№11, червень 2007
Степан Токарський на виборах міського голови Бережан, що на Тернопіллі, набрав понад 51 відсоток голосів виборців – значно більше, ніж його чотирнадцять конкурентів укупі. І це після того, як змушений був на тривалий час залишити райцентр. І це тоді, коли на цю посаду його висунула партія, яка аж ніяк не є популярною в цій окрузі. Весь сенс таки в особистості, в тих гідних справах, які бережанці пам'ятають десятки років. Воістину: добра слава торжествує.
У Бережанах Степанові Токарському випало працювати й на склозаводі, й у партійних органах, був головою райдержадміністрації. Завжди мав визнання. Можливо, тому, що не на слова спирається, а на роботу, вміє знаходити спільну мову з людьми праці. Себе називає жорстким, та не жорстоким керівником. Політичні процеси, що відбувалися в районному центрі в дев'яностих роках минулого століття, змусили залишити місто, яке стало вже рідним. Проте його не забули, й через одинадцять років бережанці підтвердили це своїми голосами на виборчих дільницях.
До нинішнього складу міського депутатського корпусу входять представники чотирьох політичних блоків і партій. У всіх, безперечно, своя партійна ідеологія, своє бажання показати себе. Питання хіба що в тому, як? Тож, зайнявши головне крісло в бережанській ратуші, Степан Токарський зініціював укладання меморандуму про розроблення стратегічного плану сталого розвитку Бережан, збереження та вдосконалення соціальної інфраструктури райцентру, перспектив охорони та використання історико-архітектурної спадщини міста.
Міський голова поставив собі за мету зберегти давню частину міста, щоб сюди не увірвалася сучасність з її металопластиковими вікнами... І водночас на всіх старих будівлях час поновити покрівлю. Тож звернулися по допомогу до місцевих підприємців. Степан Володимирович називає найкращою справою влади за одинадцять минулих років створення Державного історико-архітектурного заповідника (ДІАЗ), якому вже п'ять років. На сесії міськради затвердили комісію, яка вивчила б питання щодо передачі ДІАЗу всіх музеїв міста, Раївського дендропарку, монастиря бернардинців. І ратуші також. На Галичині здавна в такій споруді працювали органи самоврядування. Бережани чомусь стали винятком і тут збудували магістрат, який зберігся понині. Щоправда, за радянських часів міську владу поселили-таки в ратуші. Тепер є бажання повернутися до історичних витоків. Можливо, такий факт комусь здасться незначним. Та чи насправді це так? Ми вчимося читати дієпис рідного краю, пишатися ним, усвідомлювати, чиї ми сини й онуки, з якого роду, врешті-решт, думаємо про безперервність, спадкоємність поколінь. А це висока мета!
Скажу більше: незабаром у коридорах приміщення міської ради поруч з розмаїтою інформацією про діяльність самоврядної структури з'являться незвичні досі речі. Йдеться про портрети колишніх бургомістрів, міських голів і почесних громадян Бережан. Розпочала роботу постійно діюча «Виставка однієї картини» – за домовленістю з музеями, художниками в ратуші експонують певний твір одного з бережанських авторів з короткою інформацією про нього. Мають намір щотижня демонструвати нову творчу роботу. Знову почали видавати газету «Бережанська ратуша», працюють і над створенням FM-радіостанції. За словами Степана Токарського, це елементи впровадження проекту, який спрямований на просвітництво громади, популяризацію тутешніх авторів, знаних людей.
Утім, доводиться займатися просвітництвом не лише в мистецькій царині, а й у справі приземленій – як розв'язати проблему зі сміттям. Ніде правди діти, нині українські поселення потопають у ньому. Нова міська влада ліквідувала в Бережанах чотири стихійні сміттєзвалища. Мешканцям міста, які мають приватні забудови, порадили викопувати десь у закутку подвір'я яму й скидати туди харчові відходи. З часом з цього мати компост. Отже, від цього матимуть подвійну користь. Інші відходи, звісно, забиратимуть. Створюють вуличні комітети, які укладатимуть угоди на вивезення сміття, освітлення вулиць тощо. Для недбайливих і неохайних розробили штрафні санкції. Вже три підприємці погодилися зайнятися саме збиранням у місті сміття. Треба сказати, що на цю проблему міськрада дивиться ще ширше: є бажання збудувати сміттєпереробний завод. Його могли б звести за населеним пунктом, на місці будівництва нових очисних споруд. До речі, на початку дев'яностих до їх спорудження був причетний і нинішній Бережанський голова. Тепер він хіба що дивується: як допустили, що все розікрали тут, рознесли-розтягнули?
Головним болем для райцентру стали й дороги. Уже частково відремонтували п'ять вулиць, а Тиха та Сонячна нарешті матимуть тверде покриття. Десятиліттями в місті ведуть мову про об'їзну дорогу. Проте тривалий час справу не могли зрушити з місця. Аж, здається, новій владі вдалося це зробити. «Укравтодор» передбачив ще торік 320 тисяч гривень для виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво другої черги об'їзного шляху. Вже провели тендер.
Будуватимуть не тільки об'їзну дорогу. В місті має згодом вирости й чотиризірковий готель. Є фірма, яка готова його спорудити. Адже в давньому місті, де туристам є що оглянути, не можуть не розвивати сучасну відпочинкову інфраструктуру. Степан Токарський каже, що проблемою є наповнення бюджету міста. Щоб його збільшити, вже зробили додаткові стоянки з платним паркуванням автомобілів, використовують ринкові збори, наводять лад у сплаті земельних податків. Провели й перший відкритий аукціон з продажу земельних ділянок. Розробили положення про податок з реклами та її розміщення, про збір за надання дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг, а також за право використання місцевої символіки.
Яким же багатством володіє бережанська громада? Стали шукати конкретну відповідь і на це сакраментальне запитання. Передовсім на сесії міськради прийняли рішення про встановлення територіальних меж здійснення місцевого самоврядування в царині землеустрою. Інвентаризуватимуть і земельні ділянки в місті та майно, що перебуває в комунальній власності. Одне слово, справ попереду ще багато. Головне – впоратися з ними. Тут назустріч самоврядним громадам мав би піти й законодавець, і держава. Степан Токарський переконаний: «Якщо, скажімо, не приймуть належного (треба сподіватися, європейського взірця. – Авт.) закону про місцеве самоврядування, якщо бюджет і надалі формуватимуть не «знизу», то нічого путнього не буде».
Автор: Микола ШОТ
Архів журналу Віче
![]() |
№3 |
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата |
Зеленський підписав закон про створення двох спеціалізованих адмінсудів
ЗМІ: у Саудівській Аравії почалася зустріч делегацій США та Росії
"Коаліція дронів" виділила 20 млн євро на закупівлю розвідувальних БПЛА
У Трампа знову заявили, що вірять у готовність Путіна до миру і не бачать загрози для Європи
У Саудівській Аравії почались переговори делегацій України і США
Президент Чехії розповів, як США та Європа поділять гарантії безпеки для України
Міністр оборони Німеччини запевняє в надійності купівлі F-35 у США
Підготовка до створення трибуналу для Путіна на базі Ради Європи завершена
Комітет Бундестагу схвалив додаткові 3 млрд євро допомоги Україні на 2025 рік
У ЄС критикують "мільярдний" пакет Каллас для України через відсутність конкретики