передплата Українською | In English

№19, жовтень 2007

Кальміуське козацтво

Поділитися:

захищало від ординців Україну, Московське царство, боронило чумаків

 

До складу Запорозької Січі входило вісім паланок (тобто фортець, які одночасно були адміністративними та військовими округами).
Кальміуська паланка була найбільшою за територією і вважалася паланкою-матір'ю для донецьких козаків, а столицею стало засноване запорожцями місто Старочеркаськ. Територію паланки становила частина сучасної Запорізької, Дніпропетровської, а також Ростовської (Російська Федерація) областей, цілковито до неї належали Донецька та Луганська області і майже все Азовське море. На паланкових землях, окрім постійних спостережних пунктів та невеличких козацьких форпостів, налічувалося понад 300 зимівників – хуторів. Кальміуська паланка була найвіддаленішою від Січі (відстань від Хортиці до Старочеркаська становила 500 верст) і виконувала дуже важливу місію – єднала субетнос Запоріжжя й Дону. Кальміуське козацтво захищало від ординців Україну та Московське царство зі сходу. Вони також боронили чумаків, котрі приїздили по сіль до Бердянського озера й по рибу до Азовського моря. Січовики опікувалися своїми хуторянами й мешканцями зимівників, котрі теж несли постійну сторожову службу, особливо на таємних шляхах, бродах і в засідках.
Президент України Віктор Ющенко влітку 2005 року підписав розпорядження про відзначення на державному рівні 500-річчя перших українських козацьких поселень на території Донбасу, які утворили Кальміуську паланку Преславного Війська Запорозького Низового.

Унікальну Програму «Пошук коренів Горлівського козацтва в складі Кальміуської паланки війська Запорозького» здійснює не науково-дослідний інститут, а лише гурток – юний науково-археологічний колектив «Лелечата». Діє він під керівництвом вихователя першої кваліфікаційної категорії, заслуженого працівника освіти України Людмили Горошовенко у санаторній школі-інтернаті для дітей з серцево-судинними захворюваннями.

Горлівські інтернатівці разом зі своїми наставниками створили цілу низку унікальних картографічних планшетів, на яких нанесено стародавні храми, козацькі цвинтарі, хутори, річкові броди тощо. Особлива увага приділена шляхам. Один з них – від Запоріжжя на Дон через Кодак до Старочеркаська. «Експлуатувався» цей шлях з 1559 до 1775 року, тобто до знищення царатом Січі.

Інша транспортна лінія тягнеться від Слобожанщини до Запоріжжя. Дуже виразно на планшетах відображені дві з трьох ординських сакм, тобто битих шляхів, якими бусурмани гнали полонених до Криму. Найстрашніша була Муравська сакма, що починалася на заході Донеччини і закінчувалася у Бахчисараї. Такою само жахливою була і Кальміуська сакма.

Вчені підрахували, що за роки безперервної війни найбільша імперія світу – Османська – силами свого сателіта, Кримського ханства, полонила та вигнала у рабство з України від 2 до 2,5 мільйона людей. Нагадаймо принагідно і такі демографічні дані: на період Переяславської ради населення Московського царства становило 4 мільйони осіб, а козацької держави – трохи більше 5 мільйонів.

Горлівські ентузіасти подають у своїх матеріалах велику кількість історичних даних: стародавні карти, свідчення французького інженера-фортифікатора Гійома Лавассера Боплана, який за наказом короля Польщі 370 років тому збудував на Дніпрі неприступний Кодак, факти з монографій найбільш відомого краєзнавця доктора історичних наук Василя Пірка та інших.

Особливо цінним у цих планшетах є тлумачення топонімів Центрального району Донбасу.

– Творчий доробок учнівсько-педагогічного колективу Горлівської школи-інтернату, очолюваного Оленою Сендецькою, ми обов'язково підтримаємо, – обіцяє горлівський міський голова Іван Сахарчук.

– Переконаний, що унікальні планшети-маршрути будуть видрукувані належним накладом і їх охоче придбають туристичні агенції. Тут відкривається для небайдужих справжній Козацький меридіан.

Наукова сумлінність і щирий патріотизм програми «Пошук коренів Горлівського козацтва в складі Кальміуської паланки війська Запорозького» та її складової – картографічних планшетів – безперечно, заслуговують на заохочення з боку і Міносвіти України, і Інституту історії Українського козацтва, інших національних неурядових фундацій.

– Надалі, – каже головний освітянин області Юрій Соловйов, – ми на базі Горлівського інтернату створимо громадський методичний центр, де вчителі і вихователі Донеччини зможуть одержувати фахові поради стосовно краєзнавства і козацької доби в нашому регіоні.

Автор: Микола ЛІСОВЕНКО

Коментарі

Заповніть поля відмічені червоним!

Додати коментар

Увійдіть в систему, використовуючи аккаунт соціальної мережі:
Коментар:

Поля відмічені *(зірочкою) обов'язкові для заповнення.

Плакат - брат барикад

Архів журналу Віче

Віче №1/2016 №1
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата