№19, жовтень 2007

Тест на любов до дельфінівТест на любов до дельфінів

Програма Організації Об'єднаних Націй з охорони довкілля оголосила 2007 рік Роком дельфіна

Це викликано необхідністю привернути увагу широкої громадськості до загрози вимирання «інтелектуалів планети Океан».
У Севастополі конкретну роботу з урятування мешканців морських глибин протягом 10 років здійснює ПП «Біологічна станція», що належить до складу ТОВ «Країна Дельфінія».

 

Роботу «Біологічної станції» відзначено премією Генрі Форда, дипломом «Лідер області» у національному бізнесі-рейтингу серед ботанічних садів і зоопарків України, почесною грамотою Європейського центру досліджень «Євромаркет-2005». 2007 року ПП «Біологічна станція» одержало міжнародну нагороду «Лаври слави».

Про реалізацію науково-практичної програми Міністерства екології та природних ресурсів України «Дельфін» і проекту «МОРЕКИТ-1» розповідає науковий керівник «Біологічної станції» Олександр ЖБАНОВ:

– У 1999 році Департамент екобезпеки при Міністерстві охорони навколишнього середовища України затвердив виконання науково-практичної програми «Дельфін». Ця національна програма спрямована на вивчення, охорону й відновлення популяції морських тварин Чорного й Азовського морів. І продовженням такої діяльності в 2002 році став проект «МОРЕКИТ». Простіше кажучи, це моніторинг і реабілітація китоподібних. Головна мета проекту – налагодити ефективний механізм збирання інформації про популяції чорноморських дельфінів, а також створити систему поетапного надання допомоги дельфінам, які потрапили в біду у територіальних водах України, із наступним поверненням врятованих і реабілітованих до їхнього природного середовища. Головні виконавці цього проекту – чотири дельфінарії Криму: у Євпаторії, Севастополі, Ялті й на Карадазі. Кожний з них збирає інформацію про випадки ловлі або викидання дельфінів на берег на своїй території. Накопичений матеріал направляють до координаційного центру у Сімферополі, науково-виробничого підприємства «Лабораторія Брема» для подальшого опрацювання.

Варто зауважити, що всі названі дельфінарії водночас є центрами порятунку морських ссавців. Рятувальні загони, оснащені необхідним обладнанням і медикаментами, за першим сигналом виїжджають у зону, де дельфін потрапив у біду, і надають йому потрібну допомогу. Торік співробітники цих центрів урятували майже 50 дельфінів. Ця робота є дуже важливою, однак недостатньо ефективною, позаяк щорічно в рибальських сітях гинуть тисячі дельфінів-азовок. Це один із трьох видів чорноморських дельфінів поряд з афалінами й метеликами, популяція яких у Чорному й Азовському морях на межі зникнення.

Новий проект «МОРЕКИТ-2», що є логічним продовженням робіт із вивчення й збереження китоподібних у Чорному морі, насамперед спрямований на запобігання масовій смертності азовок під час рибного промислу. Питання про поліпшення якості рибальських cітей має регулюватися законодавчою базою держави. Рибалки повинні бути оснащені спеціальними пристроями, звук яких відлякує дельфінів. Такий спосіб давно використовують рибальські судна інших країн. Олександр Жбанов, що очолює й громадську організацію «Оазис», діяльність якої спрямована на збереження археологічних, історичних пам'яток та унікальної природи Гераклейського півострова, наголосив також, що втручання людини в природне середовище обертається, на жаль, непоправним порушенням екологічного балансу. Забруднення моря відходами життєдіяльності, нафтопродуктами за останні 50 років поставило на межу виживання флору й фауну моря. І закон поки що не на боці дельфінів, хоча держава надає певні кошти для виконання науково-практичної цільової програми «Дельфін». Її координатор Сергій Кривохижин зауважив, що водночас більшість проектів фінансують самі виконавці, як це було під час здійснення проекту «МОРЕКИТ-1» та інших, як планується і з проектом «МОРЕКИТ-2». Частина грошей, одержаних від вистав у дельфінарії в Артбухті, витрачають на збереження дельфінів у природі.

Тож культурно-просвітницькі програми, створені співробітниками дельфінарію, у виконанні головних артистів – дельфінів-афалін і північних морських котиків – це одне з надійних джерел фінансування екології моря. А ще – екології самої людини. Результати соціологічного дослідження «Оцінка соціальної й культурно-туристичної значущості дельфінаріїв Криму», проведеного в 2006 році, підтверджують це. Доведено: вистави з участю дельфінів позитивно впливають на публіку і мають значний терапевтичний ефект – заспокоюють нерви, знімають напруженість, стимулюють доброзичливе ставлення до людей і тварин.

На недавній прес-конференції, присвяченій проблематиці вивчення й захисту чорноморських дельфінів та пропаганді екологічних знань, особливу увагу було приділено діяльності Севастопольського дельфінарію в Артбухті.

Він пройшов конкурсну комісію Міжнародної служби з надзвичайних ситуацій і потрапив до складу виконавців Міжнародної міжакадемічної програми ООН по боротьбі з наслідками цунамі й підводними землетрусами. Навчені дельфіни – чудові рятувальники. Над цим має працювати й Севастопольський дельфінарій. На його базі планується створити спеціалізовану міжнародну лабораторію у складі Міжнародної академії «Інформація, зв'язок, управління в техніці, природі, суспільстві» (МАІЗУ).

На конференції було представлено нову книгу «Під сузір'ям Дельфіна», написану академіком А. Федоровим і відомим севастопольським журналістом Р. Козуновою.

Анатолій Федорович багато років здійснював наукову роботу в північних морях, зокрема, досліджував морську радіоактивність, працював у міжнародній морській лабораторії МАГАТЕ з легендарним Жаком Івом Кусто.

Рітта Олегівна під час подорожі Латинською Америкою спостерігала прісноводних дельфінів Амазонки та їхніх тихоокеанських побратимів біля узбережжя Перу.

Уся робота, пов'язана зі збереженням популяції дельфінів, – це свого роду тест на любов до цих дивних тварин. Від нас потрібно зовсім небагато – щиро захотіти виправити свої екологічні помилки.

Автор: Лучія ПУЗИКОВА

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Сьогодні, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Сьогодні, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Сьогодні, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Сьогодні, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Сьогодні, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Сьогодні, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня