращу «картинку». Особливо потурбувалися автори проекту про людей з обмеженими можливостями: передбачено 170 місць для глядачів на інвалідних візках, а спеціальні ліфти допоможуть піднятися їм на верхні ряди сидінь.

 Президент футбольного клубу «Шахтар», народний депутат України Рінат Ахметов прийняв рішення профінансувати й узяти під особистий контроль благоустрій прилеглої до стадіону території парку імені Ленінського комсомолу. Парк повинен стати улюбленим місцем відпочинку громадян у будь-який день і в будь-який час, а не лише до й після футбольного матчу. Діти зможуть тут гратися на спеціальних майданчиках, дорослі – посидіти в кафе, послухати музику, подивитися на воду, погуляти, насолоджуючись тишею й красою парку, підлітки – покататися на велосипедах і роликах чи займатися спортом. До кінця жовтня три провідні європейські дизайнерські компанії представлять свої проекти.

Це не єдиний приклад участі бізнесу (і великого, і малого) у підготовці до футбольного чемпіонату. Ми очікуємо на активність підприємців і в інших програмах. Наприклад, сьогодні відведено 6–8 земельних ділянок під будівництво готелів. Три інвестори вже виявили бажання і здійснюють роботу над проектами.

– Будь ласка, розкажіть докладніше, як саме розв'язуватимуть проблему проживання уболівальників. Наприклад, ішлося про реконструкцію студентських гуртожитків, які могли б стати готелями для гостей чемпіонату. Але в студмістечках стверджують, що про такі плани їм нічого невідомо, а коштів для ремонту гуртожитків немає…

– Реконструкцію студентських гуртожитків уже передбачено згаданою програмою, і немає сумнівів, що капітальний ремонт будівель буде виконано. У такий спосіб ми виконаємо одразу два завдання: забезпечимо житлом уболівальників і відремонтуємо гуртожитки. За планом реконструкція охопить гуртожитки Донецького національного університету, Донецького національного технічного університету, Донецького національного університету економіки й торгівлі імені М. Тугана-Барановського, Донецького державного медичного університету, Донецького державного університету управління та інших вузів.

Але це лише один із планів розташування вболівальників. Ми маємо намір запропонувати різні варіанти, на різний смак і гаманець. Міська рада розробила план будівництва готелів на території Донецька. Зокрема, розглядається можливість будівництва п'ятизіркового готелю в Калінінському районі, будівництво другої черги готелю «Донбас Палас» і другої черги готелю «Централь» (категорія чотири зірки), спорудження тризіркових готелів у центральних районах і житлового мікрорайону «Троянда» у Кіровському районі обласного центру. Крім того, розроблено проект будівництва окремого містечка для вболівальників. А міні-готелі класу «дві зірки» прийматимуть гостей у кожному районі міста.

– Аеропорт, залізничний вокзал, автовокзали – гості потраплятимуть до Донецька саме через ці «ворота». Наскільки широкими, сучасними і зручними для людей вони будуть?

– Найглобальнішим питанням стане будівництво нової злітно-посадкової смуги та нового міжнародного термінала аеропорту «Донецьк». За планом ці роботи мають бути завершені до 2009 року. Фінансування програми розраховане на кошти з державного бюджету, а також інвестиції. Комунальне підприємство «Авіакомпанія «Донбасаеро» рішенням міської ради в липні цього року реорганізовано в товариство з обмеженою відповідальністю із залученням інвестора – переможця конкурсу «Кращий інвестиційний проект із розвитку транспортної інфраструктури». Ним стало ЗАТ «Авіакомпанія «Аеросвіт». Така реорганізація дасть змогу поліпшити фінансово-економічні показники підприємства й збільшити надходження до бюджету міста.

Разом із Донецькою залізницею ми запропонували Міністерству транспорту й зв'язку три проекти реконструкції вокзалу станції «Донецьк». А для пасажирів автотранспорту заплановано будівництво автовокзальних комплексів «Східний» та «Широкий», що дасть можливість перевести транспорт приміського та міжміського сполучення з міських автостанцій і розвантажити магістралі.

– Чи можна сподіватися, що частково модернізацію буде завершено вже до 2009 року, коли Донецьк прийматиме юнацький чемпіонат Європи з футболу?

– Безперечно, частина спортивних об'єктів буде готова вже за два роки. Зокрема, заплановано реконструкцію стадіонів «Металург», дитячо-юнацької спортивної школи № 5 та Центру олімпійської підготовки «Донеччанка», капітальні ремонти палаців спорту «Дружба», «Шахтар» та будівництво стадіону «Максі». А до 2012 року буде оновлено регіональний спортивний комплекс «Олімпійський», стадіони «Олімпік», «Моноліт», «Смолянка», «Кіровець», реконструйовано спортивні комплекси. Для перевезення вболівальників з аеропорту й назад придбаємо п'ять автобусів підвищеної комфортності. Ми цікавимося зарубіжним досвідом: наприклад, зустрілися із групою німецьких фахівців, які проводили у себе чемпіонат світу з футболу. Досягнуто домовленості, що уряд Німеччини профінансує підготовку наших волонтерів на суму в 500 тисяч євро. А загалом молодіжний чемпіонат буде свого роду генеральною репетицією, що виявить усі недоліки, допоможе усунути «вузькі місця» в організації заходу до 2012 року.

– Чемпіонат Європи з футболу – зручна нагода, щоб розв'язати чимало наболілих проблем. Наприклад, із будівництвом метро в Донецьку. Які ще надії покладає міська влада на підготовку до цієї спортивної події?

– Сподіваюся, ми зможемо, з одного боку, оновити міську інфраструктуру. З другого – прискореними темпами вирішити глобальні питання: наприклад, ремонт шляхів, поліпшення зовнішнього вигляду будівель, інженерне забезпечення. Зокрема, під час будівництва стадіону футбольного клубу «Шахтар» споруджується велика підстанція на 110 кіловольт, яка зробить стабільнішим електропостачання в центральній частині міста, буде прокладено дорогу до стадіону завдовжки майже три кілометри. Заплановані реконструкція й розширення центральних автомагістралей, будівництво автомобільних розв'язок, доведення стану шляхів до рівня європейських стандартів.

Найближчими роками завершимо оновлення Парку культури й відпочинку імені Щербакова, Парку культури в Київському районі міста, реконструюємо фондові оранжереї Донецького ботанічного саду Національної академії наук, розчистимо міські ставки й русло Кальміусу. Розраховуємо, що на 50 відсотків оновиться і парк міського транспорту. Щодо метро, то майбутній чемпіонат може дати поштовх цьому будівництву. І хоча не впевнений, що встигнемо запустити «підземку» саме до Євро–2012, загальна підготовка може прискорити будівельні роботи.

– Туристичні фірми, які спеціалізуються на внутрішньому туризмі, стверджують, що в Донецьку відчувається дефіцит кваліфікованих екскурсоводів, немає туристичних офісів – наприклад, на вокзалах проблематично купити сувеніри. Чи замислювалися організатори над цими питаннями?

– Програма підготовки до футбольного чемпіонату охоплює і розвиток внутрішнього туризму. Уже готуються нові туристичні маршрути – як нашим містом, так і по області. Розроблено програму підготовки волонтерів, які виконуватимуть роботу екскурсоводів. Максимально залучатимемо студентів вузів, де поглиблено вивчають іноземні мови. Упевнений, мешканці Донецька як патріоти міста виявлять справжню українську гостинність і зможуть гідно прийняти гостей. І коли в нас проходитиме груповий турнір, чвертьфінальні й півфінальні ігри, гадаю, в місті пануватимуть стабільність і порядок.

Інтерв'ю взяла Ліна КУЩ.

Архів журналу Віче

Віче №5/2016 №5
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата