№5, березень 2007

Усі партії мають погодитися з рішенням Конституційного Суду України, переконана ПАРЄУсі партії мають погодитися з рішенням Конституційного Суду України, переконана ПАРЄ

16–20 квітня у Страсбурзі працювала весняна частина сесії Парламентської асамблеї Ради Європи 2007 року. Про Україну цього разу не говорили, мабуть, лише в місцях для паління. Правду кажучи, таких спеціальних закутків у Палаці Європи немає, бо попільнички стоять усюди, навіть за кілька кроків до прозорих дверей парламентської зали. Незадовго до сесії асамблея вирішила провести «термінові дебати» щодо політичної ситуації в Україні, призначивши їх на 19 квітня. А за два дні до цього, 17 квітня, перед європарламентаріями виступав український Прем'єр-міністр Віктор Янукович, котрий завітав на кілька годин до політичного «серця Європи».

«Поділ України на «прозахідну» та «проросійську» – це прояв неповаги до мудрості народу України», – заявив президент ПАРЄ Рене ван дер Лінден, вітаючи Прем'єр-міністра України Віктора Януковича. Але відразу зауважив, що асамблея не збирається доходити висновку – хто правий, а хто неправий. «Ваша присутність сьогодні тут жодною мірою не означає, що ми стаємо на чийсь бік. Наша асамблея тому й має такий високий моральний авторитет на континенті, бо ми завжди дотримуємося наших принципів і даємо можливість для проведення відкритого діалогу й дискусії», – зауважив Рене ван дер Лінден. Президент ПАРЄ відзначив, що нинішня ситуація в Україні має бути вирішена цілком відповідно до положень Конституції і шляхом конструктивного діалогу між усіма політичними силами, представленими в парламенті, а не за допомогою вуличних акцій.

У свою чергу, виступаючи перед асамблеєю, Прем'єр-міністр Віктор Янукович сказав, що справжнім викликом для України є не вибори, а її прагнення стати сучасною європейською державою, керованою на основі принципу верховенства закону. Водночас не приховав й інших, менш «реверансних» моментів. Тож Прем'єр заявив, що на тих, хто сумнівається у конституційності указу Віктора Ющенка про дострокове припинення повноважень Верховної Ради, чиниться тиск: «Коли ми поставили під сумнів, повторюю – під сумнів те, що указ Президента підписано в рамках Конституції країни і запропонували почекати рішення Конституційного Суду, з нами не порахувалися і почали примушувати нас до виконання цього указу. Але щодо цього указу немає рішення Конституційного Суду. Він – не закон, а підзаконний акт. Основний же закон України – Конституція, яку ми зобов'язані виконувати всі». Віктор Янукович наголосив: якщо указ не буде визнано таким, що відповідає Конституції України, політична і юридична відповідальність ляже на Президента. А вже в кулуарах Палацу Європи, писали ЗМІ, український Прем'єр додав, що одним із видів відповідальності Президента цілком може бути його імпічмент.

А 19 квітня ПАРЄ ухвалила резолюцію за номером 1549. «Функціонування демократичних інституцій в Україні». Документ містить 19 пунктів. У ньому ПАРЄ висловила стурбованість політичними подіями, які відбуваються в Україні протягом останніх місяців і які досягли свого піку після 2 квітня 2007 року. Саме тоді Президент України Віктор Ющенко ознайомив націю зі своїм рішенням достроково припинити повноваження Верховної Ради.

Тож у резолюції ПАРЄ, ухваленій 107 голосами проти 5 зі 117 присутніх у залі, європарламентарії закликали українських лідерів і Верховну Раду до врегулювання нинішньої кризи винятково в рамках закону, у суворо конституційний і мирний спосіб: або шляхом організації законних дострокових виборів, якщо на це буде відповідне рішення Конституційного Суду, або шляхом компромісу, досягнутого в результаті переговорів.

Головні тези, які відобразила у резолюції з «українського питання» ПАРЄ:

– в умовах нинішньої кризи, після оголошення рішення Конституційного Суду України його варто сприймати як обов'язкове для усіх сторін;

– тиск на членів Конституційного Суду неприпустимий у будь-якій формі і його має бути розслідувано, а винних притягнуто до кримінальної відповідальності;

– дострокові вибори є «звичайною практикою» і їх можна розглядати як «ключову складову політичного компромісу». Але лише тоді, коли вони будуть проведені відповідно до передбаченої законом процедури, що гарантує чесну виборчу кампанію й можливості для вільного волевиявлення виборців.

Що найпринциповішого у резолюції з точки зору Ради Європи? Асамблея виказала нерозуміння щодо того, що уряд не виконав юридично чинного (до доведення протилежного) президентського указу і не виділив коштів для проведення дострокових парламентських виборів. ПАРЄ засудила й особисте суперництво та недалекоглядні маневри політиків з метою досягнення особистих зисків, пов'язаних з посадами та постами. Асамблея заявила, що в такий спосіб заплямовано репутацію політичних лідерів України. А ось що справді дуже серйозно: асамблея закликала Україну до здійснення нової конституційної реформи задля врегулювання нинішньої кризи та вказала на необхідність відмовитися від імперативного мандата для депутатів.

Голова Верховної Ради України Олександр Мороз також був присутній у Раді Європи під час слухань питання щодо складної ситуації в Україні. Виступаючи з коротким зверненням після закінчення голосування резолюції щодо України, він подякував ПАРЄ за копітку роботу. О. Мороз запевнив представників ПАРЄ, що Україна здатна вирішити нинішню кризу самостійно та виправити всі помилки. Наприкінці виступу Голова Верховної Ради не забув запросити всіх до України на Чемпіонат Європи з футболу 2012 року. Відвідати Україну для зустрічей на вищому рівні пан Мороз ще раніше запросив президента ПАРЄ Рене ван дер Ліндена. Візит очільника Парламентської асамблеї ПАРЄ до України заплановано на 21–22 травня цього року.

Автор: Сергій ДОЙКО

Архів журналу Віче

Віче №3/2016 №3
Реклама в журналі Інформація авторам Передплата
Останні новини

Польські ЗМІ розповіли, як Туск переконав Макрона змінити умови імпорту не на користь України Сьогодні, 28 березня

Шмигаль прибув на міжурядові переговори до Варшави Сьогодні, 28 березня

Болгарію чекають дострокові вибори: ще одна партія відмовилась формувати уряд Сьогодні, 28 березня

Вибір ідеальних чоловічих шкарпеток. Поради Сьогодні, 28 березня

Вибір майстер-класів у Києві Сьогодні, 28 березня

Чехія виділить кошти на свою ініціативу щодо закупівлі боєприпасів для України Сьогодні, 28 березня

ЄС розблокував пільги для України, Косово йде в Раду Європи, "коаліція бронетехніки": новини дня Сьогодні, 28 березня

ЗМІ: Заява Макрона про відправку військ в Україну розлютила американських посадовців Вчора, 27 березня

Словенія приєднається до ініціативи Чехії із закупівлі снарядів для України Вчора, 27 березня

Естонія готова підтримати прем’єра Нідерландів на посаду генсека НАТО Вчора, 27 березня